Legfőbb törekvésünk, hogy diákjaink felismerjék a bennük rejlő képességeket, és a megalapozott szakmaválasztás után tanulmányaikkal továbbfejlesszék azokat. Meglévő értékeiknek biztos tudatában képesek legyenek majd saját sorsuk legkedvezőbb alakítására. Oktatóink és óraadóink magas színvonalon teljesítő, szakterületeiken kiváló, együttműködni képes, pedagógiailag felkészült szakemberek. A minőség és az innováció iránti elkötelezettségük folyamatos, ezzel az intézmény motorjai. Példát mutatnak tanítványaiknak az állandó önképzésben, önfejlesztésben.
A humán munkaközösség több, mint 20 éve működő programja segíti tehetséges tanulóink intraperszonális képességei fejlesztését a szónokibeszéd-író verseny rendezésével március tizenötödike előtt. Évente 20-30 diákunk indul, eddig négyszáznál több tanulót mozgósított a program. Egy szónoki beszédet kell írniuk, és azt tolmácsolniuk kell ünneplő közönség előtt. Az írás során a tanulóknak tantárgyi ismereteiket olyan formába kell önteni, ami mások számára érdekes, és egyéni látásmódjukat tükrözi. A meghallgatás során minden diák előadja művét a zsűri előtt, melyben az önkormányzat és az általános iskola is képviseltetik magukat. A legjobb mű alkotója a városi ünnepségen adja elő beszédét, a második helyezett pedig az iskolai ünnepségen. A beszéd előadásához retorikai képességek, és helyes beszédtechnika szükséges.
Az Idegen nyelvi munkaközösség húsz éve tart kapcsolatot a németországi luckenwalde-i Friedrich Gymnasium tanulóival és tanáraival. A csereprogramok a covid alatt elmaradtak, melyeket szeretnénk tovább folytatni. A kapcsolat tanulóink személyiségét és interperszonális és interkulturális képességeit fejleszti. Így a szerény anyagi körülmények között élő diákjaink is eljuthatnak külföldre. A nyelvtanulás szempontjából motivációt jelent, hogy anyanyelvi környezetben használhatják a német nyelvet, és az angolt is gyakorolják. Idegen nyelvi programjainkhoz tartozik az Erasmus+ és a Külföldi Nyelvtanulási Program is.
A rendvédelmi orientáció tehetséges tanulói rendszeresen csapatversenyeken vesznek részt, és jó eredményeket érnek el. A vasútüzemvitel-ellátó képzésünk tanulói kiváló eredményeket érnek el az OSZTV versenyen. NTP-s pályázati tevékenységünk folytán tanulóinknak lehetőségük van tehetségük kibontakoztatására délutáni foglalkozások keretében, melyben nem csak szakmai kompetenciáikat fejleszthetik, hanem kreativitásukat, kézügyességüket, összetartozásukat, tantárgyi kompetenciáikat (pl. matematikai, biológiai stb.), gondolkodási képességüket stb. Honlapunkon, online iskolaújságunkban, tehetséges diákjaink bemutatkozhatnak.
Tagja vagyunk az Észak-Magyarországi Rendészeti Tehetségsegítő Tanácsnak, akik lehetőségeket kínálnak, segítséget, útmutatást adnak számunkra. Iskolánkban szakvizsgázott tehetségfejlesztő pedagógus is dolgozik. A Tehetségpont munkáját koordinálja az intézmény igazgatójával.
Iskolánk alapító tagja az Észak-magyarországi Rendészeti Tehetségsegítő Tanácsnak, amelyet a Miskolci Rendészeti Szakközépiskola alapított 2015. március 13-án. A Tehetségsegítő Tanács pályaorientációs munkacsoportjában együttműködünk a Tanács tagjaival a rendészeti képzés irányába történő tehetségkutatás és fejlesztés területén. A Tanács munkájába a programokon való személyes részvétellel, és elektronikus levelezés útján kapcsolódunk be.
A szolnoki Varga Katalin Gimnázium Tehetségpontja és AJTP programjának tapasztalatai segítségével tájékozódunk azokról a lehetőségekről, amelyekkel a tehetséges hátrányos helyzetű tanulóinkat támogatni tudjuk.
A Tehetségpont tevékenységét térségi hatókörre szeretnénk kiterjeszteni, mivel több megyéből bejáró tanulóinkat és családjaikat is segítjük. A szónokibeszéd-író versenyt a településsel és az általános iskolával való együttműködés igénye hívta életre, és azóta is ennek jegyében működik. A beszédet előadó diákunk szülei is el szoktak jönni az ünnepségre. Ezt az együttműködést szeretnénk továbbra is ápolni, hogy a város rendezvényein tehetséges tanulóink szereplési lehetőséghez, nyilvánossághoz és elismeréshez jussanak.
A németországi csereprogram megvalósulását is segíti a település például az utazáshoz igénybe vehetjük az önkormányzat mini autóbuszát.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Iparkamara segítségünkre van busz szervezésében. Pl. a versenyekre, szakmai napokra utazó csoportoknak ingyenes utazást szervez. Ugyanígy általános iskolás tanulókat is ingyenesen ideszállítanak akár szakmai versenyeztetés, illetve pályaorientáció céljából.
Tantárgyi és szakmai versenyeket kívánunk rendezni a helyi és a környező települések általános iskoláinak bevonásával. A versenyek egy része oneline platformokon valósul meg, más része (pl. a döntő) pedig iskolánkba való beutazással.
Saját diákjainkat is rendszeresen versenyeztetjük helyi, megyei, regionális, országos versenyeken. A tehetségkiválasztási rendszer részét képezi a versenyeztetés.
Elkezdtük tehetségnap és tehetségkiállítás megvalósítását, melyet minden évben szeretnénk megrendezni. A 2021/2022. tanévben a kiállítás népszerű volt.
Kilencedikes diákjaink érdeklődését, motivációit és adottságait szeretnénk minél korábban, már a beiratkozásuk alkalmával, illetve a tanév elején felmérni, hogy minél hamarabb beilleszkedjenek az iskola közösségébe, és aktívan részt vegyenek a programjainkban. Részvételüket tájékoztató anyagokkal is ösztönözzük. Kilencedikeseink tanév elején 1-2 hetes beszoktató programon vesznek részt, mely jó lehetőség a tehetségígéretek azonosítására.
Különös figyelmet fordítunk azokra a tehetséges diákjainkra, akiknek a szociális háttere nem segíti tehetsége kibontakoztatását. Próbáljuk őket azonosítani és támogatni, hogy adottságaikat ki tudják bontakoztatni. Az iskolai könyvtár teret és időt biztosít azoknak a tanulóknak a munkájához, akik otthon nem rendelkeznek számítógéppel. A könyvtár tudásmegosztó pont szerepét vállalja fel, ahol a tehetséges tanulók konzultálhatnak egymással és tanáraikkal, lehetőségük van bármikor hozzáférni az informatikai eszközökhöz, és dolgozhatnak a programokon.
Folytatjuk humán munkaközösségünk programját, a Szónokibeszéd-író versenyt. Indítjuk rátermett tanulóinkat a különböző versenyeken. Részt veszünk az Észak-magyarországi Rendészeti Tehetségsegítő Tanács tehetségprogramjaiban. A Mutasd meg magad felhívásban, illetve rendészeti tanulót delegálunk a Miskolci Rendvédelmi Technikum 3 napos programjára, mely tágítja látókörüket, fejleszti szakmai kompetenciáikat.
Megalakulásunk utáni első évben a csereprogramban vendégeket fogadtunk a németországi iskolából. Szeretnénk kiterjeszteni a rendezvényt, hogy minél több tanulónak alkalma legyen bekapcsolódni a programokba. 2019-ben elkezdtünk az Erasmus+ programban is pályázni. Sajnos a világjárvány miatt az első út hosszadalmas halasztásra került, melyet csak 2022-ben tudtunk megvalósítani. Voltak diákjaink Görögországban, valamint Spanyolországban. A program szakmai kompetenciáik fejlesztését célozza, de mindemellett idegennyelvi kompetenciáik is fejlődnek. Első utunkon Barcelonában a rendészeti, valamint a vasútforgalmi tanulóknak nyílt lehetőségük fejlődni, kikapcsolódni, idegen kultúrákkal megismerkedni. A következő úton Brnoban az informatikus és a logisztikai képzéseink tanulói vehetnek részt. A jövőben is szeretnénk további pályázatokat benyújtani, utakat tervezni. 2021-ben a Külföldi Nyelvtanulási Programban is pályáztunk. A tanulókat kiválasztottuk, de a pandémia miatt sajnos ez az út is halasztásra került.
2015 óta folyamatosan pályázunk az NTP keretében. A közlekedés ágazat diákjai között többen vannak, akiknek komoly hobbija a „vonat megfigyelés”. Ezt a tanulói tevékenységet fogjuk össze, mivel ez a leendő szakmájuk iránti elhivatottságot tükrözi, és a hobbi hátterében komoly ismeretek, és művész fényképezés is állnak. Folyamatosan építjük vasúti terepasztalunkat, mely jó szakmai lehetőség a szemléltetésre, a tudásmegosztásra (több tanulónak van saját építésű terepasztala, járműgyűjteménye), valamint a kikapcsolódásra is. Matematikai pályázatunk is van, melynek központjában a GeoGebra program használata, vizuális élmények, modellezés, 3D tervezés áll. Következő pályázatunkban, melyet szintén megnyertünk, a rendész tanulóinknak nyújtunk lehetőséget a fejlődésre, a tantárgyaikban kevésbé megjelenő nyomozói tevékenységben mélyedhetnek el.
A környező általános iskolák 7-8. osztályos tanulói számára tantárgyi és szakmai versenyeket indítunk, melyekből érdeklődési körüknek megfelelően választhatnak.
Tehetséges tanulóink közül a Szónokibeszéd-író pályázaton az első három helyezett pénzjutalmat kap, amelyet különböző forrásokból biztosítunk.
A csereprogramban részt vevők saját költsége a repülőjegy, a költségek többi részét a fenntartó biztosítja.
Az Erasmus+ programokban a tanulóknak költőpénzzel kell rendelkezniük, a többit a program biztosítja. A kísérők is általában finanszírozásra kerülnek meghatározott összeg keretéig.
Rózsa Imre Alapítványunk támogatja a tehetséges tanulókat, illetve a rászorulókat.
A versenyekre való utaztatásokat a fenntartó fizeti, illetve megszervezi a szállításukat.
A pályaorientációs napokra való utaztatásokba az Iparkamara segít be.
Az ÉRETT a miskolci programra utazó tanuló (tanulók) programjait fizeti, csak az oda- és visszautazást kell a résztvevőnek állnia.
Az NTP-s pályázatok az összes költséget finanszírozzák, a pályázó tervezi meg a költségvetést.
Az oneline versenyeztetés nem igényel külön költségeket.
A Tehetségnap és a Tehetségkiállítás megvalósításába a Diákönkormányzat segített be.
Tevékenységeinket szeretnénk tanulók szélesebb körére kiterjeszteni, és ehhez pályázati forrásokat szeretnénk igénybe venni.