Újfehértón 1967-ben alakult meg a Zeneiskola. Jelenleg az Újfehértói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Tagintézményeként működünk. Iskolánkban klasszikus zene műfajban a következő tanszakok működnek: gitár, gordonka, hegedű, furulya, fuvola, klarinét, trombita, tuba és zongora. Zenei tanszakokon 173 fő tanul. Fő pedagógiai célunk a tehetség kibontakoztatása és fejlesztése, ezért iskolánk pedagógiai programja is erre épül. Helyi Tantervünkben nagy hangsúlyt fektetünk a tanulók egyéni tehetségének fejlesztésére, ezen kívül pedig a társas zenélés is előtérben van. Ugyanis a csoportos zeneórák is nagyban elősegítik a tehetség kibontakoztatását, mivel a gyerekek egymástól is nagyon sokat tudnak elsajátítani. Ezért iskolánkban működik kis és nagy fúvószenekarok, gitárzenekar, vonószenekar és szimfonikus zenekar is. Iskolánkban nagy hagyománya van a kisgyermekek zenei tehetségének felismerésében is, ugyanis rendszeresen tartunk hangszerbemutatókat a város bölcsődéjében, óvodáiban és iskoláiban. Hagyományos Zenei Világnapi Hangversenyeinket a város mind a négy iskolájában közel 1500 diák hallhatja, és ennek a hangversenynek is az a célja, hogy a tehetségeket felkutassuk, felkeltsük érdeklődésüket az egyes hangszerek iránt.
A Tehetségpontunk hatóköre Újfehértó és vonzáskörzete lenne. De kiegészülne még a kistérségünkre: Nyíregyháza, Hajdúhadház, Bocskaikert, Téglás, Hajdúdorog. Ugyanis jó a kapcsolatunk a nyíregyházi Vikár Sándor Zeneiskolával, melynek rendezvényein rendszeresen részt veszünk, ezen kívül együttműködünk a kistérség zeneiskoláival és közösen rendezünk minden évben Kistérségi Zenei Találkozót váltakozó színhellyel. Nagy érdeklődéssel zajlanak minden tanévben iskolánk hagyományos rendezvényei: Télköszöntő Növendékhangverseny, Tavaszköszöntő Hangverseny és Színjáték Bemutató, Zene és Tánc Gála, melyeken iskolánk növendékei bemutatják tudásukat és tehetségüket. Iskolánk 10 fős tantestülete kicsi, de annál hatékonyabb a tehetség fejlesztésében, ugyanis az utóbbi 5 évben növendékeink közül heten zenei pályán folytatták tanulmányaikat, és az idei tanévben pedig négyen készülnek zenei szakközépiskolába.
Egyénre szabott tehetségfejlesztő programjainkkal szeretnénk folytatni hagyományainkat a tehetség kibontakoztatásában a hangszeroktatásban, ahol az egyéni órák adnak lehetőséget a tehetségfejlesztés igen hatékony, személyes formájára. A partneri együttműködést egyenrangú, alulról építkező struktúrában kívánjuk megvalósítani, ahol a növendék, a szülők igényeit felmérve, őket segítve, támogatva munkálkodunk.
Tehetségpontunk megalakulása utáni első évben szeretnénk kibővíteni tevékenységi körünket versenyek, találkozók szervezésével. Konkrétan szeretnénk megszervezni egy Kistérségi Fafúvós Találkozót, melyen részt vennének a térség kisebb művészeti iskoláinak növendékei. Távolabbi céljaink között szerepel egy Kamarazenei Fesztivál megszervezése. Szeretnénk továbbképzéseket szervezni tanáraink és növendékeink részére, melyek segítségével könnyebben elsajátíthatják a tehetség kibontakoztatásának lehetőségeit.
Iskolánkban a hangszeres tanulóknál egyéni órákkal folyik az oktatás, így külön forrást nem igényel az egyéni tehetségfejlesztési terv megvalósítása. Jelenlegi költségvetési forrásainkat pályázati úton szeretnénk kiegészíteni. Reméljük, hogy ebben a Tehetségpont által nyújtott lehetőségek is segítségünkre lesznek. Iskolánk alapítványa, „A Művészetoktatásért Újfehértón Alapítvány" szintén segíti és felkarolja a kiemelkedő tehetségű tanulókat, programokat.