Bemutatkozás:
Lakótelepi gyerekeket nevelünk, akiknek kevesebb lehetőségük van a természettel való ismerkedésre – ez tette szükségessé a környezeti nevelés kiemelését
Fő törekvésünk: óvodásaink számára a természet legyen ismereteik forrása, játékuk élményt adó közege. A természet megismerése érdekes, élvezetes játék.
Óvodánk külső-belső környezetét ennek megfelelően alakítottuk ki
Kapcsolatokat építettünk ki Környezetvédelmi szervezetekkel, szakemberekkel.
Óvodánk mindennapjaiban törekedtünk a környezettudatosságra, újrahasznosításra.
Szelektálunk, komposztálunk, takarékoskodunk, védjük az élővilágot.
Megemlékezünk minden „Zöld” jeles Környezetvédelmi Világnapról.
Környezettudatos tájhasználatunk, környezetbarát magatartás példánk beépül a mindennapokba és a családok életébe.
Kiemelt feladataink:
- Környezetbarát nevelés
- Környezettudatos magatartásformálás
- Jeles „Zöld” napok méltó megünneplése
Általános feladataink:
- „Zöld” folyosó aktuális, naprakész gazdagítása
- Akváriumok, terráriumok gondozása
- Esztétikus évszakok változásait tükröző „Természet sarkok” berendezése
- Szelektív hulladékgyűjtő helyek: Veszélyes Hulladék Gyűjtő Pont Újrahasznosítás: komposztálók, alumínium hulladékgyűjtő, papír, üveg, műanyag
- Tojás, kőzetgyűjtemény folyamatos gazdagítása
- Csapadékmérő hely és szélkerék
- Bio veteményes és gyümölcsös kert,
- Lepke kert gondozása
2010 – be MADÁRBARÁT ÓVODA,
2011 – be ZÖLD ÓVODA címet kapott óvodánk.
2012 – be felvettük a FÜRKÉSZ KÖZPONTI ÓVODA nevet.
Mitől vagyunk „Zöldek”? Titkunk a mindennapokban rejlik. Természetes, hogy gyermekeink szelektíven gyűjtik a hulladékot, ismerik az újrahasznosítási folyamatokat, (pl.: papírt merítenek) figyelik az időjárás változásait, ültetnek, kapálnak, gyomlálnak, betakarítanak, komposztálnak, megemlékeznek a jeles környezetvédelmi napokról, nem csorgatják feleslegesen a vizet, lekapcsolják a villanykapcsoló, stb.
Bízunk abban, hogy a „zöld” gondolkodás és tudatosság megmarad bennük, és a gyerekeken keresztül a szülőket is megérinti.
Óvodánk mindennapjaiban törekszünk a környezettudatosságra, újrahasznosítunk, szelektálunk, komposztálunk, takarékoskodunk, védjük az élővilágot. Megtartunk minden jeles zöld világnapot.
2013 szeptemberében óvodánk a Fürkész Központi Óvoda és a Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola nevelőtestülete létrehozott egy együttműködést, a tehetséggondozás területén. Úgy gondoltuk, hogy az együttműködés által, szorosabbá válhat kapcsolatunk az iskolával.
A helyi Békési Újság is közzé tette összefogásunkat:A minden gyermekben meglévő tehetségetkeresik óvodában, iskolában címmel. Idézet Szegfű Katalin írásból:
„Új típusú együttműködést határozott el a Dr.Hepp Ferenc Általános Iskola, az Alapfokú
Művészeti Iskola és a Békési Kistérségi ÓvodaKözponti Fürkész Tagóvodája. Az együttműködés a tehetséggondozásra épül. A Baky utcai tagóvodában Bagolyné Szűcs Andrea óvónőkiscsoportjában kísérleti jelleggel kezdték el azt az újtípusú tehetséggondozást,ami a békési óvodai pedagógiábanmindeddig páratlan.
– Ebben a korban mégtehetségigereteknek tekintjükaz összes gyermeket, és az a célunk, hogy az óvodaiévek alatt olyan lehetőséget biztosítsunk, amellyel felszínre kerülhetnek a gyerekekképességei, jó adottságaipéldául a zenében, rajzban,mozgásban, logikában –mondta el lapunknak Bagolyné Andrea.
Megtudtuk: az óvoda elsőkét évében mindezek kiderülhetnek,hogy aztán nagycsoportos korukban, tehetségműhelyekbenfolytatódjon a„munka”. Iskolába úgy kerüla gyermek, hogy azonosítottákerősségeit, és a tanítóerről értesülve fejleszthetitovább azokat.
– A Dr. Hepp Iskola márharmadik tanéve regisztráltTehetségpont, vagyis hasonló tehetséggondozó munkát folytatunk a tanórák mellettelsősorban szakkörökben,délutáni elfoglaltságokon. Népszerű a matematika, a kreatív, a magyar, az „öko” szakkör, az angol mellettmásodik idegen nyelvkénttanulható német, a katasztrófavédelem,a csecsemőgondozásés persze a különfélesportfoglalkozások – árulta el Dávidné Gyarmati Zsuzsatanárnő, az iskola tehetséggondozó munkaközösségénekvezetője.A két intézmény közeledéseettől a tanévtől havonta közös rendezvények megszervezését,a pedagógusok tapasztalatainak cseréjét is jelenti, ezekrőlegyüttműködési megállapodás aláírását is tervezik.Erről már Béres Istvánné, a Fürkész Központi Óvoda vezetője beszélt. Deákné Domonkos Julianna iskolaigazgató pedig hozzátette: a Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola hagyományaira építve, de az új utakat is keresve, aváltozó igényeket szem előtt tartva szeretnék a nevelő oktatómunkát megújítani. Mindkét intézményben új szemleletű pedagógiai hozzáállást sürgetnek. A szemléletváltást jelzi az is, hogy a korábbiaktóleltérően immár nem csupán a hiányosságok felzárkóztatása hangsúlyos, hanem a tehetség felismerése és a tehetségek gondozásának erősítése, amely sikerélményt és ösztönzést ad a gyermeknek. A tehetséggondozás következőlépcsőfoka a középiskolalehet.”
(http://www.bekesiujsag.hu/online/archiv/bekesujs/2013oktober22_BekesiUjsag.pdf)
Kapcsolatokat építettünk ki Környezetvédelmi szervezetekkel, szakemberekkel, akik tudományos alapú ismeretekkel gazdagították tudásunkat. A sok új információ következtében megváltozott a szemléletünk. udásunkat szeretnénk megosztani azokkal a környezetbarát pedagógusokkal, szakkörvezetőkkel, környezet iránt elhivatott emberekkel, akik a gyerekeket a gyakorlaton keresztül szeretnék bevezetni a környezetvédelembe. A Fürkész tagóvoda mind a 6 csoportjában bevezetjük a programot , majd a város többi tagóvodájával is ápoljuk, erősítjük a kapcsolatot . A Békés Megyei Pedagógiai Szakszolgálat tehetségpontjával működünk együtt. Felvettük a kapcsolatot a város környéki óvodákkal programunk megismertetésére.
„ZÖLD” JELES NAPOK – Óvodánkban megvalósuló ötletek, lehetőségek
Takarítási Világnap (szeptember)
Programunk célja, hogy a gyerekek a hét állomásból álló takarítási feladatpályát végig járva alapvető takarítási munkafázisokkal és eszközökkel ismerkedjenek meg, azok célszerű használatát gyakorolják.
Autómentes Világnap (szeptember 22.) - Európai Mobilitás Hét (szeptember 16-22.)
Óvodai autómentes napunk célja, hogy ragadjunk kerékpárt, induljunk útnak gyalogszerrel és tegyük félre az autóktól való közlekedési függőségünket.
A Mobilitás Hét keretében minden nap ráirányítjuk a gyerekek figyelmét a környezettudatos magatartásra.
Nemzetközi Hulladékgyűjtő Nap (szeptember 23.)
A gyerekekkel és szülőkkel közösen gyűjtjük a papír, műanyag, alumínium, szerves – komposztálható és veszélyes hulladékokat. Az első hét a válogatásé, szelektálásé. A következő hét az alkotásé.
Nemzetközi Madármegfigyelő Nap (október 2-3)
Ezen a jeles napon ellátogatunk örökbefogadott gólyacsaládunk fészkéhez.
Megfigyeljük a villamosvezetékeken gyülekező fecskéket is.
Állatok Világnapja (október 4.)
E jeles napon kilátogatunk a „MEKK-MEKK”- Farmra, ahol a házi állatok lakóhelyét, gondozását, etetését, fejését, nézzük végig.
Kézmosás Világnapja (október 15.)
Meghívjuk a védő nénit, hogy beszéljen nekünk a szennyezettség-, a kórokozók- és a betegségek összefüggéséről.
Nemzetközi gyaloglónap (október 15.)
Ezen a napon óvodánk minden csoportja közösen egy rövid túrára indul a békési Élővíz csatorna partjára.
Vizes Élőhelyek Világnapja (február 2.)
Óvodánkba járó gyerekek minden nap láthatják kis folyónkat, annak élővilágát, évszakonkénti változásait szennyezettségét.
Újrapapír Világnapja (március 1.
Újrahasznosított papírból készült termékeket vásárolunk és magunk is papírt merítünk, így nem kell újabb fákat kivágni a papírkészítéshez.
Víz világnapja (március 22.)
Víz világnapi programunk során elsődleges célunk édesvizeink megismerése, azok védelme, a csapvíz élettani jelentőségének tudatosítása, felelősségteljes használata.
Meteorológiai Világnap (március 23.)
Óvodai meteorológiai mérőállomásunkon és kísérletező helyünkön folyamatos megfigyeléseket végzünk.
Föld napja (április 22.)
Ezen a napon környezettudatos, környezetbarát feladatpályákon haladnak végig a csoportok.
Madarak és Fák Napja (május 10.
A jeles nap célja a gyerekek természetismereti tudásának bővítése, a madarak és a fák megismertetése, a természet szeretetének, tiszteletének megőrzése.
Faültetést szervezünk a szülőkkel közösen, igyekszünk őshonos fafajokat választani.
Környezetvédelmi Világnap (június 5.)
A Környezetvédelmi Világnap minden évben az egész éves környezetvédő munkánk méltó zárását jelenti.
Ezen a napon kirándulunk Békéscsabára a Körösök Völgye Látogatóközpontba, ahol zöld foglalkozásokkal, vetélkedőkkel, szemléletformáló tevékenységekkel várnak minket az ott dolgozó környezetvédelmi szakemberek.
- Városunk önkormányzatától a működéshez megkapjuk a szükséges anyagi eszközöket
- Alapítványt működtetünk - Játékos Tevékeny, Gazdag Óvodai Életért Alapítvány -fogadjuk az 1%-okat, adományokat
- Újrahasznosítható hulladékokat gyűjtjük, ezért anyagi juttatást kapunk - papír, aluminium dobozok, műanyag PEt palackok stb.
- Szülői segítség : adományok, kirándulások szervezése és lebonyolítása, tárgyi és eszköz felajánlás
- Megyei Zöld szervezetek segítsége
Terveink:
- Kiadványok megjelentetése
- Pályázati forrásokat keresünk