Egyesületünk közhasznú szervezet, mely a közelmúltig főleg tájékozódási futó versenyek megrendezésével és lebonyolításával foglalkozott. Baktalórántháza térségében – együttműködve a kistérségi társulás gyerekszegénység ellen indított TÁMOP-5.2.3 programjának munkatársaival - 2 éve járulunk hozzá a tájfutás népszerűsítéséhez. A gyerekesély pályázat keretében a halmozottan hátrányos helyzetű kistérség 8 iskolájában zajlik tájfutó program. Több mint 2000 gyerek próbálhatta ki alapszinten a tájfutást, ennek során találkoztunk tehetséges gyerekekkel, akikkel – tekintettel a projekt eltérő célrendszere miatt nyújtott, elsősorban alacsony küszöbű szolgáltatásokra - érdemben nem tudtunk foglalkozni. Ezen kívánunk változtatni, és ez motiválja regisztrációnkat.
A tájfutást kortól és nemtől függetlenül nagyon szeretik a gyerekek. Nagyon jó közösségformáló eszköz, jól modellezi azt a szemléletet, hogy léteznek valós teljesítmények, és aki többet tesz a sikerért, az hosszú távon jobb eredményekre számíthat. Egyszerre jelent szellemi és fizikai kihívást, fejleszti a koncentrációkészséget, fegyelemre és önállóságra nevel. A térképhasználat gyakorlati alkalmazása, a gyors dönteni tudás révén olyan képességek kialakulását, illetve megerősítését segíti elő, amelyek a tanulmányi területen is éreztetik pozitív hatásukat (matematikai feladatmegoldás, analitikus szemlélet, természetismeret).
Az elmúlt két évben jó kapcsolatot alakítottunk ki a részt vevő iskolák pedagógusaival. Ők azok, akik ismerik a gyerekek szociális és tanulmányi hátterét, így segíteni tudnak a tehetségek felismerésében, valamint hatékonyan azonosítják azokat a részterületeket, amelyek az adott gyerek esetében nagyobb figyelmet igényelnek. A foglalkozásokat vezető edző is több éves tapasztalattal rendelkezik a fiatalokkal való foglalkozás terén, a gyerekek már jól ismerik és elfogadják a véleményét.
Tevékenységünket Baktalórántházán és környékén kívánjuk folytatni. Jó és tartalmas kapcsolatot ápolunk az önkormányzatokkal és az oktatási intézményekkel, egyesületünknek több helyi pedagógus is tagja lett. A tájfutó szakkörök lehetőséget nyújtanak az iskoláknak, hogy szélesítsék a délutáni foglalkozások, illetve a mindennapos testnevelés keretein belül kínált alternatív programok körét. A tájfutás gyorsan népszerű lett, a térségben megtartott egynapos rendezvényeinken mindig magas a résztvevők száma, az általános iskolát elvégzettek közül pedig többen is visszajárnak és önkéntesként segítik munkánkat. A rendezvényekhez általában könnyen találunk szponzort; a helybeli vállalkozások számára a személyes ismeretség és egy nagy tömegeket megmozgató sportrendezvény egyaránt jó garancia. A fentiek alapján úgy érezzük, a sportág utánpótlás-bázisa biztosított, a partnerek együttműködésére továbbra is számíthatunk. A tehetséggondozás az egyesület tevékenységének egy új területe, mely iránt tagjaink magas fokú elkötelezettséget és lelkesedést mutatnak. A szakmai hátteret a Magyar Tájékozódási Futó Szövetséggel való szoros együttműködésünk is biztosítja.
A tájfutás elsősorban a testi-kinesztetikus tehetségterület fejlesztését segíti elő, de hatással van a logikai-matematikai és a természeti készségek fejlődésére is. A szakkörökön elméleti és gyakorlati ismeretek átadására is sor kerül. A résztvevők megismerik a térképjeleket, megtanulnak térképet olvasni és az alapján tájékozódni, valamint elsajátítják a tájoló használatát. A versenyzést először ismerős terepen (iskolaudvar) kezdik, hogy aztán később egyre nehezebb pályákon és egyre bonyolultabb térkép alapján tegyék próbára magukat - erre a hétvégéken vagy iskolai szünetekben megrendezett táborokban és edzőversenyeken nyílik lehetőség. A többnapos programokon hagyományos természetjáró túrákat is szervezünk, ahol nyugodt körülmények között gyakorolhatják a tájékozódást. Ezeket a többnapos táborokat jellemzően edzőversennyel zárjuk. A diákolimpia megyei és országos döntője előtt a továbbjutók emelt szintű edzőtáborban vesznek részt, ezt lehetőség szerint igyekszünk összekötni valamilyen országos minősítésű vagy nemzetközi versenyen való részvétellel. Ezen felül egyesületünk saját versenyeket is rendez, melyek közül a legnagyobb a komoly hagyományokkal rendelkező, immár 36. alkalommal megrendezett, országos rangsoroló minősítésű Keleti Tájfutó Napok. A több mint 20 éves versenyrendezési múlt tapasztalatait az idősebbek megosztják a fiatal, lelkes sportolókkal, annak érdekében, hogy a több évtizedes múltra visszatekintő versenyek hagyománya még sokáig megmaradhasson.
A fenntartást az eddigiekhez hasonlóan több forrásból tervezzük megvalósítani: önkormányzati segítség, adományok, szponzoráció, önkéntes munka, tagdíjak, pályázati támogatás. Szolgáltatásaink körét a rendelkezésre álló források mértékéhez és összetételéhez igazítjuk - minél több lábon áll az egyesület, annál hatékonyabb és átfogóbb munkát tudunk végezni, igazi esélyt nyújtva ezzel a tehetségeknek.