A "Ferencváros a korszerű természettudományos oktatásért" (TÁMOP - 3.1.3-10/1) projektben iskolánkban létrejön egy, a természettudományos oktatáshoz kapcsolódó, elsősorban kémia, fizika, biológia, természetföldrajz és integrált természettudományos kísérletek és mérések elvégzésére alkalmas korszerű laboratórium, amely 2×20 diák egyidejű foglalkoztatására alkalmas.
2002-től természettudományi tagozat is működik az iskolában. A természettudományi tagozaton az emelt óraszámot a 9-10. évfolyamon elsősorban a fizika, kémia, biológia kísérleti megismerésére fordítják, laborgyakorlatok keretében. Ezen gyakorlati alapozást követően a 11-12. évfolyamos fakultáción készülhetnek fel a diákok a választott tantárgy(ak)ból az emelt szintű érettségire. (Iskolánk biológia tantárgyból emelt szintű érettségi vizsgaközpont.)
A különösen tehetséges és ambiciózus diákok az utóbbi években a KutDiák Mozgalom folytán a kutatói munkába is belekóstolhattak a SOTE-n.
Iskolánkban 5 darab számítástechnikai kabinet van. Gimnáziumunk évtizedek óta a "Nemes Tihamér" OKATV, illetve az Informatika OKTV Regionális Versenybizottságaként működik. Diákjaink hosszú évek óta kimagasló eredményeket érnek el az országos, budapesti informatikai versenyeken. Iskolánkban informatika tagozatos osztály és emelt szintű érettségire felkészítő informatika fakultáció működik.
A "Ferencváros a korszerű természettudományos oktatásért" (TÁMOP - 3.1.3-10/1) projektben, mely gimnáziumunkban valósul meg, 12 oktatási intézménnyel kötöttünk együttműködési megállapodást. Ennek keretében a partner intézmények diákjai rendszeresen használják a laborunkat, részt vesznek szakköreinken.
A kétszintű érettségi bevezetése óta az intézmény az emelt szintű érettségire felkészítő fakultációkat indított biológia, fizika, kémia és informatika tárgyakból, melyeket a kerület többi gimnáziumából is látogatnak a diákok. Az emelt szintű érettségire való elméleti felkészítés mellett a diákok laboratóriumi munkák gyakorlásával is ismerkednek a fakultáció kereteiben, valamint egy intenzív, ún. fakultációs terepgyakorlaton is részt vesznek.
Az iskola néhány év alatt - környezetvédelmi programja fokozatos fejlesztésének következtében - a kerület bázisintézményévé nőtte ki magát, így 20 oktatási intézményt koordinál különböző programokban.
A gimnázium természettudományi munkaközösségének vezetője kerületi biológia tantárgygondozó, egyben az összes tantárgygondozó munkájának koordinátora; informatika munkaközösségének vezetője kerületi tantárgygondozó; igazgatója a kerületi igazgatói munkaközösség vezetője; így a kerületi intézményekkel, azok tanáraival való együttműködés hosszú távon megalapozott.
Elsősorban a természeti - ezen belül a környezetvédelem, biológia, kémia -, valamint informatika területén kívánjuk segíteni a tehetségek azonosítását, fejlesztését. Ezen területekhez szorosan illeszkedik a matematikai-logikai gondolkodást fejlesztő-gyorsító programunk.
Idegen nyelvi kínálatunkból kiemelkedik az angol és finn nyelvekből elindított, nemzetközi tapasztalatokkal gazdagított tehetséggondozásunk.
A tehetség-partnerekkel közösen szervezett jelenkor-tudományi diákkör változatos vitafórumaival, médiaszerepléseivel eddig is számos tehetséget vonzott és segítette interperszonális képességeiknek a fejlődését.
Felsőfokú tanulmányokra, mozgókép-szerkesztői pályázatokra készítjük fel egyéni fejlesztési projektekkel a filmes-médiás terület ritka tehetségeit.
A tehetséggondozás anyagi feltételeit a fenntartó által biztosított költségvetési kereteken túl rendszeres pályázatokon való részvétellel, illetve az iskola egyéb bevételeiből tudtuk/tudjuk biztosítani.
Iskolánkban iskolapszichológus működik pszichológus és klinikai szakpszichológusi végzettséggel, valamint egy kollégánk most szerzi meg a pszichológusi végzettséget; továbbá mentálhigiénés, humánökológus végzettséggel rendelkező kollégáink is vannak.
Valamennyi diákunk (a 9. évfolyamon) tanulásmódszertan "tárgyat" is tanul.
Iskolánk munkáját rendszeresen segíti dr. Havas Péter (OKI nyugdíjas igazgatója, az ELTE Pszichológiai Intézetének docense), dr. Hunya Márta (OFI), dr. Nahalka István, Dancsó Tünde (KJF ITCS), dr. Főző Attila László (Educatio).
Hatékonyságunk megítélésekor az alábbi mutatókra, illetve indikátorokra támaszkodunk:
- Országos Kompetenciamérés (matematikai gondolkodás, szövegértés)
- Érettségi eredmények
- Továbbtanulási mutatók
- Hozzáadott pedagógiai érték mutató
- Versenyeredmények
A program színvonalas véghezvitele érdekében a programban résztvevő iskolák tanulói körében - a minőségbiztosítás részeként - kétévente kompetenciamérést fogunk végezni. A kiértékelt mérési eredményeket visszacsatolásként felhasználjuk a további tevékenységünk hatékonyabbá tétele érdekében.
Munkánkat eddig is a rugalmasság, az "iskolahasználók" igényeinek figyelembe vétele, a személyes jelleg és a bürokratikus megoldások kerülése jellemezte.