Iskolánk Zalaegerszeg város peremén található, kertvárosi környezet vesz bennünket körül, a tanulók 1/3-a a településen, 2/3-a a környező településekről, falvakból jár be. Intézményünk nyolc évfolyamos általános iskola, minden évfolyamon két osztállyal működik. Pedagógiai programunk figyelembe veszi adottságainkat: az idegen nyelvre, a hagyományőrzésre, a környezeti és a testi nevelésre helyezi a hangsúlyt.
A tehetséggondozás iránt elkötelezett a tantestület. 1 fő szakvizsgázott gyakorlatvezető mestertanár, 1 fő " Tehetséggondozó pedagógus" felsőfokú szakmódszertani végzettséggel rendelkezik. 3 fő végezte el az „Utak és lehetőségek tehetségmentorok számára” továbbá 1 fő „ A tehetségekért - felkészítés a felismeréstől a komplex fejlesztési lehetőségekig” című 30 órás tanfolyamot. 5 fő pályázatírási, projekt megvalósítási tapasztalattal, kiemelt szintű tehetséggondozással 7 fő rendelkezik. A MaTalent programot 1 fő koordinálja, rendszeres témanapok és városi versenyek, sportrendezvények szervezője 15 fő.
1984-ben, az iskola 100. évfordulóján vettük fel zalai születésű Öveges József fizikus professzor nevét. Rá emlékezve 1989-től kezdődően minden évben, október végén, Öveges napokat rendezünk. Öveges városi matematika versenyt hirdettünk a 2-4. évfolyam, városi természetismereti vetélkedő 2.-3.-4. évfolyam, városi prezentációs verseny: Hétköznapi fizika címmel a 8. évfolyamosok számára.
2012-ben elnyertük, 2015-ben megújítottuk az Ökoiskola címet, melyet a magas színvonalú környezeti nevelés terén elért eredményeinkkel vívtunk ki. Iskolánkban Öko szakkör működik, tanulóinkkal rendszeresen részt veszünk versenyeken és mi is rendezünk városi szintű vetélkedőket, versenyeket. 2017-ben intézményünk a területi Curie Környezetvédelmi Emlékverseny helyszíne lett. Tanítványaink szereplése kiemelkedő 2017-ben a 4. évfolyamos csapatunk, Szolnokon megnyerte az országos versenyt.
Az idegen nyelvi, angol német nyelvi tehetséggondozást 1991 óta az emelt szintű nyelvoktatás szolgálja. Célja a tanulók idegen nyelvi kompetenciájának fejlesztése. Intézményünk hagyománya szerint a végzős tanulók alapfokú nyelvvizsgát tesznek.
2012-től partnerintézményként veszünk részt a Szegedi Tudományegyetem TÁMOP, „Diagnosztikus mérések fejlesztése” pályázatában. Az online mérések kapcsán diákjaink kellő jártasságot szereznek a kompetenciaméréshez szükséges feladatmegoldásokban. Ennek köszönhetően nyolcadikos tanulóink eredményei kiemelkedőek, felkerültünk az Oktatási Hivatal kiváló iskolák listájára.
2016. óta az Oktatási Hivatal MaTalent Tehetség programjában szerepel iskolánk.
Sikerrel pályáztunk az NTP-SR-16-0028 kódjelű pályázatra az „Öveges Sportágválasztó” címmel. A pályázatunk fő célja volt a városi szintű rendezvény kapcsán, hogy minél több emberhez jussanak el a sport pozitív üzenetei. A programot azóta is minden évben megrendezzük.
Iskolánk diákjai szívesen indulnak tanulmányi, művészeti és sport versenyeken. A felkészülésüket szakkörök keretében biztosítjuk.
A Tehetségpont tevékenységét iskolánk tanulóira szeretnénk kiterjeszteni, az első évfolyamtól a nyolcadik évfolyam végéig. A következő programok megvalósítását tervezzük:
1.Idegen nyelvi, angol és német nyelvi tehetséggondozás 1991 óta működik iskolánkban a negyedik osztálytól kezdődően. Az emelt szintű nyelvoktatás célja a tanulók idegen nyelvi kompetenciájának fejlesztése. A nyolcadik év végén a tanulók alapfokú nyelvvizsgát tehetnek, melynek költségét az iskolai alapítványunk 50 %-ban támogat.
2.Szakköröket szervezünk. Matematika szakkör: Iskolánkban a tehetséggondozás matematikából közel 30 éves hagyomány. Diákjaink rendszeresen eredményesen szerepelnek a különböző versenyeken, mellyel hírnevet szereznek iskolánknak a városi, megyei és országos versenyeken. A környezetvédelmi öko szakkörön versenyekre készülünk elsősorban. Témaheteket, projektnapokat, városi, területi versenyeket szervezünk. Történelem szakkörrel célunk a versenyekre való felkészítés.
Énekkar, népdal szakkör: A énekkarban részt vevő diákok a foglalkozás keretében készülnek fel az iskolai ünnepélyeken, városi rendezvényeken való szereplésre. A legtehetségesebbek a népdal éneklő csoportokban sikeresen szerepelnek városi, megyei és országos versenyeken. Rajz szakkör feladata a tehetséges tanulók bevonása az alkotómunkába. Sok, szép sikert értünk el az évek folyamán különböző pályázatokon. Ritka az olyan tanév, hogy ne kerülne tanítványunk képzőművészeti gimnáziumba. Az alsó tagozaton mind a 4 évfolyamon néptánc oktatás folyik. Néptánc szakkörön, az óratervi órákon túl a tehetséges gyermekek számára szerveződik a szakkör. Településrészi és iskolai ünnepélyek, rendezvények alkalmával mutatkozhat be a csoport. Elsősegély szakkör célja hogy a gyermekek képesek legyenek azonnali elsősegélynyújtásra a mentő megérkezéséig vagy amíg felnőttől segítséget nem kapnak. Elsősegélynyújtó versenyeken is részt veszünk.
Testnevelés és Sport: Iskolánk kiemelt feladatának tekinti a gyermekek nagyfokú mozgásigényének kielégítését, a mindennapi testedzés és az egészséges életmód iránti igény felkeltését. A mindennapos testnevelés keretében 2-5. osztály heti 2 órában az úszni tanul, a 6-7. osztály heti 1 órában a teke sportággal ismerkedik. Iskolánk 3 éve vesz részt a Magyar Úszó Szövetség „Minden gyermek tanuljon meg úszni” elnevezésű pályázatában. Szekeres Dorina, a 2012-es nyári olimpiai játékok résztvevője, iskolánk tanulója volt. Napjainkban úszóink közül Betlehem Dávid szerepel a legeredményesebben, országos és nemzetközi versenyeken ér el kimagasló eredményeket. Teke: Testnevelésórák keretében szervezzük meg. Korosztályos utánpótlás bázist alakított ki nálunk a Teke Szövetség. Volt tanítványaink közül vannak leigazolt teke utánpótlás versenyzők. A mini-judo program a tanórán kívüli időben nyújt sportolási lehetőséget az érdeklődő tanulók számára. Az edzések kapcsán felkészülhetnek az övvizsgákra. Többen sikeresen szerepeltek a diákolimpián. Labdarúgás fiúk számára: Az 1. és a 2. osztályosok iskolai szakköri keretben, a felsőbb évfolyamosok a tanítási időn túl, külsős edzők bevonásával, egyesületi keretekben űzhetik ezt a sportot. Labdarúgás leányok számára: A tanórán túl ad lehetőséget a sportág kipróbálására. A legtehetségesebb gyerekeket tovább irányítjuk labdarúgó egyesületbe. Több diákunk a ZTE női csapatának tagja. Birkózásban kiváló eredménnyel szerepel Varga Zalán 5.a osztályos tanulónk, a szabadfogású birkózásban 2018-ban diákolimpiai bajnok.
3.Tanulmányi, művészeti és sport versenyeket hirdetünk. A városi, tankerületi iskolái az általunk meghirdetett versenyekre meghívást kapnak, mi pedig részt veszünk más iskolák által rendezett versenyeken.
4.Tehetségpontként működő iskolákkal együttműködünk.
5.Részt kívánunk venni a tehetséggondozással kapcsolatos konferenciákon, programokon.
Az intézményvezető, az intézményvezető-helyettes és egy pedagógus képviselte iskolánkat a napokban szervezett, budapesti Tehetségbarát iskola konferencián.
1. 2016 óta szerepel iskolánk az OH MaTalent Tehetség Programjában. Ennek keretében 2016-ban, 3 fő teljesített átlagon felül. 2017-ben a mérés eredményeképpen: átütő tehetségfejlődésű tanuló 2 fő, kiemelkedő tehetségfejlődésű tanuló 1 fő, tehetségígéret 5 fő. 2018-ban 4 fő tehetségígéretet azonosítottak. A mérések eredményei mutatják: Van dolgunk az Öveges-iskolában az átütő tehetségfejlődésű tanulók, a kiemelkedő tehetségfejlődésű tanulók és a tehetségígéretek képességeinek továbbfejlesztésében. Célunk a TehetségKapu portálon való regisztráció. A tanulókon kívül a pedagógusok és a szülők bevonásával valósítanánk meg. A tehetségazonosítási kérdőívek segítségével történne a tanulók azonosítása az „érdeklődés irányai”, a „harmonikus diszharmonikus jellemzők” feltérképezése, a „speciális megfigyelési szempontok átütő tehetség tehetségazonosításhoz” és a „viselkedésre vonatkozó” megfigyelési szempontok alapján.
2. Pályázatok: Iskolánk sikerrel pályázott a „Sportágakat népszerűsítő rendezvények támogatása” című, NTP-SR-16-0028 kódjelű pályázatra az „Öveges Sportágválasztó” címmel. A pályázatunk főcélja, hogy minél több emberhez jussanak el a sport pozitív üzenetei. Hozzájáruljon az egészség megőrzéséhez, az egészségtudatos magatartás és az egészségismereten alapuló szemlélet kialakításához, az aktív és egészséges életmódra neveléshez, a testmozgás népszerűsítéséhez. A városi szintű rendezvény kapcsán négy partnerintézményt vontunk be, az óvodásoktól a középiskolásokig. A programot azóta is minden évben megrendezzük szerényebb sportági kínálattal, melyen már csak intézményünk diákjai vesznek részt. Tervezzük további pályázatokban való részvételünket.
3. Tehetségpontokkal tervezett együttműködés:
• Segítség kérése a tehetségazonosításban, a tehetség felkutatásában, tehetség tanácsadásban.
• Ötletek, jó gyakorlatok átvétele a tehetséggondozásban.
• A tehetséges tanulók, a tanulók szülei és az intézmény pedagógusai számára szakmai, pszichológiai nyújtásában segítség igénylése.
• Segítség kérése a tehetséges gyerekekkel, tanulókkal kapcsolatos módszertani problémák megoldásában.
• Mentor igénylése.
• Tehetségnap szervezése.
4. A Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Minősített Tehetséggondozó Műhely (MTM) nyilvános programjaiban a jövőben is részt kívánunk venni.
5. Szeretnénk bekapcsolódni a Tehetségsegítő Tanács zalabéri szervezetének „Általános iskolai tudományos diákkör” munkájába.
6. Részt kívánunk venni az Új Nemzedék Központ, Tehetségfejlesztési Igazgatósága által hirdetett konferenciákon, programokon.
A tehetségpont elnyerésével főcélunk, hogy iskolánkban a tehetséggondozó tevékenységet az eddigieknél még eredményesebben, sikeresebben és nagyobb szakértelemmel végezzük. Anyagi vonatkozásában iskolai alapítványunk, a Zalaegerszegi Tankerületi Központ és a szülők támogatására számíthatunk. A civil és szakmai szervezetekkel jó kapcsolatot ápolunk. A tehetségprogramokban a helyi sportklubok, a vöröskereszt, az iskola egészségügyi szolgálat, a polgárőrség, az iskolai alapítvány, az Intézményi Tanács, a helyi vállalkozók, a környező falvak polgármesterei és a helyi települési önkormányzat nyújt segítséget.
Célunk eléréséhez munkacsoportot hozunk létre, melyet Salamon Edit intézményvezető-helyettes, mesterpedagógus irányít. 38 éves szakmai, 30 éves tehetséggondozói, vezetői, projektmenedzseri tapasztalattal, tehetségmentori tanfolyami végzettséggel rendelkezik. A csoport tagjai, azok a pedagógusok lesznek, akik tehetséggondozással kapcsolatos tapasztalattal, valamint végzettséggel bírnak.
Iskolánk vezetői és tantestületünk egyaránt fontos feladatnak tartják, hogy részt vegyenek tehetségszakmai rendezvényeken, módszertani konferenciákon, képzéseken. A hálózatban való tanulást kiemelt célnak jelöljük meg, szeretnénk megismerni más iskolák gyakorlatát a tehetségazonosítás és tehetségsegítés területén egyaránt.
A helyi és a térségi iskolákkal, más Tehetségpontokkal tervezünk együttműködést. A Zalaegerszegi POK segítségére számítunk a programok szervezésében.