A Miskolc-Szirmai Református Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda 2012 szeptember 1-én kezdte meg működését. Pedagógiai Programunk összeállítása során nagy hangsúlyt helyeztünk a tehetséges tanulók tanórai és tanórán kívüli fejlesztésére. Pedagógiai munkánk alapja a Bibliai, a keresztyén értékrend megjelenítése az intézmény mindennapjaiban.
Intézményünk a Református EGYMI-vel kötött együttműködés keretében végzi a tehetséges tanulók azonosítását és fejlesztését már óvodás kortól kezdődően. A Szakszolgálat tehetségfejlesztő szakembere végzi el az óvodások azonosítását 5 éves kortól, majd erre épül a tehetségfejlesztés.
Osztálytermeinket aktívtáblával és internet hozzáféréssel szereltünk fel. Pedagógiai Programunk rögzíti, hogy a tanítási órák legalább 50 százalékát IKT eszközök használatával valósítjuk meg. Tehetséges tanulóink számára biztosítjuk a délutáni tehetségműhelyek, foglalkozások lehetőségét is. Az EFOP-3.3.7-17-2017-00066 számú pályázat keretében melynek címe az "Informális és nem formális tanulási lehetőségek Miskolcon" kidogoztuk tehetségfejlesztő tevékenységként Lego matek és Robotika-programozás valamint a Környezeti nevelés és Angol olvasókör tehetségfejlesztő programunkat, melyek a tanórai tehetséggondozásnak is fontos elemei voltak.
Iskolánk kiválóra minősített művészeti iskolaként működik. A színjáték mellet a zenei téren tehetséges tanulóink a művészetoktatás keretében a hangszeres oktatást is választhatják.
Iskolában harmadiktól kezdődően az idegennyelvi kompetencia területén tehetséges tanulóinkat külön csoportba szervezzük, ennek keretében emelt óraszámban sajátíthatják el az angolt, mint idegen nyelvet.
Negyedik évfolyamtól a matematika oktatás is bontásra kerül. A kompetencia alapú szűrést papír alapú és digitális mérés alapján állítjuk össze.
Intézményünk 25 éve házigazdája az Országos Környezetvédelmi-környezetismeretei Csapatversenynek. Továbbá iskolánkban kerül rendszeresen megrendezésre a Curie Matematikaverseny területi döntője.
A Digitális témahét keretében megrendezett "Kis Tudósok" napja célja az, hogy a gyerekek megmutathassák milyen szerteágazó az érdeklődési körük.
Az első alkalmat 2022-ben tartottuk, melyre a gyerekek gyerekek szüleit is meghívtuk.
MVSC-vel és a Diósgyőri Vívó Egyesülettel kötött megállapodás keretében szervezzük a cselgáncs és vívó foglalkozásainkat. Civil szervezetek is, mint a JÁZI Sportttevékenységet Szervező és Végző KKT kosár, valamint Almásiné K. Beáta akrobatikus rock and roll edzései is színesítik sporttevékenységeinket.
A törvény által előírt országos kompetencia méréseken felül minden év májusában egy diagnosztikai vizsgát tartunk hetedik évfolyamos tanulóink számára. A vizsga magyar és matematika írásbeli feladatsorból, illetve egy szabadon választott tantárgy szóbeli vizsgájából tevődik össze. A vizsga eredményeinek kiértékelésével tudjuk biztosítani a személyre szabott felkészítést a központi írásbeli felvételire.
Tehetségpontunk tevékenységi hatókörét helyi szinten határoztuk meg.
Intézményünkben valósítjuk meg óvodánk és iskolánk tehetséges gyermekeinek azonosítását és fejlesztését. Tehetségazonosítás és a fejlesztés tekintetében szorosan együttműködünk a Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Értéktermő Tehetségközpontja tehetségfejlesztő szakembereivel. A tehetséges tanulók szülei számára a szakszolgálat munkatársai rendszeres tájékoztatást tartanak a tanulók egyéni fejlődéséről.
Intézményi szinten biztosítjuk továbbá a tehetséges tanulók számára a szakkörök, műhelyek foglakozásait a drámapedagógiai, idegen nyelvi, médiaismereti és logika-matematikai területeken. Rendszeresen szervezünk olyan programokat, amelyekre meghívjuk a gyermekek szüleit és a környékbeli intézmények tanulóit és pedagógus kollégáit is. Az angol projekthét lezárásaként a gyerekek számára szervezünk közös, játékos programokat. Színjáték tanszakos tanulóink vizsgaelőadásait minden évben a szülők részvételével szervezzük meg.
Óvodás és iskolás gyermekeink számára zöldségszobor készítő versenyt hirdetünk. A rendezvény Családi nappá nőtte ki magát második napján váltóversenyeket szervezünk gyermekek és szüleik számára. Ezen a napon fellépnek színjátszós tanulóink.
Zenei tehetségeink fejlesztését a Csomasz-Tóth Kálmán Alapfokú Művészeti Iskola zenetanárai végzik. A zenei oktatásra jelentkező tanulóink évente két alkalommal vizsgát tesznek, amelyek nyilvánosak ugyanúgy mint az intézményünkben tartott zenei koncertjeik is.
A későbbiek folyamán együtt kívánunk működni azokkal az oktatási intézményekkel, amelyekben már jól működő tehetséggondozói rendszert építettek ki. Az általuk preferált "jó gyakorlatokat" átvesszük és pedagógiai munkánk során alkalmazni kívánjuk. Másfelől megteremtjük annak lehetőségét, hogy az intézményünkben folyó tehetséggondozói rendszer tapasztalatait és annak gyakorlati elemeit más intézmények is hasznosítani tudják.
Pedagógiai munkánk során további lehetőségeket szeretnénk biztosítani a gyerekekben rejlő tehetség kibontakoztatására. Elsődlegesen gazdagítással, dúsítással, tanórai és tanórán kívüli differenciálással.
A specifikus tehetségformák közül az alábbiakkal kívánunk kiemelten foglalkozni, a tehetségpont konkrét programjainak keretében a következőket kívánjuk megvalósítani:
- napközis tehetségtábor - tanulóink számára szervezett bemutatkozási lehetőséget biztosítunk, illetve megfigyeljük a gyerekeket spontán tevékenység közben, a következő tanév tehetséggondozának tekintetében.
- zenei koncertek
- sportrendezvények
- szülői fórumok - a témában jártas szakemberek által tartott előadások szervezése az intézmény szülői közössége számára. Pályaválasztási tanácsadói rendezvények szülőknek és gyerekeknek egyaránt.
- tantestületi képzések a tehetséggondozás témakörében
- laborlátogatás - a Lévay József Református Gimnázium Természettudományos Laboratóriumának meglátogatása, kémia, fizika és biológia tanórák, foglalkozások szervezése tanulóink számára
-Környeteismereti verseny országos szervezéssel.
-Sajátos Nevelési Igényű tehetségígéretes gyermekek fejlesztésének érdekében szakemberek számára speciális rendezvényt tartunk, melynek címe „Alternatív pedagógiai módszerek bemutatása a napi gyakorlatban”
-Erdei Iskola
Az anyagi fenntarthatóság érdekében szoros együttműködést szeretnénk kialakítani más regisztrált tehetségpontokkal, illetve felvesszük a kapcsolatot a környéken működő civil szervezetekkel és szponzorokkal.
Intézményünk alapítványának anyagi támogatásával szeretnénk további forrásokat biztosítani a tehetséges tanulók felkészítésére és versenyeztetésére, továbbá tervezzük pályázati források minél nagyobb arányú bevonását.
A fenntartó folyamatos támogatását élvezzük, mely segíti a hatékony tehetségsegítő-gondozó munkát.
A szülők szolgálatban, kapcsolati hálójukon keresztül, sok tevékenységben könnyítik anyagi terheinket.