A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete az egyetlen hivatalosan is elfogadott cukrászszakmai érdek-képviseleti szervezet, melynek főbb céljai között szerepel a fiatal tehetségek támogatása, a szakoktatási reformokban való részvétel, a cukrászszakma társadalmi elismertségének javítása a minőségi termékek előállítása révén.
A fenntartható fejlődés kritériumait szem előtt tartva a Kézműves Cukrászatért Alapítványunk évek óta szervez továbbképző kurzusokat, tematikus előadásokat. Évente két alkalommal kerül megszervezésre ingyenes szakmai napunk, amely innovációkat, know-how -t mutat be. Új alapanyagokat, technológiákat, trendeket ismerhetnek meg a hallgatóink.
Részt veszünk szakmai rendezvényeken, vagy szervezzük azokat. 2012-ben az Ipartestület szervezésében került megrendezésre a UIPCG junior világversenye. 2012-ben az I. Cukrászkonferencián csatlakoztunk a ceglédi Cukrász Tehetségponthoz.
Évente megrendezésre kerül a Magyarország tortája verseny megszervezése, ahol a modern táplálkozási igényeknek megfelelő, egyben hazai alapanyagokból előállított torták kerülnek bemutatásra, majd kiválasztódik a legjobb ezek közül.
2018-ban elindítottuk sweeTEN pilot programunkat, melynek elemei pszichológiai, elméleti és gyakorlati szakmai programok, gazdasági ismeretek - különös tekintettel a start-up vállalkozásra, külföldi sztázsolások szerepelnek a programban.
2019-ben új székházba költöztünk, ahol egy oktatói kabinetet hoztunk létre, hogy megfelelő szakmai, technikai környezetben képezhessük nem csak tagjainkat, hanem a kiválasztott fiatalokat is.
Az előadóink a szakma ismert és elismert személyei, szakoktatók, gyakorlati helyek vezetői.
A tehetségpont kijelölt vezetője Vojtek Éva (közgazda) 40 éves szakmai, oktatási gyakorlattal rendelkezik. Az Ipartestület ügyvezetője, Selmeczi László MBA HR manager végzettséggel. Fülöp Kata a Debreceni Egyetem Pszichológia- Pedagógia szakán végzett, eseti megbízással dolgozik az Ipartestületnél.
A fiatal tehetségek felkutatására, felfedezésére több lehetőség adódik:
- szakmai versenyek
- szakoktatói ajánlás
- munkaadó ajánlása
-önkéntes jelentkezés
A tehetségpontunk arra vállalkozik, hogy a már szakmát szerzett és motivált, tehetséges fiatalokat felkarolja, segítse szakmai látókörük bővítését kül-és belföldön egyaránt.
A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete országos hatókörrel rendelkezik, amely érvényes a létrehozandó Tehetségpontunk hatókörére is.
Tehetségpontunk bemutatkozó tevékenységét honlapunkra feltesszük, így tagjaink értesülnek az aktuális eseményekről és itt lesz lehetőségük arra, hogy csatlakozhassanak a munkánkhoz-
A Tehetségpont koordinátora Vojtek Éva lesz, aki folyamatos kapcsolatot ápol oktatási intézményekkel, szakmai versenyek szervezőivel, részt vesz a SZKT verseny lebonyolításában, és a mobilitási programjaink felelőse. Együttműködünk a Magyar Gasztronómiai Szövetséggel és a Pékszövetséggel a szükséges információk megszerzéséért.
Tervezzük a kapcsolatfelvételt a hasonló profilú Tehetségpontokkal, hogy a tevékenységünk kiépítésében elkerüljük a közös elemeket, de a tapasztalatokat beépítve egy sikerorientált programot építhessünk fel.
Az együttműködésünk határon túl átnyúló program keretében a Kárpát medencében található fiatal tehetségek felkarolását is szolgálja. A külhoni magyar fiatalok felkutatására több külhoni szervezettel felvettük már a kapcsolatot :
Szlovák Kézműves Cukrászatért Szövetség (Galgóc)
Sapiencia Egyetem (Csíkszereda)
Pangastro (Székelyudvarhely)
A terveink szerint toborzások, ajánlások felhívások útján keressük a szakmájukban kiváló eredményt elért fiatalokat.
A kiválasztott fiataloknak egy tájékoztató napot szervezünk, egyben egy támogatói szerződést kötünk velük. A szerződésre azért van szükség, mert a Tehetségpontunk fenntarthatóságát pályázati források és önerő összessége adja.
A Tehetségpont létrejötte után egy prezentációs napot szervezünk, ahol bemutatjuk a Tehetségpontunk célkitűzéseit, éves programját.
A széleskörű szakmai hálónk segítségével elindítjuk a „Gyémánt cukor” kereső programunkat, hogy felfedezzük a fiatal tehetségeket, akik „csiszolásra” szorulnak.
Ezt a folyamatot fél éves időszakra tervezzük, az összegyűjtött jelöltekkel személyes interjút készítünk, hogy felmérhessük motiváltságuk szintjét és egyedi képességeiket, szakma iránti elkötelezettségüket.
A kiválasztottak részesei lesznek a sweeTEN pilot programunknak, amelynek elégzéséről bizonyítványt kapnak.
Az Ipartestület munkájába illesztve a Szakmai napokon , rendezvényeinken a mesterek sorába ülhetnek, és egyenrangú félként pozícionálhatják magukat.
Felkérést kapnak a Magyarország Tortája megmérettetésen való részvételre.
Támogatjuk egyéb bel és külföldi szakmai versenyekre való felkészülésüket.
Támogatottjai lesznek az Erasmus+ mobilitási programjainknak.
A felsorolt szakmai lehetőségek arra adnak lehetőséget, hogy a tehetséges fiatalok együttmunkálkodása által kialakul az új generációnak egy olyan csoportja, amely a modernizáció, megújulás lehetőségét adja. Célunk, hogy a kiválasztottak a szakmai fejlődésen túl egy jelentős kapcsolati és érzelmi változáson menjenek keresztül, hiszen az egy célért dolgozás erőt ad. A közös eredmények arra inspirálhatják a rejtőzködő tehetségeket, hogy jelentkezzenek és vegyenek aktívan részt saját önmegvalósításukban. A fejlődésük eredménye azonban ne csak egyéni, hanem közösségi érdekeket is szolgáljon.
Aktívan támogatjuk a tehetséges fiatalokat a NPT keretén belül.
2016 2 fő felkészülését, kiutazását támogattuk a Tajvani Worldskill versenyre
2016 2 fő sztázsolását szerveztük Franciaországba
2017 2 fő sztázsolását szerveztük Franciaországba
2018 4 fő sztázsolása Franciaországba (Szó Gellért az Erasmus+ év arca lett, Domonkos Dávid World Chocolate Masters 6. helyezettje, jelenleg franciaországi továbbképzésen - Vaslóczki Orsolya - 2017 Év cukormentes tortája, 2018 Magyarország tortája készítője)
2018 - elindítottuk pályázati támogatással sweeTEN pilot programunkat, mely szintén a kiválasztott tehetségek speciális továbbfejlesztését vállalta. ( közöttük van Reichert Mira a Cake Designers verseny győztese, 2019-ben Milánóban indul a versenyen, Bergmann Nándor a 2017-es Farsang Kupa - legnagyobb hazai cukrászati verseny - abszolút győztese,)
Az Ipartestület képviselői folyamatosan figyelik a szakmai versenyeket, szoros kapcsolatot ápolunk a szakoktatókkal, így szerezve infókat a felbukkanó és támogatást igénylő fiatalokról.
Számos Erasmus+ mobilitási programunk résztvevője volt tehetséges fiatal, akiknek a külföldi tapasztalatszerzés szélesítette látókörét, szakmai tudását elmélyítette.
A Kézműves Cukrászatért Alapítványunk évek óta szervez továbbképző kurzusokat, tematikus előadásokat.
2019-ben új székházba költöztünk, ahol agy oktatói kabinetet hoztunk létre, hogy megfelelő szakmai, technikai környezetben képezhessük nem csak tagjainkat, hanem a kiválasztott fiatalokat is.