A Mórahalmi Fúvószenéért Egyesület a Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola volt növendékeiből, tanáraiból és a Mórahalmi Fúvószenekar aktív tagjaiból alakult 2016 végén. Az Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy Mórahalom városának, valamint a Dél-alföldi Régiónak fúvószenei életét még gazdagabbá, színesebbé tegye, a helyi tehetségek felkarolását pártolja, lehetőséget biztosítson különböző zenei behatások megismerésére, valamint fejlessze a fúvós zenével foglalkozó gyermekek látókörét.
Működésünk alatt két Csongrád megyei rézfúvós versenyt és egy nemzetközi fúvószenekari fesztivált szerveztünk.
Az egyesület fontos feladatának tekinti a fúvószene népszerűsítését, a zenével foglalkozó tehetséges fiatal zenészek felkarolását, támogatását, így hagyományos hangversenyek szervezése mellett jótékonysági koncertszervezésben, hangszervásárlásban is segítettünk a rászoruló fiatal zenészeknek.
Minden nyáron - 1995 óta (2017 óta egyesületi keretek között - megszervezzük nyári táborainkat, ahol nagy hangsúlyt fektetünk a zenei nevelésre, melynek fő célja a fúvószene megszerettetése és műveltetése a fiatalabb generációval.
Tehetséggondozásban fő sikerünknek tekintjük, hogy utánpótlás-zenekarunk 2017 után 2019-ben ismét - az I. Mórahalmi Nemzetközi Fúvószenekari Versenyen - első helyet szerzett több idősebb korosztályt felsorakoztató zenekar előtt.
Egyesületünk tagjai több éves tapasztalattal rendelkező tapasztalt pedagógusok, így pedagógiai és pszichológiai felkészültség szempontból is megfelelő segítséget kapnak az érdeklődő fiatalok.
Egyesületünk a fúvószene népszerűsítése mellett helyi tehetségek felkarolásával, támogatásával, közösségek szervezésével foglalkozik.
A helyi együttműködéseink több évre visszamenőleg szerteágazóak, stabilak és virágzóak. A helyi iskolákkal (Móra Ferenc Általános Iskola, Szent László Katolikus Általános Iskola, Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Garabonciás Kollégium), a mórahalmi kulturális intézményekkel (Aranyszöm Rendezvényház, Kolo Kultúrális Központ, Ezer Év Parkja) folyamatossan fejlődő, jó kapcsolatot ápolunk. Úgy gondoljuk, hogy ezek a kapcsolatok nagyon fontosak, hogy megfelelőképpen tudjuk helyi szintre kiterjeszteni Tehetségpontunk tevékenységét.
A tudásmegosztás a leghatékonyabb mód arra, hogy a Tehetségpontunk fejleszthessük, ezért a munkába aktívan bele szeretnénk vonni a Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola tanárait, ezzel is segítve a tehetséges gyermekek felfedezését, majd tehetségük csiszolását. A tehetségük kibontakoztatásában, fellépések, versenyek szervezésében a város kulturális helyszínei megkerülhetetlen partnereink, így őket is minél jobban bele szeretnénk vonni az együttműködésbe.
Úgy gondoljuk, hogy a mai korban már megkerülhetetlen az internet, így az érdeklődő emberek, intézmények a személyes találkozások mellett, az internetes csatornáinkon (facebook, youtube) megismerkedhetnek a munkánkkal, tehetséges gyermekeinkkel. A helyi médiumokban (MóraNet Televízió, Tükörkép) folyamatosan jelen vagyunk, informáljuk közösségünket a tevékenységünkről.
Egyesületünk minden évben szervez nyári tábort közösségeinknek - mind az utánpótlás zenekarunknak, mind a nagy zenekarunknak -, ahol a zenekari munka mellett fejlesztőjátékok és vetélkedőkön is részt vehetnek a fiatalok. A táborban lehetőséget biztosítunk a lelkesebb fiataloknak további hangszeres fejlődésre egyéni órák mellett.
Közösségi élmények mellett, fontosnak tartjuk a folyamatos tehetségfelfedezést, tehetséggondozást, ezért szervezzük meg minden második évben (idén is) a Csongrád megyei Rézfúvós Versenyt, ahol a megyéből 12 művészeti iskolából közel nyolcvan gyermek vesz részt. Itt a gyermekek azon kívül, hogy versenyezhetnek egymással, megismerkedhetnek kortársaik képességeivel, barátságok alakulhatnak ki, melyeket később az életben kamatoztathatnak.
Nemzetközi Fúvószenekari versenyt idén októberben szervezzük meg másodjára, itt a fúvószenekaraink mutathatják be tudásukat. Két éve 10 fúvószenekar közül mindkét együttesünk Arany minősítést ért el.
Fontosnak tartjuk az "utánkövetést" is, folyamatosan visszahívjuk koncertezni szakmai pályát választó tehetségeinket, de amikor egyes tehetséges fiatal művészünknek szüksége van rá (például egy külföldi versenyen való részvétel anyagi részének támogatására), akkor jótékonysági koncertet szervezünk.
A közeljövőben terveink között szerepel egy Fogyatékkal Élők Országos Versenyét megrendezni. Tematikus táborokat/kurzusokat is szeretnénk szervezni, ahová országos hírű pedagógusokat hívnánk el előadni.
Egyesületünk az 2019-ben vált jogosulttá az adók 1%-ának fogadására. Első évben több, mint ötven fő gondolta úgy, hogy nekünk szánja ezt az összeget. Ez több mint 250.000 Ft-ot jelent.
Mórahalom Város Önkormányzata évről évre támogatja egyesületünket, így a civil felajánlások mellett innen is származik forrásunk.
A felajánlások mellett egyesületünk folyamatosan pályázik több fórumon is (Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Tehetség Program, Városi Civil Alap).
Ezek mellett folyamatosan keressük a kapcsolatot helyi és térségi támogatókkal, mecénásokkal.