Intézményünk 1995-ben kezdte meg működését, melynek fenntartója a Nagykovácsi Zenei Alapítvány. A kezdetben zeneiskolaként működő létesítményünk ma már tánc - képző- és színművészet tagozattal is büszkélkedhet, jelenleg közel 300 gyermek tanul nálunk. 2001-ben felvettük a Nagykovácsi Alapfokú Művészeti Iskola nevet. Kiváló tanári gárdánknak köszönhetően 2007-ben az alapfokú művészeti iskolák országos minősítési eljárása során a szakmai bizottság mind a négy művészeti ágban kiválóra minősítette intézményünket. Iskolánkat a színvonalas munka mellett az újításokra, kreatív megoldásokra való nyitottság jellemzi. Tanárainkat támogatjuk egyéni módszerek kidolgozásában, saját tananyagok létrehozásában. Kezdetektől fogva feladatunknak tekintjük a helyi közösségek kulturális életének fellendítését hangversenyek, kiállítások, művészeti táborok szervezését, alkotó közösségek létrehozását is. Tanáraink nagy része előadóművészként művészként is tevékenykedik. Közösségért végzett munkájukat több díjjal is elismerték. Mindig is nagy hangsúlyt fektettünk a tehetséggondozásra, a tehetséges gyerekek felkutatására, felkarolására. Már az óvodás korú gyerekekkel is próbáljuk játékos formában megismertetni a különböző művészeti ágakat. Az óvodások számára rendszeresen megszervezzük a „Zenei Megállók” sorozatunkat, melynek során a gyerekek megismerkedhetnek a hangszerekkel, a zenével és tanárainkkal. Az iskolai nyílt napokon a nagyobb gyerekek számára is lehetőséget biztosítunk, hogy a művészetekhez kedvet érzők csatlakozni tudjanak iskolánkhoz. Pedagógusaink valamennyi növendékünket nagy figyelemmel és szeretettel tanítják, hiszen a tehetség csak biztonságos légkörben tud kibontakozni. Iskolánk pedagógiája két pilléren nyugszik: az egyéniség kibontakoztatásán, és a közösség segítő erején. Minden tanulónak biztosítjuk az egyéni adottságai, tehetsége szerint az önmegvalósítás lehetőségét. Kiemelten kezeljük a hátrányos helyzetű gyermekek fejlesztését is. Intézményünk sikeres sajátos pedagógiai módszerekkel, saját helyi tantervekkel segíti a tehetséggondozást. Egyéni tanterveink sorát gyarapítja a speciális kötelező szolfézs is. Ezekbe a csoportokba a jó képességű, jó éneklési készséggel rendelkező gyermekeket soroljuk be. Ők intenzíven tanulják a heti szolfézs órával megegyező tananyagot és mellette közös énekkari foglalkozáson vesznek részt. Így a kezdetektől megtapasztalják a kóruséneklés örömeit, és a többszólamú énekléssel olyan szintű zenei élményekhez juthatnak, melyet a hangszerjáték során csak évek múltával érhetnek el. Növendékeink számára rendszeresen biztosítunk fellépési lehetőséget nemcsak községünkben hanem Budapest nívós helyszínein is (MÜPA Üvegterem, Bartók Rádió 6-os stúdió, Márványterem). Rendszeresen részt veszünk rangos versenyeken kiemelkedő eredményekkel. Nehéz anyagi helyzetben lévő tehetséges növendékeink számára ösztöndíj alapot hoztunk létre. Legkiemelkedőbb diákjainkat „Nagykovácsi Művészeti Díjjal” jutalmazzuk.
Tehetségpontunkat Nagykovácsiban és vonzáskörzetében (Remeteszőlős, Ady-liget, Pilisvörösvár, Piliscsaba, Pilisszentiván) térségében tervezzük kiterjeszteni. Növendékeink nagy része Nagykovácsi lakos, kis része pedig a fent említett településekről érkezik hozzánk. Nagykovácsiban közel 3000 gyermek él, községünkben a legnagyobb az egy főre jutó gyermekek száma az országban. Ezért is tartjuk nagyon fontosnak, hogy a helyi óvodások, iskolások tehetséggondozása megvalósulhasson. Már az óvodás korosztályban elkezdjük a művészetek iránt tehetséget mutató gyermekek felkutatását, felkarolását, gondozását s ezt folytatjuk az iskolás korosztály körében.
A Nagykovácsi Alapfokú Művészeti Iskola és fenntartója a Nagykovácsi Zenei Alapítvány 27 éves fennállása óta szoros kapcsolatot ápol a Nagykovácsi Kispatak Óvoda mindhárom tagóvodájával, a Nagykovácsi Általános Iskolával, a Nagykovácsi Öregiskola Közösségi Ház és Könyvtárral valamint Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzatával. Felvettük a kapcsolatot a nemrég alakult Nagykovácsi Kisiskolával is. Együttműködünk a Bartók Rádióval és csatlakoztunk a Müpa Partneriskola-programhoz. Együttműködünk a Kiss Zenede Alapfokú Művészeti Iskola népi hangszer tanszakával és a Piliscsabai Táncház Egyesülettel. Néptánc tanszakunk évek óta baráti és szakmai viszonyban áll a színmagyar erdélyi település, Inaktelke közösségével, ahol a gyerekek a nyári művészeti táborban tiszta forrásból ismerhetik meg a helyi táncokat, hagyományokat, kultúrát.
Több. mint 10 éve vagyunk kapcsolatban a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskolával, a Rácz Aladár Zeneiskolával és ráckevei Ránki György Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel. Kölcsönösen részt veszünk egymás koncertjein, a koncertek után tapasztalatokat cserélünk.
Községi tevékenységünk sokoldalú. Koncertek, gálaműsorok, kiállítások, nyílt zenetörténeti órák, táncház, nyári táborok, népi hangszer szakkör színesítik a palettánkat.
Intézményünk alapfokú művészeti iskola, így alapvetően a nálunk működő művészeti ágazatokhoz kapcsolódóan tervezzük a tehetséggondozást:
1. Zeneművészet (zongora, fuvola, furulya, gitár, hegedű, cselló, cimbalom, ütő, klarinét, trombita, szolfézs, kórus)
2. Táncművészet - Néptánc
3. Grafika és festészet
4. Színművészet
5. Népi hangszer
1. Tehetségek felkutatása:
A tehetségek felkutatása alapvetően négy irányban történik:
• Helyi óvodában: „Zenei megállók”, hangszerbemutatók, koncertek, táncbemutatók segítségével ösztönözzük a gyerekek jelentkezését az iskolánkba, illetve igyekszünk kiszűrni a tehetségeket.
• Helyi általános iskolákban: Hangszerbemutató órák, nyílt órák, koncertek segítségével ösztönözzük a gyerekek jelentkezését az iskolánkba. Emellett kikérjük a szaktanárok, osztályfőnökök véleményét, hogy mely gyerekek mutatnak különös érdeklődést, tehetséget a művészetek területén.
• Saját növendékek köréből: Az iskolában tanuló gyerekek pedagógusok általi megfigyelése, tehetségek felismerése, kiemelése.
• Koncertjeink, kiállításaink, előadásaink révén: Előadásaink ingyenesek, minden érdeklődő számára elérhetőek. Szeretnénk, ha a művészet, a zene a gyerekek minél szélesebb köréhez eljutna.
2. Tehetséggondozás, tanácsadás
A tehetséggondozás sokrétűen valósul meg az Intézményen belül.
• Növendékeink számára fellépési lehetőséget biztosítunk községi rendezvényeken, évadzáró gálaműsorainkon, tanszaki és „Kisesti" koncertjeinken, néptánc gáláinkon és táncházakon, színjáték előadásainkon, képzőművészeti kiállításainkon. Nemcsak a községben léphetnek fel a gyerekek. Vendégszerepelnek a Bartók Rádióban, a Müpa-ban, és más zeneiskolák rendezvényein. A fellépések során önbizalmat szereznek, magabiztosabbak lesznek a színpadon.
• Tehetséges növendékeinket nemzetközi, országos és regionális művészeti versenyekre készítjük fel.
• Művészi pályára készülő növendékeinket segítjük a felvételire való felkészülésben, pályaorientációban.
• Speciális tanterveinkkel segítjük a növendékek fejlődését („Játssz zenét!”, Hegedű Előképző, Zongora Előképző, Furulya Előképző, Speciális szolfézs).
• Az egyéni hangszeres tanszakokon a tehetséges diákok számára a B-tagozaton emelt szinten oktatjuk a hangszeres játékot és a szolfézst.
• A művészeti tudás mélyebb elsajátítására intenzív nyári táborokat szervezünk.
• A növendékeket megismertetjük az Alexander-technikával és a jóga alapvető gyakorlatait is beiktatjuk az oktatásba.
• Híres előadóművészeket, vendég előadókat hívunk a növendékeink ismereteinek szélesítése érdekében.
• Pedagógusainkat folyamatosan képezzük.
• Együttműködünk más művészeti iskolákkal határon innen és túl.
• Koncert és kiállítás látogatásokat szervezünk.
• Alapítványi ösztöndíj támogatást nyújtunk a rászoruló növendékek számára.
• Nagykovácsi Művészeti Díjat adományozunk a tehetséges növendékek számára az tanév végi gálán.
• Pedagógusaink nagy része maga is előadóművész, az ő tapasztalataik is segítik a diákokat.
A Nagykovácsi Alapfokú Művészeti Iskola és a Nagykovácsi Zenei Alapítvány bevételi forrásait a Magyar Államkincstár támogatása mellett a térítési-és tandíjak, fenntartói díjak, Nagykovácsi Nagyközség Önkormányzatának működési és programtámogatása valamint az adó 1%-os felajánlások adják. Emellett folyamatosan keressük a pályázati és egyéb lehetőségeket. Időnként jótékonysági koncerteket is szervezünk.
Plusz források bevonása érdekében tervezzük olyan repertoár összeállítását, mellyel megkeresünk különböző intézményeket, cégeket melyek partonálnák iskolánkat.