A tehetséges gyermekek integrációja. Nevelőtestületünk minden tagja elkötelezett a gyermekek tehetségígéretes tulajdonságainak felfedezésében és kibontakoztatásában, a tehetséggondozó munkát Óvodai Tehetséggondozó Program segítségével koordináljuk.
Minősített referencia intézmény cím. Óvodánk 2014. július 27-től jogosult a „Minősített referenciaintézmény” cím viselésére, egyben kompetencia alapú nevelési intézmény, referenciahely. Két bevált Jó gyakorlatot kínál adaptálásra CICAHÁT-KUTYAHÁT és OVI-VAKÁCIÓ címmel.
Humán erőforrás megléte. 2010-ben nevelőtestületi képzés keretében valamennyi óvodapedagógus részt vett a „Tehetségek felismerése és azonosítása” című akkreditált továbbképzésen, 2015-ben egy óvónőnk szakirányú szakvizsgát tett tehetségfejlesztő szakon. 2015-ben megalakítottuk a Tehetséggondozó Munkaközösséget, mely koordinálja feladatainkat.
Személyi feltételek. A tehetségműhelyek óvónői maguk is motiváltak az általuk választott tehetségterület iránt, fejlesztő pedagógusok, gyógytestnevelő, gyermektánc pedagógus és tehetségfejlesztő pedagógus vezeti a mikro csoportos műhelymunkákat.
Tárgyi erőforrásaink. Óvodánk nagyon jól felszerelt, biztosított a tehetséggondozás nyugodt helyszíne. A tárgyi feltételek fejlesztésére pályázatot nyújtunk be, alapítványunk és a szülői szervezet is támogatja céljainkat.
Tehetségazonosítás ismerete. A több éves megfigyelés után az óvónők érdeklődés-térképet töltenek ki, mely alapján megállapítható, hogy a gyermek mely tehetségterület iránt érdeklődik leginkább. A szülők kérdőív kitöltésével vesznek részt a tehetségazonosításban. Az azonosítás után a műhelyvezető óvónők válogatják be a tehetségműhelyekbe a gyermekeket.
Tehetségműhelyek működtetése.2015 szeptemberétől öt tehetségterületen hat tehetségműhelyt működtetünk, heti 1 órában, szakirányú, szakvizsgázott – differenciáló-fejlesztőpedagógus, mozgásfejlesztő, beszédfejlesztő, gyermektánc, tehetségfejlesztő - pedagógusokkal.
Csilingelő Csengettyűk. Az ének-zenei tehetségműhelyben az énekelni szerető, zene iránt érdeklődő kiemelkedő adottságú gyermekeket kínáljuk meg játékos tevékenységekkel.
Okoska. A matematikai-logikai tehetségműhelyben a számosság és logikai feladatok iránt érdeklődő, kiemelkedő adottságú gyermekek vesznek részt.
Perdülj! Fordulj! A gyermektánc tehetségműhely tagjai a táncos mozgás terén kreativitással rendelkező, népi énekes-táncos játékok, népzene iránt érdeklődő gyermekek.
Szivárvány Színpad. Az anyanyelvi tehetségműhelyben a gyermekek kiemelkedő anyanyelvi képességekkel rendelkeznek és örömüket lelik a drámajátékokban
Törperős. Jó mozgású, nagy mozgásigényű gyerekek járnak a mozgásos tehetségműhelybe.
Törppingáló. A térbeli-vizuális területeken kreatív, bátran próbálkozó gyermekek a tehetségműhely tagjai.
A belső tehetséggondozás tekintetében intézményi, a versenyek, szakmai találkozók, konferenciák szervezésének tekintetében kistérségi hatókörrel szeretnénk működni.
A belső tehetséggondozás hatóköre elsősorban az óvodánkba járó gyermekekre terjed ki, célunk, hogy az elkövetkező években minél több 5-6 éves gyermek vehessen részt tehetségfejlesztő programjainkban.
Óvodai Tehetséggondozó Program megvalósítását széles körű partneri kapcsolatokra építjük, szoros munkakapcsolatban állunk az óvoda nevelőtestületével, a szülőkkel, a külső szakemberekkel, tagintézményekkel, térségi óvodákkal, az általános iskolával, a településen és más településeken működő civil szervezetekkel, köznevelési intézményekkel, a média résztvevőivel.
A munkakapcsolatok és együttműködések tartalma:
- az óvodai nevelőtestület tagjainak tapasztalatcseréket, hospitálásokat, bemutatókat szervezünk,
- a Lakiteleki Óvodáért Alapítvánnyal közösen évenként vállaljuk az óvodai Tehetség nap megrendezését a tehetségműhelyeink és a tagóvodák részt vételével,
- a szülőknek nyílt órákon, szülői értekezleteken, fogadó órákon betekintést nyújtunk az óvodában folyó tehetséggondozó munkába,
- külső szakembereknek szervezünk nyílt órákat, bemutatókat, és konzultálunk az eredményekről,
- általános iskola alsós munkaközösségének tagjaival szakmai tapasztalatcseréket, bemutatókat tartunk, az Okoska logikai- matematikai tehetségműhely tagjaival nyílt órán veszünk részt az iskolában,
- a településen és más településeken működő civil szervezetek, más intézmények meghívásainak eleget téve szerepléseinkkel részt veszünk a különböző rendezvényeken: Őszköszöntő szüreti nap, Luca napi táncház, falukarácsony, farsangi mulatság, Húsvéti sokadalom, stb.
- köznevelési intézmények által szervezett kiállításokra, szakmai napokra, pályázatokra eljuttatjuk tehetségígéreteinket, konferenciákon előadásokkal részt veszünk,
- más főként kulturális intézmények- művelődési ház, könyvtár, kunszentmártoni múzeum, által hirdetett pályázatokon, kiállításokon, szakmai találkozókon részt veszünk.
- tagintézményekkel, térségi óvodákkal (Nyárlőrinc, Tiszaug, Tiszakécske, Szentkirály és Tiszaalpár, Kunszentmárton) kölcsönösen látogatjuk egymás pályázatait, rendezvényeit, sporteseményeit. Megszervezzük a „Csintekerintő” térségi népi játék és gyermektánc találkozót és versenyzőként ott vagyunk a kunszentmártoni Szent Anna Katolikus Óvoda Tótágas Torna Túra váltóversenyén és a tiszakürti „Fuss az egészségedért” versenyen. Mesemondó és versmondó délutánokon valamint rajzversenyeken indulunk a környező települések óvodáiban.
- Jelentősebb eseményeinkről rendszeresen tudósítunk az óvoda honlapján, a Laki Lurkó óvodai újságban, a települési- és a megyei sajtóban és Kecskemét TV-ben.
Tehetségpontunk hatókörébe tartozókkal együtt kívánunk működni és bizonyos területeken szeretnénk az együttműködést bővíteni is. Elsősorban a társult óvodákban szeretnénk nagyobb kezdeményezést kifejteni. Az óvodapedagógusok körében a tehetséggondozás iránt érdeklődőket bevonni a munkába illetve a szakvizsgázott óvodapedagógus munkáját kívánjuk segíteni, támogatni.
Specifikus programok a tehetségműhelyek szervezésében: azonosítás, beválogatás, hatékonyság-vizsgálat
Konkrét programok:
A Csilingelő Csengettyűk ének-zenei tehetségműhely tagjai bemutatkoznak az Oviszínpadon - mely a tehetségígéretes gyermekek bemutatkozására ad lehetőséget társaik előtt - részt vesznek kulturális megnyitókon, pedagógus napon, óvodai- és községi rendezvényeken.
Az Okoska logikai-matematikai műhely tagjai interaktív matematika órára látogatnak el az iskolába, nyílt napokon mutatják be tudásukat.
A Perdülj! Fordulj! gyermektánc tehetségműhely tagjai fellépnek az Oviszínpadon, a községi- és az óvodai rendezvényeken is. A tehetségműhely önálló rendezvénye a Csintekerintő népi játék- és gyermektánc találkozó, melyen a térség gyermektánc csoportjai kapnak meghívást. A szülői szervezet és a Lakiteleki Óvodáért Alapítvány közös rendezvénye az Őszköszöntő szüreti nap és felvonulás, a Luca-napi táncház és a Farsangi mulatság, ahol a tehetségműhely szintén bemutatkozik.
A Szivárvány Színpad anyanyelvi tehetségműhely tagjai vers- és mesemondó délutánokon vesznek részt a térség óvodáiban, (Tiszakécske, Nyárlőrinc, Cserkeszőlő) szerepelnek óvodai és községi rendezvényeken.
A Törppingáló térbeli-vizuális tehetségműhely tagjai rajzpályázatokra küldik alkotásaikat. Az Ovigalériában évente rendeznek saját, önálló kiállítást, meghívásra bemutatják munkáikat a művelődési ház kiállításain is.
A Törperős mozgásos tehetségműhely tagjai minden évben részt vesznek a térség óvodások számára hirdetett versenyein: a kunszentmártoni Tótágas Torna Túra váltóversenyen és a tiszakürti „Fuss az egészségedért” versenyen. Bemutatják tudásukat a községi majálison, és rendszeres fellépők az Oviszínpadon.
Tehetségműhelyek tervezett programjai:
Csilingelő Csengettyűk és a Törppingáló: bekapcsolódás a Mákvirág Galéria által szervezett kiállításba, mely az Eötvös Iskola grafika tanszakos diákjainak munkáiból készül
Törperős: Nagy Családi Váltóverseny megrendezése a település sportpályáján
Az intézmény költségvetésében biztosítjuk a tehetségműhelyek személyi és tárgyi feltételeinek anyagi fedezetét.
Figyelemmel kísérjük a pályázati lehetőségeket, és pályázati forrásokkal kiegészítjük a költségvetésünket.
Támogatókat keresünk a szülők, külső partnerek, helyi vállalkozók között. Rendezvényeinken adomány dobozt helyezünk ki.
A szülői szervezet és a Lakiteleki Óvodai Alapítvány támogatását kérjük.
Kérjük a szülők és helyi vállalkozók segítségét a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlásával.