A gyermekek készség-, és képesség fejlesztését a nevelési folyamat egészébe ágyazva valósítjuk meg. A fejlődéshez a gyermekekben rejlő adottságokra építünk, úgy hogy a prevenció, korrekció és a tehetséggondozás komplexen érvényesüljön pedagógiai munkánkban. Óvodánk személyi feltételei, óvodapedagógusaink speciális szakirányú végzettsége, szakmai tapasztalata, tenni akaró és tudó közössége megfelelő alapot jelent tehetségpont fenntartására. Az intézmény kiterjedt határon túli kapcsolatokkal rendelkezett az elmúlt időszakban. Nagyszentmiklós, Temesvár, Csíkszereda magyar óvodáival. A kölcsönös, interaktív kapcsolat révén megismertük egymás kultúráját, tapasztalatot cseréltünk a működő tehetségműhelyekről, pályázaton működtünk együtt. Pedagógiai programunk lényeges feladata a tudatos mozgásfejlesztés. Változatos tevékenységek segítségével elültetjük bennük az egészségesebb, mozgásban gazdagabb életmód igényének csíráit. Rendelkezünk a Kálvin Téri Tagintézmény udvarán műfüves focipályával. Minél több mozgásfejlesztési lehetőséget próbálunk beépíteni a nevelésünkbe az óvodai szervezett mozgásfejlesztés mellett. Tehetségműhely keretében bekapcsolódtunk a Bozsik programba. Külsős szakemberek bevonásával is bővítettük a lehetőségeket. Különböző sportágak alapjaival ismerkedhetnek: kick-boksz, jégkorcsolya, aerobick. Megszervezzük az úszásoktatást. Gyermektánc oktatást 20 éve végzünk az óvodában. Fontosnak tatjuk a néphagyomány és a népi kultúra átörökítését az óvodások számára. "Nevelés a néptánc eszközeivel" című jó gyakorlatot dolgoztunk ki. Arra törekszünk, hogy a gyermekek ismerjék és szeressék meg kultúránk e részét a magyar népi játékokon, dalokon, mondókákon keresztül. A művészeti fejlesztő foglalkozások délutánonként, heti rendszerességgel jelennek meg intézményeinkben. A kézműves foglalkozásaink célja a népi hagyományok, népszokások ápolása, változatos barkács és vizuális technikák megismerése. Sikeresen veszünk részt városi, országos és nemzetközi rajzversenyeken. Barkács és Ládafia népi játszó tehetségműhelyeket vezetünk. A helyi múzeummal kapcsolatban állunk. Óvodánk humán erőforrásaként szakvizsgázott óvodapedagógusaink látják el a tehetségfejlesztést, amelyek a következő területekre irányulnak: tehetségfejlesztő óvodapedagógus 1, táncoktató 3, drámapedagógus 2, fejlesztőpedagógus 4, báb 1fő. Szakirányú továbbképzésen vettünk részt sakk ovi 1, Bozsik foci 3, jóga 1 fővel. Az óvodapedagógusok megfigyeléseik alapján, valamint tehetségtérkép készítésével irányítják a megfelelő tehetségműhelyekben a nagycsoportos gyerekeket. Az óvodánkban Tehetséggondozó szakmai munkaközösség működik 2010 óta, melynek feladata az óvodai tehetségfejlesztő szakmai munka irányítása, a tehetségfejlesztő műhelyek munkájának segítése, a tehetség ígéretes, sajátos nevelési igényű és a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek integrációjának megvalósítása, pályázatok írása, megvalósítása.
Hatókörnek továbbra is intézményi, települési, kistérségi, valamint új elemként országos és határon túli tevékenységre is szeretnénk kiterjeszteni.
Regisztrált működés szerint: akkreditált tehetségpont fenntartása a célunk.
Együttműködés kialakítása terén: alapvetően fontos feladatunknak tekintjük a jól bevált tehetséggondozó műhelyeink ( barkács, ládafia, néptánc), valamint új (logikai képességet fejlesztő "ész-bontogató", sakk; foci, környezetvédelmi "zöld manó" és újrahasznosítható barkács), műhelyek magas színvonalon történő működtetését, pályázati eredmény fenntartására.
Tehetségfejlesztő munkánk eredményeiről, sikeres pályázatainkról óvodánk rendszeresen tájékoztatást ad a honlapon (makoiovoda.mako.hu), valamint a saját facebook oldalán. Városunkban működő, média közreműködésével - Makó Városi Televízió, Makói Hírek-folyamatosan bemutatjuk az óvodánk tehetségfejlesztéssel kapcsolatos eredményeit, a pályázatainkat.
Alkalmunk nyílt az Oktatási Hivatal által szervezett továbbképzésen jó gyakorlatainkat bemutatni más kollégáknak. Nyitottak vagyunk tapasztalatcserére, együttműködésre más óvodákkal, intézményekkel. Pályáztunk Erasmus+ pályázat keretében határon túli kapcsolat újjáélesztésének keretein belül a tehetséggondozó tevékenységünk szélesebb körű bemutatására is. A tehetségek követésének, folyamatos fejlesztésének érdekében együttműködünk, szakmai kapcsolatot tartunk a város oktatási intézményeiben dolgozó kollégákkal, óvodánk Alapítványával, a városi sportszervezetekkel, a városi múzeummal.
Kiemelten kívánunk a továbbiakban is foglalkozni az alábbi területekkel:
Akkreditált tehetségpontként bevált, jól működő műhelyeink fenntartása: néphagyomány őrző „Ládafia”, „Barkács” műhely, néptánc. A gyermekek képességeihez igazodóan innovációként az utóbbi 2 évben bevezetett új műhelyek működtetése: „Ész-bontogató”, „Sakk ovi” - logikai képességeket fejlesztő, és Ovifoci műhelyek működtetése.
Pedagógusaink számára belső továbbképzéseket, szakmai napokat szervezünk.
Egyéni tehetséggondozás során differenciált fejlesztést valósítunk meg.
Tanácsadást szervezünk a szülők, kollégák részére, nyitottak vagyunk jó gyakorlataink átadására.
Sikeresen megvalósított NTP-KKI-16, valamint NTP-OTKP-17 tehetséggondozó pályázatok fenntartása.
A tehetségígéreteink részvételét biztosítjuk versenyeken, városi, országos és nemzetközi pályázatokon, városi rendezvényeken.
Kiállítások szervezését vállaljuk a gyermekek alkotásaiból.
Konkrét programok és rendezvények:
Foci kupa megszervezése tavasszal.
Iskola-óvoda kapcsolat erősítése (sport-és rajzverseny) szervezése, részvétel ezeken.
Tehetség nap, táncnap megszervezése gyermektánc bemutatása tavasszal.
EFOP 3.3.2. projekt keretében - Kistakács, kisfazekas szakköri múzeumpedagógiai foglakozásokon, projekt napokon való részvétel.
Nyílt napok megtartása a szülőknek májusban.
Pályázati lehetőségek figyelésével, írásával igyekszünk folyamatosan anyagi forrásainkat bővíteni. Sikeres pályázattal tudtuk eszközeinket bővíteni a Kassai Utcai Tagintézményben, ahol a környezettudatos neveléssel nyertünk anyagi támogatást, valamint a Kálvin téri Tagintézménybe, ahol a logikus gondolkodtatást fejlesztő játékokat vásároltunk a gyerekek számára ezzel is gazdagítva fejlesztő programunkat. Óvodánk Vacsoraestjén befolyt összeget a tehetséggondozáshoz kapcsolódó eszközállomány bővítésére fordítottuk.
Óvodai alapítvány támogatásának megnyerése. A fenntartó, az önkormányzat és a képviselő testületi tagok megnyerésével céljaink menedzselése. Városunkban működő vállalati - vállalkozói szféra megszólításával források bővítése. Oktatási Hivatal által szervezett tehetséggondozó szakmai munka, jó gyakorlat bemutatásának vállalása.