Iskolánkban a Dózsa György Tagiskolában évtizedek óta színvonalas és eredményes nevelő-oktató munka folyik. Így volt ez, amikor önálló intézményként működtünk és azóta is, hogy egy nagy intézmény tagiskolájaként tevékenykedünk.
Pedagógusaink jó érzékkel fedezik fel a tehetségeket és hatékonyan végzik fejlesztésüket is. Hisszük, hogy mindenki tehetséges valamiben! Igyekszünk a tehetségek árulkodó jeleit észrevenni, hiszen ez sokszor nem egyszerű, mert valamilyen részképesség zavar fedi.
Mindig fontosnak tartottuk a tehetséggondozást és azt is, hogy ezek a gyerekek megmérettessenek és összemérhessék tudásukat, képességeiket más tehetséges tanulókéval. Kihasználjuk a versenyeztetési lehetőségeket és mi magunk is több körzeti versenyt szervezünk és bonyolítunk le. Már hagyományosan iskolánk rendezi a körzeti helyesíró, az "Észtörő" matematika versenyeket, az angol nyelvi és angol szavaló versenyeket és a megyei szivacs és kézilabda kupát. Tanulóink számtalan szép eredménnyel büszkélkedhetnek megyei és országos szinten egyaránt. Adott tehát a sok-sok tehetségígéret és egy nagy tapasztalattal rendelkező lelkes nevelőtestület, akik szeretik a kihívásokat, nyitottak az újra és innovatívak. Nem sajnálják az időt és energiát, hogy tehetséges diákjaikkal akár szabadidejükben is foglalkozzanak.
Tehetséggondozó tevékenységünk színterei: emelt szintű matematika és angol oktatás, képesség szerinti csoportbontásban történő oktatás, tehetséggondozó foglalkozások, edzések, utánpótlás nevelés a Bozsik, a ”Kézilabda az iskolában” programokban való részvétellel.
Nagy gondot fordítunk a tehetség kibontakoztatás támogatására. Tehetséggondozás témában öt pedagógus vett részt különböző továbbképzéseken. Kapcsolatot tartunk a városunkban működő regisztrált és akkreditált tehetségpontokkal, bekapcsolódunk programjaikba, nevezünk versenyeikre és képviseltetjük iskolánkat a szakmai konferenciákon. A tehetséggondozó munkára való felkészülés tantestületünkben folyamatos önképzéssel, szakirodalom olvasásával és tapasztalatcsere útján történik. Akkreditált továbbképzéseken bővítjük ismereteinket, gazdagítjuk módszertani kultúránkat.
A tehetség sokszínű, legfontosabb ismérve a kreativitás. Megnyilvánulásához lehetőséget kell adni, perspektívát nyújtani, ami személyiségfejlesztés nélkül elképzelhetetlen. Mivel tagiskolánkban a tehetség felismerés, a tehetséggondozás jelenleg is eredményes, szeretnénk ezt is hivatalosan is elismertté tenni, megfelelő módon propagálni és élni azokkal a lehetőségekkel, amelyek ebből fakadnak.
Az iskolában folyó nevelő-oktató-, tehetséggondozó munka, és az elért eredmények alapján alkalmasnak tartjuk magunkat a tehetségponttá válásunkra, amely új pályázati lehetőségeket, új fejlesztési távlatokat jelenthetnek számunkra, a tehetséges gyerekek és szüleik számára pedig hatékony segítséget.
Tehetségpontunk hatókörét intézményi illetve településszintűnek tervezzük. A Dózsa György Tagiskola tanulói körében célunk:
• A tehetségek minél nagyobb számban történő felismerése és hatékony, eredményes fejlesztése.
• Az óvodából tehetségútlevéllel érkező gyermekek fejlesztésbe történő bevonása.
• Az iskolából való kilépést követően tehetségeink nyomon követése, tehetségútlevéllel való ellátása.
Programjainkat Kazincbarcika nevelési-oktatási intézményeiben, óvodák, általános és középiskolák, valamint a város kulturális és sport intézményeinek bevonásával tervezzük. Különös tekintettel a településen működő regisztrált, akkreditált kiváló és európai tehetségpontokkal.
Együttműködési megállapodások, támogató nyilatkozatok mentén, szakmai konferenciákon, versenyeken való kölcsönös részvétellel a város kulturális életébe való bekapcsolódással.
Együttműködünk az alábbi intézményekkel:
- Pedagógiai Szakszolgálat
- Irinyi János Református Oktatási Központ
- Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola
- a Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskola és tagiskolái
- Don Bosco Általános Iskola, Szakiskola, Szakközépiskola és Kollégium
- Ózdi Szakképzési Centrum kazincbarcikai telephelyű intézményei
- Kazincbarcikai Összevont Óvodák Székhely és Tagóvodái
- Mezey István Művészeti Központ
- Egressy Béni Városi Könyvtár
- Barcika Art Kommunikációs, Kulturális és Sport Szolgáltató Kft.
- Kazincbarcikai Kézilabda Sport Egyesület
- Magyar Labdarúgó Szövetség
- Kazincbarcikai Egyesületek Fóruma
Céljainkat a különféle tehetséggondozói területünkhöz kapcsolódva, azokhoz konkrét feladatokat, programokat rendelve kívánjuk megvalósítani.
Tehetséggondozási területeink: matematika, idegen nyelv, anyanyelv, természet, művészetek, sport
1. Tehetségek felismerése, felmérésének folytatása
• A Pedagógiai Szakszolgálat mérései anyanyelv területen
• Online mérés segítségével a matematikában tehetséges gyerekek szűrése negyedik évfolyamon
• A tehetségútlevelekkel rendelkező tanulók fejlesztésének, gondozásának megoldása délutáni foglalkozások keretében
• Óvodásoknak rajzpályázat kiírása, alkotásaikból kiállítás szervezése, segítve ezzel a tehetségek felismerését, kreativitásuk fejlesztését
2. Kiszűrt tehetségek gondozása
• Emelt szintű csoportok indítása angolból és matematikából
• Emelt óraszámú oktatás informatikából
• Képesség szerinti csoportbontás
• Orosz szakkör indítása
• Tehetséggondozó foglalkozások – angol nyelvvizsgára felkészítő, népi ének, anyanyelvi versenyekre, műsorokra felkészítő
• Edzések, szivacskézilabda, kézilabda, labdarúgás
3. Kiemelten tehetséges tanulók személyiségének fejlesztése
• Színház látogatások
• Könyvtár látogatás, író-olvasó találkozó
• Ünnepi műsorok készítése
• Projektnap – Dózsa Kupa
• Témaheteken való részvétel
4. Az egyesületekben utánpótlást szervező programokba való bekapcsolódás támogatása
• Bozsik
• KKSE
• Kézilabda az iskolában
5. Tanulóink felkészítése a házi, körzeti, megyei országos versenyekre
Szép Magyar Beszéd, Simonyi Helyesíró, szövegértés, vers- és prózamondó és Bolyai versenyek, angol nyelvi verseny, angol szavalóverseny, népdaléneklési verseny, informatika, kémia, földrajz, biológia és természetfürkésző verseny, matematika versenyek (Zrínyi, Bolyai, „Észtörő”, Dürer, Pangea és Megyei matematika).
6. Házi, körzeti versenyek szervezése, lebonyolítása.
7. „Észtörő” körzeti matematika verseny, körzeti helyesíró verseny, kétévente angol nyelvi illetve angol szavalóverseny, bajnokságok, kupák szervezése, (szivacskézilabda, kézilabda, labdarúgás)
8. Nemzetközi és körzeti versenyeknek helyszínt biztosítunk, és a szervezésben segítünk. Egressy Béni Nemzetközi Szavalóverseny, Szabó Zoltán szépkiejtési verseny, Petőfi Sándor vers- és prózamondó verseny
9. Pályázatok írása.
A tehetséggondozáshoz szükséges eszközök beszerzésére, színes programok, tehetséggondozó foglalkozások szervezésére.
10. Tanulói pályázatokon való részvétel.
11. Tehetségek regisztrálása, bemutatása, életpályájuk nyomon követése.
12. Tehetségeink tehetségútlevéllel való ellátása.
13. Honlapunk és a közösségi média segítségével, az információk, eredmények folyamatos közreadása.
14. Jó gyakorlatok közzététele, mások jó gyakorlatainak megismerése.
15. Kapcsolatépítés, együttműködés tehetséges fiatalokkal és a tehetség segítésben jártas szakemberekkel.
16. Pedagógusok továbbképzése, bemutató foglalkozások, nyílt nap.
Számítunk a „Gyermekeink a jövő” alapítványra, akinek céljai között szerepel a tanulmányi és egyéb versenyek, vetélkedők, az iskolai kulturális, szabadidős és sportprogramok szervezésének támogatása, a nyertesek díjazása.
Pályázatok útján próbálunk anyagi fedezetet biztosítani a tehetségprogramokhoz szükséges eszközök beszerzésére, a foglalkozások finanszírozására.
Tehetségazonosító és tehetségsegítő tevékenységünk fejlesztése érdekében igyekszünk az ingyenes továbbképzési lehetőségeket kihasználni.
Tehetséggondozó tevékenységünket a Diákönkormányzat és a Szülői Munkaközösség is segíti, ahogyan eddig is támogatták a kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulók jutalmazását.
Bízunk abban, hogy szponzoraink továbbra is támogatják ez irányú tevékenységünket, és feladatunknak tekintjük támogatóink számának további növelését.