Zeneiskolánk 2016. május 6-7-8-án Tehetségnappal ünnepelte megalapításának 25. évfordulóját a Szolnoki Damjanich János Múzeum és a Curie Tehetségpont összefogásával. Az ünnepi hangversenyeken egyéni hangszeres fellépők, kamara csoportok és zeneiskolánk kamara zenekara mutatkozott be az érdeklődő közönség előtt.
A Szolnoki Galériában 2016. május 6. –án ünnepi tanári hangversennyel indította „az Ádám Jenő Zenei Napok” programját Tehetségpontunk, majd május 7-én „Ádám Jenő nyomában” szülőhelyén, Szigetszentmiklóson folytatta a tehetségképzést, Ádám Jenő szülőházában a zeneszerző népdalgyűjtő tevékenységéről tartott előadást a tanulóknak Péli Ildikó tanárnő, majd rögtönzött hangverseny következett. A tehetségfejlesztő program után meglátogattuk Ádám Jenő sírját, illetve a helyi művelődési központban citera kiállításon vettünk részt. A növendékeknek alkalmuk nyílt a művelődési központ aulájában nyíló kiállítás megnyitóján való rövid kis koncertre is. Tehetségpontunk segíti a környezetünkben érzékelt tehetség tudatos felismerését, fejlesztését, kibontakoztatását, illetve információt biztosít a különböző tehetségsegítő lehetőségekről.
A 2010-ben elkészült "Jó gyakorlatok" című munkánk alapján dolgozunk, illetve azt folyamatosan továbbfejlesztjük. Ahogy tapasztaltabbak leszünk, úgy fejlődünk, a Jó gyakorlatokat mind a mai napig tökéletesítjük, fejlesztjük, hiszen a tehetség-gondozó munka nem áll meg, nem állandó, minden az egyedi és megismételhetetlen gyermek fejlesztése érdekében történik. A "Jó gyakorlatok" bekerülhetett a Géniusz portálra is, ez pozitív visszaigazolás, biztatás számunkra. Gyakran tartunk találkozót Tehetségpont partnereikkel is, ahol kicseréljük a „Jó gyakorlatok” tapasztalatait.
A tehetségazonosító, tehetségfejlesztő, tehetség-tanácsadó munkánk kiemelkedő eseménye volt a 2017. május 19-21 között megrendezésre kerülő IX. Országos Ádám Jenő Dalverseny. Május 19-én megvalósult Tehetségnapunkon „Kodály Zoltán és Ádám Jenő szerepe a népdalhagyományok átörökítésében” címmel ismeretterjesztő előadás volt, melyen közreműködtek a magánének szakos növendékek.
Az énekverseny maga is egy országos tehetségfelmérés, melyhez társul a tehetséggondozás és a tehetség tanácsadás az országos hírű zsűritől: Kis-B. Atilla, Temesi Mária, Cserna Ildikó Katalin, Miskovits Ildikó. A dalversenyeket iskolánk tanárai: Szabó András és Vajna Katalin hívta életre 1994-ben, azóta folyik fejlesztő munka, illetve később vált országos tanulmányi versennyé a rendezvény.
2010 őszén "Tehetségpont nagyító alatt" címmel jelent meg tevékenységünkről Géniusz cikk.
Az első EU Tehetségnap alkalmából (2011. április 9) a szervezők felhívására CD-n felküldtük bemutatkozó 15 diából álló anyagunkat, ezzel is segítve a Tehetségpontok népszerűsítését. Folyamatosan részt veszünk a Jász-Nagykun-Szolnoki Tehetségpont munkájában, az általuk évenként meghirdetett „Kiugró” című tehetség felfedezési versenyeken, és az egyéb közös programokon.
Tervezett hatókörünk: kistérségi hatókör, hiszen tehetségpontunk egy megye több településének intézményei, szervezetei körében végez tehetségazonosító, - gondozó és tanácsadó tevékenységet. Zeneiskolánknak 9 településen van telephelye, rendszeres kapcsolatot tartunk a települések Polgármesteri Hivatalaival, iskoláival (fenntartóra való tekintet nélkül), Művelődési Házaival, az ott élő szülőkkel, a tehetséggondozásban érintett magánszemélyekkel és vállalkozásokkal. Hangversenyeket adunk, ahol felléphetnek gyermekeink, ez növeli határozottságukat, fellépési rutinjukat, a közönséggel való kapcsolatukat, személyes kapcsolataikat. Törekszünk térségi hatókörű tehetségsegítő programokat és képzési lehetőségeket minél intenzívebb és eredményesebb kapcsolatrendszerrel továbbítani, illetve sokoldalú együttműködést kiépíteni egymással, a tehetséges fiatalokkal és tehetségsegítő szakemberekkel.
Az elmúlt években több Tehetségponttal dolgoztunk együtt, illetve újítottuk meg Együttműködési megállapodásainkat 2017. szeptember elsejével: a Curie Tehetséggondozó és Oktatásfejlesztő Alapítvánnyal, a Buda-környéki Tehetségponttal, a szolnoki Fiumei Tehetségponttal, valamint a szolnoki Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium Tehetségponttal, valamint a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola (Rákóczifalva) Tehetségponttal, A Szolnok Városi Óvodák Tehetségponttal, a Szolnok Városi Kollégium Tehetségponttal, a Palotásy János Zeneiskola Tehetségponttal. 2017. szeptember elsejétől Tehetségpont partnerünk a Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. Tehetségpont is. Ezzel 9-re nőtt a TP kapcsolataink száma. Az együttműködési megállapodásokban a felek kötelezettséget vállalnak a tehetséges tanulók felkutatásában, fejlesztésében, gondozásában, koncerteken való részvételük biztosításában. Érdeklődésre a partnerek tehetség-tanácsadást, tanácsadó fórumokat szerveznek, szorgalmazzák közös pályázatok beadását, melyből az Ádám Jenő Tehetségpontban fejlesztett tanulók is részesülnek, támogatják a tehetséges fiatalok számára a pályázatok hasznosítását. Hangversenyeiken, zenei és egyéb programjaikon biztosítják a partnerek térítésmentes részvételét.
A Jász-Nagykun-Szolnok Tehetségsegítő Tanács munkájában folyamatosan részt veszünk. Tovább kívánjuk szélesíteni Tehetségpont kapcsolatainkat, hogy minél több gyermekhez és fejlesztőhöz eljuthassunk.
Tehetségpontunk kiemelkedő rendezvénye a három évenként megrendezésre kerülő országos Ádám Jenő Dalverseny a magánéneket tanuló növendékek, fiatalok számára. A legközelebbi dalversenyre 2020 májusában kerül sor Szolnokon, a Megyeháza dísztermében. A dalversenyen tartott Tehetségnapon jeles előadókat hívunk meg a tehetség-fejlesztés témában előadást tartani: Turmezeiné Heller Erika, Bodnár Gábor ELTE-BTK egyetemi docens, stb.
A Tehetségpont partnerekkel minden évben több programot, koncertet, „tehetség-cserét”: tehetséges tanulók meghívását, felléptetését, kölcsönös bemutatkozását biztosítva.
Az Ádám Jenő Tehetségpont specifikus és konkrét programjai:
Konkrét heti/havi gyakoriságú programok: egyéni fejlesztő foglalkozások, zenehallgatás. koncertekre járás, az ott látottak/hallottak feldolgozása
Minden évben "Galériai hangversenyeket" szervezünk, ahol minden tehetséges gyermek, és sok társuk is szerepel,
Évente egy-két alkalommal Tehetség-napot szervezünk, műsorokkal végigjárunk minden települést, akikkel kapcsolatunk van,
Tehetségfejlesztő táborokat szervezünk a nyári szünetekben: 2017. július Galyatető – Kodály nyomában, 2016. július – Rózsaszentmárton (Mátra), 2015. július – Tószeg (Tiszatáj nyári tábor)
Művészkör, zenekar, éneklő csoportok,
Rendszeres részvétel megyei zeneiskolai versenyeken,
Találkozás a szakma kiváló képviselőivel (Sólyom-Nagy Sándor, Csengery Adrienne, Adrovicz István, Thurmezeyné Heller Erika, Dr. Zsigmond Zoltán, stb.)
Nyílt tanszaki napok, melyekre a szülőket és a TP partnereket is meghívjuk,
A zeneiskola belső növendék hangversenyei,
Részvétel fellépés/közreműködés formájában a Tehetségpont partnerek rendezvényein stb.
A 2017/2018-as tanévben már 32 tehetség programot szerveztünk, illetve közreműködtünk Szolnok város és a környező települések rendezvényein, több Tehetségponttal programot cseréltünk, tehetséges fiataljaink önálló hangversenyeket adtak, illetve közreműködéseket valósítottak meg. Helyszűke miatt nem tudjuk a programokat részletesen felsorolni. Kiemeljük a programok közül: 2017. november 21-én „Az Ifjú Zenebarátok Napja Tehetségnap” koncertjét, melyen a zeneiskola tehetséges növendékei léptek fel, valamint a 2017. december 15.-ei Kodály Emlékhangversenyt, ahol a zeneszerző születésének 135. évfordulójáról emlékeztünk meg, illetve a közelgő Karácsony jellegzetes dallamaiból válogattunk. Tanáraink 2017. november 11-én A Tehetségfejlesztő szakemberek és a szülők együttműködésének kritikus pontjai a tehetséggondozásban címmel hallgatták meg Thurmezeyné Heller Erika előadását.
Minden partner Tehetségpont a közös rendezvények számára biztosítja a székhelyén vagy egyéb lehetőségek keretében a programok helyszínét, a bemutatkozáshoz szükséges eszközöket, hangszereket, a meghívók elkészítését és az általuk küldött szereplőket, résztvevőket.
Az Ádám Jenő Zeneiskola hangszerei, termei rendelkezésre állnak Szolnok és az iskolához kapcsolód egyéb telephelyeken: Jászladány, Kőtelek, Martfű, Nagykörű, Rákóczifalva, Szászberek, Tószeg, Újszász, Zagyvarékas. Sok tanárunk önkéntes munkáját maximálisan beleadva dolgozik a választott tehetségterületek kibontásáért, a ránk bízott gyermekekért. Fenntartónk: az "Összhang" Művészeti, Tehetséggondozó, Kiemelkedően Közhasznú Alapítvány minden segítséget megad tehetséggondozó tevékenységünkhöz.
Mindezek alapján az Ádám Jenő Tehetségpont jövője biztosítottnak tekinthető, hiszen tehetségfejlesztésre alkalmas gyermekek mindig a környezetünkben vannak, a kollégák önkéntes munkája rendelkezésre áll, fontosnak tartják, szívesen végzik a tehetségazonosítást, tehetségfejlesztést/ tehetséggondozást, tehetség-tanácsadást. Az Ádám Jenő TP partnerei hasonlóan gondolkodva a tehetségfejlesztés biztos támogatói lehetnek a jövőben is e nemes feladatnak.
A zeneiskola intézményi adottságai az eddig végzett tevékenység tapasztalatai, a tervezett programok megvalósítása mind-mind igazolja a felsorakoztatható anyagi és személyi erőforrások meglétét.