Iskolánk a Szegedi Fekete István Általános Iskola több évtizedes múlttal rendelkezik. Szeged egyik peremkerületében, Kecskés-telepen működik. Az intézmény barátságos környezetben, jól megközelíthető helyen, a nagy forgalmú utaktól távol található.
1989/90 óta az alsó tagozaton rugalmas tanrendű, egyéni tanulásra épülő, "személyközpontú" iskola működik. Kiemelten fontos feladatunk az alkotáshoz és a kibontakozáshoz szükséges légkör megteremtése. A tanulási képességek fejlesztésére épülő tanítási program sikeresen fejleszti a tanulók kreativitását, együttműködő képességét, valamint a különböző tanulási technikák alkalmazását.
Szakmai konferenciákon, nyílt napokon mutatjuk meg magunkat, mint Ökoiskola, és Referencia Intézmény, ahol bemutatjuk a kooperatív tanulási technikák tanórai alkalmazását és a differenciált tanórai fejlesztést is. Alsó tagozaton mindezekre projektoktatás épül (Tüskevár projekt, Mátyás király projekt).
Ennek során alkalmazott Jó gyakorlataink: „Lépjünk együtt”, „Miért jobb párban?”, „Hallássérültek inkluzív nevelése”, „Néphagyományok – Szüreti hagyományok, szokások, borvidékek”.
A tehetséges tanulókkal külön is foglalkozunk tanórán kívül szakkörök, versenyekre felkészítő foglalkozások keretében. Szakköreink: Informatika szakkör, rajzszakkör, angol-német szakkör, öko szakkör, színjátszó kör, bábozás, magyar, matematika és angol-német előkészítő (7.-8. évfolyam), úszás, korcsolyázás, társastánc/néptánc, asztalitenisz, horgász szakkör, futball (Bozsik-program), kézilabdaedzések, JUDO, korrepetálás történelemből.
A versenyre felkészítő tevékenységünk a tanévben folyamatosan történik. A TánCentrum Szegedi Táncművészeti Iskola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és iskolánk között több éves kapcsolat áll fenn.
Az SZTE Oktatáselméleti Kutatócsoport által fejlesztett eDia platformon működő tesztek adatfelvételében is részt vettünk. A Tehetséghidak program projektmenedzsere Bajor Péter tartott képzést iskolánkban a tehetség felismerésének módszereiről a tantestület számára.
Megyei és városi szintű versenyeken szerepelünk (Zrínyi Ilona Matematika Verseny, Kaán Károly országos természetismereti verseny, Hermann Ottó országos biológia verseny, „ A hétmérföldes csizmában hetedhét határon túl” mesevetélkedő, Gordiusz Matematika Tesztverseny, Litteratum Országos Angol Verseny, nemzetközi FOX angol verseny, Shakespeare tankerületi műfordító verseny, TITOK országos angol levelező verseny, Aranymálinkó rajzverseny, „Talentum kerestetik!” verseny, stb.)
Intézményünkben a hallássérült és mozgássérült tanulók integrációja több szinten valósul meg. Hallásfejlesztéshez jól beszélő és halló környezetet biztosítunk, és emellett a szakeszközökkel felszerelt fejlesztőszobákban egyéni felzárkóztatás történik szakemberek által. Iskolánkban 2014-ben „Tehetség team” alakult a tehetségképzés támogatására, munkánkat külső szakértő segíti (Fügedi Petra Anna tehetséggondozó és iskola pszichológus koordinátor).
A létrehozandó Tehetségpont helyi hatókörű, ezért elsősorban a település intézményeivel, a helyi civil szervezetekkel, kezdeményezésekkel kívánunk együttműködni, fennálló kapcsolatainkat kívánjuk szélesíteni. Iskolánk tanulói körében végzünk tehetségsegítő tevékenységet. A település határain túlmutató eddig is jól működő kapcsolatainkat célkitűzéseink jegyében fejlesztjük.
A létrehozandó Tehetségponttal generációk közötti hidat kívánunk teremteni a település csoportjai között. A Kecskés-telepi Óvodával több éves együttműködést tartunk fenn, mely elsősorban az iskolába érkező tanulók előzetes megismerésére, az iskolakezdés megkönnyítésére irányult. Az általános iskolás korosztály tehetségeit nem csak az iskola pedagógusainak bevonásával kívánjuk kibontakoztatni, hanem ebbe a munkába be kívánjuk vonni a település művészeti és sport csoportjait, szervezeteit, egyesületeit. Együttműködünk más tehetségpontokkal, intézményekkel, civil szervezetekkel. Együttműködési megállapodásaink vannak többek között a Kecskés-telepi óvodával, Kecskési Művelődési Házzal, Domaszéki Élhető Faluért Közhasznú Egyesülettel, Vöröskereszttel, TánCentrummal, Nyugdíjas Klubbal, Szegedi Tudományegyetemmel, Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Szegedi Tagintézményével, Hansági Ferenc Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Szakiskola és Szakközépiskolával, MENTOR(h)ÁLÓ 2.0 PROGRAM-mal, Mozgássérült Egyesülettel. A Csillogó szemekért alapítvány számos rendezvény lebonyolításában nyújt segítséget. Önsegítő szülőcsoport és az iskola kölcsönösen nyújt segítséget egymásnak.
Szegedi lakhelyű, mozgásfejlesztésben részesülő tanulót (hosszan tartó betegség esetén, műtét után, stb.) a konduktor otthonában is felkeresi. A felsőfokú szakképzés gyakorlatának színtere is iskolánk: védőnő, gyógypedagógiai asszisztens, gyógytornászhallgatók hospitálnak nálunk. A kapcsolati hálókat is a környező iskolák, települések tehetségpontjaival kívánjuk kiépíteni, versenyek, projektek, szakmai délutánok keretein belül (Tabán, Karolina, Tarján III. Általános iskolákkal).
A tehetségazonosítás után a tanulmányi munkában a különböző tantárgyak területén folytatjuk eddigi versenyfelkészítő tevékenységeinket. Az interperszonális és az intraperszonális képességek fejlesztését egész évben végezzük tanórai tevékenységként, szakkörökön, valamint versenyekre felkészítéssel.
A környezettudatos magatartásformák és tevékenységek folyamatos gyakorlása (újrahasznosítás, takarékoskodás) folyik a „Vesd bele magad!” és „Pont Velem Okos Program” tevékenységben való részvétellel.
Tervezett rendezvényeink:
• Nyíltnap
• Szülők klubja/Egészség megőrzés
• Zene világnapja, koncert-sorozat
• Referencia bemutatónap, jó gyakorlatok bemutatása
• Tök jó-nap/Márton-nap
• Fogyatékosok világnapja, tolerancia nap
• Karácsonyi műsor, kézműves vásár, Betlehemezés
• Aranymálinkó rajzverseny
• Talentum kerestetik! (Tehetségnap)
• ÖKO-NAP: Föld napja rendezvény
• Családi nap
• Osztálykirándulások/Erdei iskola
• Fekete István – hét, rajzverseny, vers és prózamondó verseny
• Farsang
• Idegen nyelvi vetélkedő
• Anyák napja
• Magyar Diáksport napja
• Madarak és fák napja vetélkedő
• Vízvilágnapja
• Iskolai labdarugó bajnokság, Bozsik program
A tervezett programok az iskola munkatervébe szervesen illeszkednek, megvalósulásukat a fenntartó által biztosított források szablyák meg. Ezt kiegészíti a Csillogó szemekért Alapítvány anyagi támogatása és az iskola kapcsolati hálójába tartozó helyi szervezetek nem anyagi jellegű támogatása, valamint a tevékenység profiljába illeszkedő pályázatokban való részvétel. Mint referenciaintézmény a „Jó gyakorlatok” értékesítéséből befolyt összegből iskolánk részesül. Több olyan rendezvényünk is van, ahol a szülők közvetlenül is támogathatják az iskola munkáját: Szülői bál, Karácsonyi vásár, Családi nap.