A sportkör 1953-mas fennállása óta számos országos és nemzetközi szinteken is eredményes sportolót nevelt. 1990-től kizárólag asztalitenisz sportággal foglalkozik, a klubnál megalakulásától kezdve a férfi szakág mellett a női szakág is sikeresen működött, majd utóbbi 2009-ben önálló egyesületet alapított.
A sportkör 1990-ben létrehozta az Ifjúság -Egészség Alapítványt, melynek "célja a testmozgás anyagi támogatása, hiszen a mozgás egészségvédő szerepe, az élsport örömeinek és sikerélményeinek ösztönző hatásai az emberi életet teszik boldogabbá, rendezettebbé." (Idézet az Alapító Okiratból).
A Kecskeméti Sportiskola asztalitenisz szakágának és a Kecskeméti Városi Asztalitenisz Szövetség aktív tagjai vagyunk.
A közösségi tér szerepe
A létesítmény Kecskemét legnagyobb lakótelepének szívében működik, így felismerve a környék igényeit 2008 óta közösségi térként is szerepet vállal a veszélyeztetett fiatalok életében, azok bevonásával egy alternatívát kíván nyújtani számukra az idő hasznos és tevékeny eltöltésére. Mozgáshoz, játékhoz, hasznos és pozitív tapasztalatokhoz kívánjuk hozzásegíteni a hátrányos helyzetű, de tehetséges fiatalokat.
Évek óta szervezünk ingyenes sportbajnokságokat, kulturális esteket, ahol megmutatkozhatnak sportban, művészetekben amatőrök és profik egyaránt.
Elkötelezettek vagyunk munkánk iránt és az évtizedek alatt sokszor felmerülő nagy anyagi nehézségek ellenére is hivatásunknak tekintjük a tehetségek nevelését. Célunk többek között a fiatalok egészségtudatos életszemléletének kialakítása, önképének és személyiségének pozitív formálása. Bizakodóak vagyunk, hogy munkánk gyümölcse egy sportoló, egészséges, aktív, önbizalommal teli és sikerélményekben gazdag új nemzedék lesz.
Az elmúlt évtizedek sportolói eredményei:
- 1960-70-es években a sportkör NB III-as, NB II-es csapatokkal és serdülő válogatottal versenyez.
- 1995-től a férfi csapat NB I-ben szerepelt,
- Az időszak kiemelkedő férfi versenyzői voltak többek között Szabó Krisztián, Demeter Lehel, Zoltán Zoltán, Somosi Miklós, Szarka Levente, Kovács János, ifj. Kovács János, Domokos Győző, Magyar László, Marsi Márton, Vajda Viktor.
- Csapatbajnokságban sokszoros magyar bajnoki 2-3. helyezettek voltak (2006- aranyérem, 2007- bronzérem)
- Szuper Liga nemzetközi kupasorozatban 2-3. helyezéseket értek el sportolóink.
- Kecskemét Év csapata többször lett a férfi csapat, illetve egyszer a Bács-Kiskun Megye Év Csapata is.
- 1985 és 1995 között a legjobb országos utánpótlás nevelő klubok között dobogós helyen a fiú szakág.
- 2004-ben a női szakág ismét NB I -be jutott.
-1990-es évek végétől ismét fejlődő utánpótlás nevelés (2006-tól itt bontogatta szárnyait Madarász Dóra, aki azóta több EB és nemzetközi versenyen dobogós helyezést ért el).
- 2007 óta a sportkör a férfi csapat az amatőr versenyeztetésének irányába fordult.
Ennek szellemében évek óta NB III-as csapatbajnokságban fejlődnek az ifjú tehetségek.
- 2009 óta a Kecskeméti Sportiskola asztalitenisz szakágában, 3 sportcsoportban sikeresen nevelik az asztaliteniszezni vágyó fiatalokat.
Hatókörünkbe tartozik jelenleg a városrész (Kecskemét - Széchenyiváros) több óvodája, általános iskolája, ahol testnevelés óra keretében sportiskolai oktatás (asztalitenisz) folyik.
Hatékony együttműködésünk van a kecskeméti Széchenyivárosi Óvoda és Általános Iskola tagintézményeivel. Ezen belül is Széchenyi Sétányi Óvodával és az Arany János Általános Iskolával, melyek már regisztrációra váró tehetségpontok a városban.
Együttműködő intémények:
Móra Ferenc Általános Iskola
Lánchíd utcai Általános Iskola
Illetve:
Kecskemét Városi Asztalitenisz Szövetség
Kecskemét Városi Diáksport Egyesület
Kecskeméti Sportegyesületek Szövetsége
Közösségi terünk rendezvények, programok, tapasztalatcsere terén együttműködik:
HELPI- Kecskeméti Ifjúsági Információs és Tanácsadó Irodával
ELEVEN Kecskeméti Ifjúsági Otthonnal
A 6pont elnevezésű kecskeméti közösségi terek fórumával, melyben aktív tagok vagyunk az ELEVEN- Ifjúsági Közösségi Térrel, mellyel egy épületben működünk
Hunyadivárosi Közösségi Ház
Hetényi Ifjúsági Közösségi Tér
Kertvárosi Közösségi Tér
Malom Társalgó
KÖZ-TÉR - a Kecskeméti Ifjúsági Otthon közösségi tere.
Munkánk során az iskolák és szervezetek vezetőivel, testnevelő tanáraival, pedagógusaival folyamatos kapcsolatban állunk. A város civil szervezeteivel is jó kapcsolatot alakítottunk ki, és számos közös kezdeményezés áll mögöttünk. A helyi médiumok partnerek és rendszeresen hírt adnak rendezvényeinkről, illetve sportolóink eredményeiről.
Feladatunk a sportban tehetséges gyermekek felkutatását, adottságaik fejlesztését, oktatását folytatni. Célunk a hátrányos helyzetű tehetségek segítése, anyagi és szakmai támogatása is (versenyeztetése, felszerelése, stb.).
A tehetségfejlesztés módja konzekvensen a fiatalok személyiségéhez, kompetenciáinak változásához igazodik. A sportoló egészsége és eredményessége ugyanúgy fontos, mint az értelmi és érzelmi egyensúlyuk.
Városi sportrendezvények szervezői, illetve társszervezői:
- Nagy sportágválasztó - Kecskemét
- Veterán asztalitenisz bajnokság
- Dr. Pataky István emlékverseny (Dr. Pataky István a Kecskeméti Spartacus Sportkör elnöke és meghatározó személyisége volt)
- Országos, régiós és városi asztalitenisz versenyek
A közösségi tér feladata
A lakótelepi, illetve ezen belül főként a hátrányos helyzetű fiatalok számára szervezett programokon a sportban kiemelkedően tehetséges fiatalok felemelése. A sportprogramok prevenciós szerepét, mint az alulszocializált fiatalok társadalomba való integrálásnak kiváló eszközét hatékonyabbá kívánjuk tenni
- sportbemutatók és tehetségnapok szervezésével
- tehetségek megmutatkozására alkalmat adó rendezvényekkel
- hátrányos helyzetű fiatalokkal dolgozó intézményekkel való közös programokkal
A közösségi tér sikeres programjai:
Éjszakai Forgatag
- 2007 óta minden hónap utolsó péntekén megrendezzük Éjszakai Forgatag címmel éjszakai sportversenyeinket, ahol kulturális illetve bűnmegelőző előadásokkal, ingyenes büfével, várjuk a résztvevőket, akik száma átlagosan 100-120 között mozog.
Több városi ifjúsági rendezvény társszervezői, illetve aktív résztvevői vagyunk
A közösségi tér kitörési lehetőségei a tehetség felismerésben:
Szakkörök, tanulósarkok
- Achtung! - nyelvi klub (már működő klub)
- Keleti táncklub (már működő klub)
Tervezett:
- Szószedő kuckó - játékok, beszéd- és íráskészség fejlesztése
- Moly - könyvszeretők klubja
- Világlépő Kiscipő - virtuális barangolás a földrajzban, kultúrákban
- Bábozó Bájoló - bábkészítés és a bábjátékok amatőr szakkör
Iskolán kívüli foglalkozásokon kreatívan, játékosan és a non-formális nevelés eszközeivel dolgozunk.
A sportkör és a közösségi tér önerőre, szponzorokra és pályázatokra támaszkodik.
A létesítmény felújítása, modernizálása folyamatos- mely nehéz anyagi kihívást jelent a fenntartónak központi városi támogatás hiányában.
A közösségi tér munkájába ifjúságsegítő hallgatók, gyakornokok bevonása folyamatban van, illetve önkéntesek munkájára is támaszkodunk.
A sportkör hatókörében tapasztalt, elhivatott, eredményes sportolói múlttal rendelkező szakemberek, pedagógusok, szakképzett edzők vannak.
Fodor Miklós vezetőedző több évtizedes kimagasló sportszakmai tapasztalata meghatározó. Munkássága során számos fiatalt nevelt ki országos és nemzetközi szinten eredményes sportolóvá.
Az iskolákban az érdeklődő gyerekeknek első osztálytól kezdve lehetőségük van iskolai keretek között asztaliteniszezni, illetve felismerve tehetségüket a sportkör keretein belül versenyszerűen folytatni.
Ingyenes sportrendezvényeinkkel pedig mindenki számára elérhetővé kívánjuk tenni az asztaliteniszt, a játékot és mozgást és végső soron a szabadidő hasznos eltöltését.
Közösségi terünkben egy főállású pályakezdő pedagógus, illetve önkéntes főiskolai hallgatók (tanár, tanító, ifjúságsegítő) bevonásával tervezünk indítani, illetve a meglévő szakköröket, klubokat működtetni.
A versenyek eredményeinek tükrében a gyerekek sikerélményei és a szülők bizalma a legfontosabbak. Az edzők is törekednek a legjobb eredményekre szakmai és a sportoló szempontból egyaránt.
A személyes visszacsatolást a gyermek - edző - szülő körében nagyon fontosnak tartjuk, ugyanúgy, mint a tapasztalatok együttes átbeszélését, az akadályok felismerését és a közös megoldások keresését.
A sportolók eredményei a versenyeken az eredményesség mérőeszközei, melyeket a megmérettetés után közösen megbeszélünk.
A személyes kapcsolatra alapozunk, mely eddig is bevált módszernek bizonyult, amely a hatékonyság és a bizalom egyik alapja.
Partnerközpontúan működünk, rendszeres szakmai megbeszéléseket tartunk és magunk is a jó hangulat és építő hatású légkörre törekszünk.