A Pécsi Tudományegyetem tíz karán a legváltozatosabb képzések és szakok biztosítják a jövő széles látókörű és jól felkészült szakembereinek magas szintű oktatását a felsőfokú szakképzésektől az alap- és mesterképzéseken, másoddiplomás képzéseken át a doktori iskolákig. A PTE alap- és alkalmazott kutatások helyszíne, több területen kiválósági centrum. A PTE felhalmozott tudástőkéjével támogatja a régió és az ország gazdaságának, társadalmának fejlődését, különösen a gyógyítás, a természet- és műszaki tudományok, a gazdálkodási és társadalomtudományok, a művészet és kultúra területén.
Az egyetemünk mind a tíz karán aktív kutatómunka folyik. Alapkutatások és alkalmazott kutatások folynak az élettelen természettudományok, az élő természettudományok, a társadalomtudományok, a mérnöki tudományok és a bölcsészettudományok területén, valamint a művészeti ágazatok területén. Az egyetem tíz karán összesen 21 doktori iskola működik.
A Pécsi Tudományegyetem hallgatóinak tehetségkibontakoztatását évtizedek óta a minőségi oktatás, az alap- és mesterképzésben a tehetséggondozás tradicionális közösségi alapintézményei a tudományos diákkörök, a szakkollégiumok és a doktori képzés segítik. Jelentős szerepe van a tudomány népszerűsítésében a Nyitott Egyetem című programsorozatnak, melyeken Egyetemünk elismert tudósai mutatnak be egy-egy aktuális tudományos kérdést.
Egy újragondolt, átfogó tehetséggondozási koncepcióban, elsődleges módon a már meglévő és működő diákkörökben, valamint szakkollégiumban folyó elitképzés hagyományaira építünk. Ez a gazdag tradíció, erős szakmai és tudományos háttér biztosítja a változó képzési rendszerben is a tehetségek kiválasztását, fejlesztését.
Egyetemünkön a tehetséggondozás az óvodától a doktori fokozat megszerzéséig átívelő tevékenység.
Az érdeklődő fiatalok tehetségének minél jobb felismerése és segítése érdekében a Pécsi Tudományegyetem a tehetségsegítésbe bevonja valamennyi szakkollégiumának vezetőjét, TDK elnökeit, pedagógiai és pszichológiai tanszékének neves oktatóit, kutatóit, közoktatási intézményeinek vezetőit valamint tehetségfejlesztési szakértőjét.
- Dr. habil. Révész György egyetemi docens, Általános és Evolúciós Pszichológiai Tanszék.
- Barna Adrianna tehetségfejlesztési szakértő, RH. Tehetséggondozási Csoport
A Tehetségpont működése kiterjed a PTE valamennyi karára, valamennyi évfolyamára, valamennyi hallgatójára és valamennyi közoktatási intézményére. Az Egyetem karai:
- Állam és Jogtudományi Kar
- Általános Orvostudományi Kar
- Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
- Egészségtudományi Kar
- Gyógyszertudományi Kar
- Közgazdaságtudományi Kar
- Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar
- Művészeti Kar
- Műszaki és Informatikai Kar
- Természettudományi Kar
Az Egyetem által fenntartott közoktatási intézmények:
- PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Babits Mihály Gimnáziuma (székhelyintézmény)
- PTE GYÁIG Deák Ferenc Gimnáziuma és Általános Iskolája
- PTE GYÁIG 1. számú Általános Iskolája
- PTE GYÁIG Óvodája, Bölcsődéje és Családi Bölcsődéi
- PTE Szociális és Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola
- PTE Illyés Gyula Gyakorló Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Gyakorló Óvoda (Szekszárd)
- PTE Szigeti-Gyula János Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola (Kaposvár)
- PTE Kelemen Endre Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola (Szekszárd)
- PTE Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum és Szakképző Iskola (Szombathely)
Az egyetemi tehetségpont összefogja, koordinálja, képviseli az egyetem egészének tehetséggondozó tevékenységét, valamint 2011-től, közös tehetségfejlesztő programsorozatot, rendezvényt, vendéghallgatói programot, nyári táborokat tervez iskolákkal, középiskolákkal, már működő tehetségpontokkal.
Szakkollégiumok, tudományos diákkörök és a speciális tehetséggondozási közösségek között szakmai együttműködést segítő alhálózatot működtetünk.
A PTE tehetségpont intenzív, személyes kapcsolat működtetésével, folyamatos információcserével, közös programok, konferenciák szervezésével kívánja biztosítani a tehetségsegítő szakemberek és tehetséges fiatalok, valamint a tehetséggondozást segítő alhálózatok, más tehetségpontok, önkormányzati, civil szervezetek, vállalatok közötti együttműködést a régióban.
Folyamatosan keresi, kutatja, figyeli azokat a lehetőségeket, kezdeményezéseket, amivel a lehető legnagyobb emberi és anyagi erőforrást tudja bevonni a tehetségsegítő munkába.
A PTE a tehetséggondozás tradicionális közösségi alapintézményeivel már megvalósuló programok, valamint jövőbeli tervek:
- Tehetséggondozási koncepció alapján szervezeti keretek és koordináció megteremtése, fejlesztése a tehetségek felkutatása, korai kiválasztása, tehetséggondozó programokba való beválogatása.
- Új tehetséggondozó programok kidolgozása.
- Tehetség-tanácsadó létesítése, munkacsoport szervezése.
- Egyetemi tehetségtanács létrehozása, működtetése.
- Tehetséggodozási szakértői hálózat működtetése, koordinátori és tutori hálózatfejlesztés.
- Kiemelkedő teljesítményt ösztönző rendszer (ösztöndíj rendszer) működtetése, fejlesztése.
- Képzést gazdagító formák választékának bővítése, működésének segítése, menedzselése.
- Egyetemi tehetségsegítő portál működtetése, rendszeres naprakész tájékoztatással.
- Önkéntes programok szervezése.
- Tehetségnapok rendezése.
- Komplex tehetséggondozó táborok, akadémia, laborok kínálatának bővítése.
- Tehetséggondozó képzések, tréningek szervezése, lebonyolítása.
- Hálózatépítés, alhálózat működtetés, folyamatos, rendszeres kapcsolattartással, közös rendezvényekkel.
- Egyetemen belül működő középiskolai tehetséggondozó szakkörök kínálatának bővítése.
PTE költségvetési forrásai terhére, amit az alapítványi fenntartás határoz meg és biztosít hosszútávon. Az Alapítvány kiemelt célja a tehetséggondozás, annak töretlen fejlesztése és a tehetségek felkutatása, így arra dedikált keretösszeget különít el. Emellett az egyetem folyamatosan monitorozza a pályázati lehetőségeket tehetséggondozási témában és az elnyert pályázatok terhére is tartósan támogatja a Tehetségpont működését. Valamint a tehetségpont maga is részt vesz az új pályázatok felkutatásában.