Iskolánkban évek óta folyik tanórai és tanórán kívüli keretek között is tehetséggondozás, melyet elért eredményeink, megrendezett versenyeink, fellépéseink, működő szakköreink is bizonyítanak.
Pedagógiai Programunkban foglaltaknak megfelelően tanórai foglalkozásokon folyik drámatanítás, amihez szakköri foglalkozások is párosulnak, és ami esetenként az idegen nyelvekkel is kiegészül. Kiemelt helyen szerepel iskolánkban az emelt óraszámú matematikaoktatás. Az idegen nyelvet 2. osztálytól választható formában csoportbontásban oktatjuk. Szakköri formában alsós és felsős diákjainknak is lehetőségük van arra, hogy táncoktatásban részesüljenek.
Intézményünk a Debrecen Megyei Jogú Város által koordinált tehetséggondozó tevékenység keretében is folytat fejlesztést anyanyelv, matematika, idegen nyelv, természettudományok, mozgás és egyéb művészetek területén (6. évfolyamon a tanulóink 20%-a, 5. évfolyamon pedig 18%-a).
Mindezekhez megfelelő személyi feltételekkel is rendelkezünk: 2 pedagógusunk pedagógia szakos és egyben tehetségfejlesztő szakvizsgával rendelkezik, 2 pedagógusunk 30 órás tehetséggondozó továbbképzésen vett részt, és több bizonyos területen elhivatott pedagógusa is van iskolánknak
Egyrészt saját, belső forrásainkra támaszkodva / tehetséggondozás területén végzettséggel rendelkező pedagógusaink /, másrészt külső segítséget igénybe véve. Továbbiakban is számítunk Debrecen Város Önkormányzata szervezett formájú támogatására, többek között Dr. Balogh László a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének vezetője személyében, valamint az általunk rendezett versenyek szakmai zsűrijének eddig is nyújtott segítségére. A debreceni Kocka Körrel keretszerződés keretében kívánunk kapcsolatot kialakítani.
Különösen fontosnak tartjuk az esélyegyenlőség biztosítását a tehetséggondozás területén. Ennek érdekében a korábbi évekhez hasonlóan a jövőben is pályázunk az Útravaló ösztöndíjprogram keretében.
A tehetségpontunkat helyi hatökörrel szeretnénk működtetni. Elsősorban a már kialakított és jól működő kapcsolatainkat szeretnénk megőrizni és ápolni pl.: a szomszédságunkban lévő Csapókerti Közösségi Házzal, akik többek között helyszínt biztosítanak próbákra, rendezvényekre, és akikkel közös rendezvényeket is szervezünk. Másodsorban szeretnénk bővíteni is kapcsolatrendszerünket tehetségpontokkal, civil szervezetekkel illetve további versenyek, gálaműsorok és seregszemlék révén további iskolákkal.
A tehetséggondozó munkánkhoz (tehetségazonosítás, tehetséggondozás, tehetség- tanácsadás) kapcsolódó pedagógiai és/vagy pszichológiai szakmai támogatást segítik a Kocka Körrel és a Sulidiag Bt.-vel létrejött keretszerződéseink.
A Hajdú-Bihar Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Debreceni Tagintézménye pszichológiai segítséget nyújt a tehetség felismeréséhez és kibontakoztatásához – az érintett tanuló, szülő és pedagógus számára.
A Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolával megkötött együttműködési megállapodás intenzív kapcsolatrendszer kiépítése által lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók hatékony segítséget kapjanak tehetségük felismeréséhez, annak kibontakoztatásához és továbbfejlesztéséhez illetve minél teljesebb és személyesebb információkhoz jussanak a tehetséggondozó lehetőségekről. Az együttműködés továbbá biztosítottá teszi a tehetséggondozás folytonosságát a valamely területen tehetségesnek bizonyult tanulók számára.
Debrecen Városi Tehetséggondozó Munkaközösség szakmai szervezetként segítséget nyújt a „Kincseink” Debrecen Városi Tehetséggondozó Program intézményi megvalósításához. Kollégáinknak intézményközi együttműködési lehetőséget teremt.
Kiemelt szerepet szánunk a drámajátéknak, hiszen ezzel a fantázia, a koncentráció, és érzékenység fokozása, az észlelés és kifejezés fejlesztése, a tolerancia és együttműködés kialakítása érhető el. A moderntánc szakkörünk hozzájárul a harmonikus és esztétikus mozgáskultúra kialakításához,a mozgáskoordináció, ritmuskészség, előadói képesség fejlesztéséhez. Az idegen nyelvi tehetséggondozást speciálisan, más tehetségterületekkel együtt, komplex módon valósítjuk meg: iskolánk tanulóiból a tehetségazonosítást követően kiválasztott gyerekek egy idegen nyelvű színdarabot állítanak színpadra. A darab forgatókönyvének elkészítésében aktívan közreműködnek, táncbetétet illesztenek bele, maguk készítik a díszletet és a jelmezeket. A szalmafonó foglalkozások a tanulók felelevenítik és továbbviszik a magyar népművészeti, ezen belül kiemelten a tárgyformáló népművészet és kézművesség hagyományait. A tanulók megtanulják óvni és tisztelni a természetet, hogy abban megtalálják a számukra hasznosítható anyagokat, amelyekből egyre változatosabb és tökéletesebb tárgyakat hozhatnak létre. Megismerik a szalmafonás történetét, alapvető fogásait, hagyományos formáit.
A Debrecen Megyei Jogú Város Városi Tehetséggondozó Programja keretében kiválasztott tehetséggyanús tanulóink fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetünk.
Jövőbeli terveink továbbra is a többéves hagyományra visszatekintő és nagy érdeklődésre számot tartó versenyeink megrendezése és kiterjesztése (megyei modern tánc, népdaléneklési, idegen nyelvű vers- és prózamondó, idegen nyelvű dramatikus színjátszók), tehetséges tanulóink megmérettetése külső versenyeken, év végi iskolai gálaműsor megszervezése, színházi világnap alkalmából drámafoglalkozáson részt vevő tanulóink produkcióinak színpadi bemutatkozása , projektek készítése tanulóinkkal, diákjaink múzeumpedagógiai foglalkozásokon való részvételének biztosítása.
Figyelemmel kísérjük a pályázati lehetőségeket, hiszen több sikeres pályázatunk révén már megtapasztalhattuk, hogy az esélyegyenlőség elvét szem előtt tartva hátrányos helyzetű tanulóinknak is lehetőséget biztosíthattuk a tehetséggondozó programokon való részvételre. Számítunk intézményünk alapítványának támogatására is. Iskolánk pedig eszközállományának rendelkezésre bocsátásával, valamint humán erőforrásának mozgósításával és aktivizálásával tudja szolgálni a tehetséggondozó tevékenységet. Továbbra is számítunk a fenntartó anyagi támogatására, lehetőségeihez mérten.