A Móra Ferenc Általános Iskola a Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskola tagintézményeként működik, 2017 májusa óta intézményi szinten Minősített Tehetséggondozó Műhely.
Iskolánk családias, gyermekközpontú légkörben végzi a nevelő-oktató munkáját, a tehetséggondozás terén saját intézményi arculattal rendelkezik. Tantestületünk tagjai több tehetséggondozási témájú képzésen vettek, vesznek részt.
Pedagógiai programunkban 2014 óta külön fejezetként is szerepel a tehetséggondozás. Tagintézményi szinten saját tehetségstratégiával rendelkezünk, ami a tehetségfelfogásukat, az azonosítás, a beválogatás gyakorlati megvalósítását és tehetségfejlesztő programjaikat mutatja be.
Tehetséggondozó tevékenységünk a tehetségekkel történő foglalkozás teljes folyamatát átfogja, tanórai és tanórán kívüli keretek között valósul meg. Tanórán elsősorban a különböző tantárgyakhoz kapcsolódó egyéni, differenciált és kooperatív technikák alkalmazása, a felkészülésben pedig kiselőadások, tablók készítése, további kutatómunkára való ösztönzés, illetve az IKT eszközök rendszeres használata játszik szerepet.
Tanórán kívüli formában a gardneri területek mentén (térbeli-vizuális, testi-kinesztetikus, interperszonális, zenei) tehetségműhelyeket működtetünk, számos gazdagító programunk (énekkar, angol, német, informatika, tűzzománc, rajz, modern tánc), 2 jó gyakorlatunk (Családi hétvége, Néptánctalálkozó) és egy saját szervezésű regionális versenyünk (Néptáncfesztivál) van.
Nagy hangsúlyt fektetünk a kettős különlegességű tanulók művészeti oktatásra. A kézműves foglalkozások mellett a néptánc területén értünk el jelentős sikereket. A Katona József Színház színművészeivel együttműködve az interperszonális tehetségterületen szervezünk tehetségműhelyeket.
Tíz éve együttműködünk a Szentesi Jövőnkért Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel dráma- és képzőművészet tanszakon, valamint az M. Bodon Pál Zeneiskolával és több sportegyesülettel is.
A nagyméretű tornatermünk kiválóan alkalmas az iskolai sportkörök szervezéséhez, mint például: kosárlabda, asztalitenisz, művészi torna, labdarúgás, szalagos rögbi, atlétika, röplabda, diáksport. Intézményünk a Bozsik programhoz csatlakozva bázisiskolája lett a labdarúgó utánpótlásnak.
A tehetségpont működését kezdetben helyi szintűre tervezzük. A kapcsolatépítés, hálózati együttműködés kialakítása, folyamatos fejlesztése során arra törekszünk, hogy továbbadjuk tapasztalatainkat, tudásunkat.
Ezt a tevékenységet két szinten valósítjuk meg. Iskolán belül kiterjed a tehetségekkel foglalkozó szakemberek közti együttműködésre, továbbá a tehetség családjával történő kapcsolattartásra, együttműködésre, amely során a családot tájékoztatjuk a tehetségazonosítás eredményeiről, a felismert tehetség fejlesztési lehetőségeiről, formáiról, valamint a gyermek elért (rész)eredményeiről, sikereiről, kudarcairól. Iskolánk három általános iskolából álló intézmény tagintézménye, így intézményen belül (tagintézmények egymás között) is komoly szakmai együttműködést valósítunk meg, azáltal, hogy rendszeresen szervezünk közös továbbképzéseket, bemutató órákat, amelyek betekintést nyújtanak egymás munkájába, műhelyprogramjainkat intézményi szinten mindhárom tagintézmény tanulói számára nyitottá tesszük.
Az együttműködés másik szintjét az intézményen kívüli együttműködések köre jelenti. Ez a kialakított rendszer kiterjed az iskola alapítványára, a város nevelési-oktatási intézményeire, tehetségpontjaira, felsőoktatási, felnőttképzési intézményeire, a Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálatra, a város tehetségtanácsára is. Az együttműködő partnerekkel közös programokat, versenyeket szervezünk a tehetséggondozás magasabb színvonalú megvalósítása érdekében, továbbá az együttműködések a tehetséggondozás intézményen kívüli formáinak megteremtését is segítik.
Főbb partnereink:
- Kecskeméti Tehetségsegítő Tanács;
- POK – az általuk szervezett tehetséggondozás témájú továbbképzéseken, versenyeken való részvétel;
- Kecskeméti Sportiskola;
- Bozsik Program;
- Táncegyesületek;
- Szentesi Jövőnkért Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (dráma-, és képzőművészeti tanszak működtetése);
- M. Bodon Pál Zeneiskola;
- Kecskeméti Katona József Színház;
- A Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával megvalósuló együttműködés a pályaorientáció területére terjed ki. A Kamara pályaorientációs tanácsadója konzultációkat, előadásokat tart intézményünkben.
A nevelési-oktatási intézmények közül az óvodákkal való együttműködés az óvoda-iskola átmenet kérdéseire terjed ki, különösen az óvodákban megmutatkozó tehetségcsírák intézményünkben való fejlesztési lehetőségeit bemutatva szakmai fórumok, nyílt napok, intézménylátogatások formájában. A középiskolákkal való együttműködés az utókövetésre is kiterjed, amelynek eredményeként működik a kortárs mentori tevékenység intézményünkben.
Tevékenységünk a tehetséggondozás teljes folyamatára kiterjed az alábbiak szerint:
– tehetségazonosítás, beválogatás a különböző tehetséggondozó programokba;
– komplex tehetséggondozó programok, szakmai műhelyek működtetése;
– kontroll, nyomon követés.
Tanulóink számára életkorukhoz, egyéni képességeikhez, tehetségterülethez illeszkedő programokat kínálunk. A különböző tantárgyakhoz kapcsolódó tanórai tehetséggondozás során a differenciálást, kooperatív technikákat, a csoportbontást helyezzük előtérbe. Gazdagító programjaink (énekkar, angol, német, informatika, rajz, modern tánc) folyamatosak.
A gardneri területekre kiterjedő tanórán kívüli tehetséggondozó tevékenységeink, programjaink szakkörök, tehetséggondozó műhelyek, nyári táborok, versenyfelkészítések és versenyek, sportfoglalkozások, művészeti kiállítások, hagyományos projektek formájában valósulnak meg.
A tehetséggondozó műhelyprogramjainkat évente, folyamatosan hirdetjük meg, azok körét bővítjük, az azonosítás és beválogatás eredményeitől függően a tanulók tehetségprofilja alapján, az alábbiak szerint:
– testi-kinesztetikus: kosárlabda, asztalitenisz, művészi torna, labdarúgás, szalagos rögbi, atlétika, röplabda, diáksport;
– térbeli-vizuális: Paletta alkotókör, Tűzzománc tehetségműhely;
– zenei: énekkar, furulya;
– interperszonális: dráma-színjátszó műhelyek.
Két jó gyakorlattal rendelkezünk (Családi hétvége, Néptánctalálkozó). Mindkét „jó gyakorlatunkat” több tíz éve megrendezzük, programjaink között évente szerepelnek.
Saját szervezésű regionális versenyünket, a Néptáncfesztivált évek óta kiemelt rendezvényünknek tekintjük. A találkozó kiváló lehetőséget és alkalmat ad arra, hogy az amatőr néptánc csoportok városunkból és a kistérségből bemutatkozzanak, így építve a szakmai tapasztalatcserére, pedagógiai és baráti kapcsolatok elmélyítésére is.
Tanulóink több tanulmányi, sport versenyen vesznek részt, amelyek szintén a tehetséggondozást szolgálják. Így például:
– Minden évben a kecskeméti városi Paletta művészeti kiállításra beválogatják alkotásaikat.
– Évek óta részt veszünk az országos Bozsik-programban, ezáltal a labdarúgás utánpótlás bázis iskolájává váltunk minden korcsoportban. Megyei bajnokságokon szép eredményeket érünk el.
A Móra Ferenc Általános Iskola vezetése, pedagógusai elkötelezettek a tehetséggondozás iránt. Az iskola a pedagógiai programja, valamint a tehetségstratégiája szerinti szakmai programok koordinálásával, a tehetséggondozással kapcsolatos partneri kapcsolatok kiépítésével egyaránt támogatja az intézménybe járó tehetségígéreteit, tehetséges gyermekeit.
Tevékenysége anyagi fenntartását az alábbi területek bevonásával biztosítja:
- Szülői önkéntes támogatások, egyéni felajánlások segítségével alakítja ki a megfelelő környezetet.
- A fenntartó támogatja az iskolában működő tehetségműhelyeket.
- Folyamatosan figyelemmel kíséri a tehetséggondozás témakörében kiírt pályázatokat, és pályázatok adta lehetőségekkel tehetséggondozó programokat, tehetségműhelyeket, alakít ki, működtet. (Városi Támogatási Program, Nemzeti Tehetség Program, EU-s pályázatok)
- A "Móra Ferenc Általános Iskoláért és Diákjaiért" Alapítvány az esélyegyenlőség biztosítása érdekében rendszeresen támogatást nyújt a családoknak azzal, hogy segíti a tehetséges gyermekek tanulmányi versenyekben való részvételét (versenydíjak, utazási hozzájárulás stb).
- Civil szervezeteket, vállalatokat, magánszemélyeket kutat fel és nyer meg, valamint az adó 1%-ból származó bevételeit is a tehetséggondozási programjai támogatására fordítja.