Az Általános Iskola meghatározó a település életében, hiszen a közösségi rendezvények szervezésében, megrendezésében, lebonyolításában fontos szerepet tölt be. melyekkel tanulóink s a résztvevők is gazdagabbá válnak. Olyan értékeket szeretnénk adni, közvetíteni, amelyek a sürgető idő ellenére is megállják a helyüket: gyökereink megóvását, a hagyományaink ápolását. Szülőfalunk, iskolánk olyan hely, ahol útravalóul egy egész életre szóló emléket, értéket kaphatunk.
A Dengelegen Élni Jó (DÉJ) Program jegyében rendezzük minden programunkat, melyeket települési szintre emelünk, amire hívunk minden szülőt- nagyszülőt- érdeklődőt... Van kétnapos Hazaváró Juniálisunk, Ősz Színei rendezvényünk, Szüreti mulatozások, Márton napi libaságok, Idősek Napja, Mikulás, Hazaváró Karácsony, Évzáró Hazaváró, Kiszézés, Farsang, Tavaszzsongás, Anyák Napi Táncgála … A DÉJ Program mintájára Dengelegen Iskolába Járni Jó programhetet szervezünk. Testvértelepüléseinket: Vidiná-t (Szlovákia) és Érdengeleget (Erdély) szintén igyekszünk bevonni programjaink egy részébe. A Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat, a Svagor Egyesület, Faluvédő Egyesület, és az Erős Vár Alapítvány egy évben többször együttműködik az önkormányzattal, hogy pl. egy tartalmas - ingyenes - kirándulást megszervezzen.
Az iskola pedagógusai, tanulói szívesen és aktívan vesznek részt a település közösségi rendezvényein, melyeken fontos szerep jut megszervezésükben, lebonyolításukban. (Hazaváró Juniális, Anyák Napi Táncgála, Hazaváró Karácsony…)
Az iskola minden évben ősszel és tavasszal maga szervez az iskola épületében és parkjában évi két, játékos vetélkedőkkel tarkított programot, melyre vendégül látja a környékbeli iskolák csapatait: az Ősz Színeit és a Tavaszzsongást. A programok szervezésében, lebonyolításában a helyi civil szervezetek is aktívan részt vesznek, valamint az iskola volt diákjai (Öreg Diákok Köre) szívesen vállalnak feladatokat a nap folyamán. Jellemzően a környezetvédelemmel kapcsolatos, sokszor egy-egy témát (pl. ősz-szüret, parlagfű, egészséges életmód stb.) feldolgozó vetélkedős nap. A környező iskolákból (Palotás, Héhalom, Erdőkürt, Szurdokpüspöki), illetve a testvértelepülésekről is érkeznek csapatok, akik sportban, ügyességben, tudásban mérik össze erőiket. A projekt során intézményeink (óvoda, iskola) gyermekei házigazdái, szereplői lehetnek egy olyan napnak („Ősz színei”), mely egy játékos vetélkedő formájában közelebb hozza a település apraja-nagyját, megismerkedhetnek más iskolák tanulóival, a szlovák testvériskola lévén más kultúrával is. Ezáltal nyitottabbá válnak, megtanulnak együtt dolgozni, gondolkodni, szervezni. Nagyon fontos a rendezvény közösségmegtartó-formáló szerepe.
A település intézményeinek (óvoda, iskola, Községi Könyvtár, Művelődési Ház ) munkáit, programjait összehangoljuk, egymásra építjük, s ezek jól kiegészítik egymást.
Iskolánk alsós diákjaira, rajtuk keresztül az öregdiákokra, a szülőkre, az ismerősökre, a barátokra, jelenlegi és leendő környezetükben található személyekre. Mindezt a fenntartóval, az érintett önkormányzatokkal, szülőkkel és gyerekekkel együttműködve.
A program kezdetén tájékoztató szülői értekezletet tartunk az érintetteknek a terveinkről. Szakértő s nevelőink segítségével felmérjük a gyermek képességeit, érdeklődésének, motivációjának, ismereteinek köreit. A felmérés után az önkéntes jelentkezés, szülői beleegyező nyilatkozat/kérés után és az osztályfőnök javaslata alapján kerülnek a tanulók a számukra megfelelő csoportokba. Elkészítjük egyéni fejlesztési tervüket fejlesztő pedagógusok segítségével.
Szakmai hetet szervezünk, ahol a sikeres pályázatok eredményét mutatjuk be, kiállításokat szervezünk, ahol a tehetségek diákok legsikeresebb művei, alkotásai kerülnek bemutatásra. Ez a szakmai hét nyitott minden érdeklődő számára. A helyi óvodásokat is bevonjuk a szakmai hét munkájába.
Tehetségnapot szervezünk, melynek célja a tehetségfejlesztési program bemutatása, ahol láthatóvá válnak a segítő szervezetek tevékenységei, információt nyújtunk az érdeklődő szülőknek, gyerekeknek. Bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a tehetséges tanulóknak és felkészítőiknek. Bízunk benne, hogy a tehetségnapon bemutatott alkotások motivációs példaként szolgálnak, alakítják a társadalmi szemléletet.
" Dengelegen iskolába járni jó!"-projekthét (irodalmi-, nemzetiségi nyelv-, elmetorna- napok, játékos vetélkedők napja)
Iskolánk két összevont osztállyal működik, az első-második, harmadik-negyedik osztály tanul együtt. A tanulók jelentős hányada - közel 80% - hátrányos helyzetű, ugyanakkor minden korosztályból kikerül egy-két jó, sőt kiemelkedően jó képességű tanuló. Fontosnak tartjuk a képességfejlesztést, a tehetséggondozást. A tanórán kívüli foglalkozások mellett (kézműves szakkör, olvasókör, természetvédelmi szakkör, furulyaszakkör) differenciált óraszervezéssel is segítjük a tehetség kibontakozását, fejlesztését. Tanulóinknál személyre szabott óraszervezéssel, újszerű módszerek alkalmazásával, hatékony tanulásszervezéssel, projekt- hetekkel tesszük változatossá, élményszerűvé az ismeretek elsajátítását. A tanórákba beépített „Elmetorna” foglalkozás keretében a tanulók és a pedagógusok más szemmel nézhetnek az iskolára, másképp viszonyulnak a tanuláshoz. A táblajátékok nyitottá, közvetlenebbé, alkalmazkodóbbá teszik a gyerekeket, nagy szerepet játszanak a kognitív, szociális és érzelmi fejlettségükben.
Pedagógiai Programunkban kiemelt szerepet kap a környezeti nevelés, mely a természetben megszerzett „igazi” élményekre épül. A START munkaprogramos levendula ültetvényen a tanulók megismerhetik a teljes munkafolyamatot ültetéstől a betakarításig, s „Fűben, fában orvosság” címmel heti egy foglalkozás keretében feldolgozzák ismereteiket.
1) - „Elmetorna” – táblajátékok bevezetésével, használatával
2) - Fűben-fában orvosság – délutáni foglalkozás növények megismerésével, ápolásával, felhasználásával
3) - Népzenei és néptánc foglalkozások
A három fő területet kiegészíti, szervesen egybeépül vele:
- Tehetségfejlesztő csoportok működtetése (nyelvi-, kézműves-, zenei, olvasókör)
- Komplex tanulmányi versenyek rendezése
- Tehetség-nap
- Szakmai előadások
- Nyári táborok
Természetvédelmi szakkör keretén belül állat-, növény- és tájvédelem -elméleti és terepi foglalkozások. Bio-gyógynövény-kiskert létrehozása. A környezetvédelmi jeles eseményekhez kapcsolódó kiemelt témaköreink a Föld napja, a Víz Világnapja, a Takarítási Világnap, a Madarak és a Fák Napja, a Környezetvédelmi Világnap, a Dohányzásmentes nap.
A felsorolt tehetséggondozó tevékenységek az intézmény teljes tevékenységrendszerébe szervesen illeszkednek, kiegészítve az oktatási alaptevékenységet.
A fentiek működtetését két módon kívánjuk folytatni:
- pályázatokon való részvétel (a leendő pályázaton elért támogatásból nagyon jó színvonalú munkát tudunk végezni. )
- saját erőből próbáljuk megoldani a Tehetségpont fenntartását, működtetését, természetesen szoros együttműködésben a helyi önkormányzattal, nemzetiségi önkormányzatokkal (Szlovák, Roma Önkormányzat)és természetesen a civil szervezetekkel (Erős Vár Alapítvány, Faluvédő Egyesület).
- szülők közösségére építve, támaszkodva - A szülők közösségére támaszkodva biztosak lehetünk az értékteremtésben.