Óvodánk 13 csoporttal működik, melyekben mind képzett pedagógusok dolgoznak, akik közül többen már elvégeztek különböző tehetségfejlesztésről szóló továbbképzéseket, iskolai specifikációkat. A nagylétszámú munkaközösség széleskörű tapasztalatcserére ad lehetőséget, és az óvoda több területen való tehetséggondozását is lehetővé teszi. Csoportjaink nagy hangsúlyt fektetnek a vizuális tevékenységekre, változatos technikák alkalmazására. A kiemelkedő alkotásokat rendszeresen nevezzük versenyekre (helyi és országos szinten). Művészetterápiás csoport is kezdetét vette idén a tehetségígéreteknek pszichológus vezetésével. Óvodánk immáron 5 éve a Boldog Óvoda címet viseli, mellyel hatékonyan tudjuk fejleszteni az interperszonális és intraperszonális területeket. Az érzékenyítés más formában is megjelenik nálunk, egyrészt, mert integráló óvoda vagyunk, másrészt az egyik csoport óvodapedagóguspárosa jelnyelvi vizsgával rendelkezik, mely tudást a gyermekeknek is igyekeznek átadni. Nyelvi fejlesztésnek ezen kívül a szépirodalomhoz való szoros kapcsolatunk is, ugyanis hosszú évek óta résztvevője és szervezője óvodánk a térségi vers-és mesemondó versenynek, melyen általánosságban elmondható, hogy gyermekeink közül mindig állnak a dobogón. Ez a tapasztalat adta a löketet ahhoz, hogy immáron meseírással is foglalkozni kezdett több csoport, sőt, versenyre is küldtünk el gyermeki alkotásokat. A mozgásban kimagasló gyermekek számára a Mozgáskotta módszerén felül több lehetőséget is adunk a fejlődésre. Gondolunk ezalatt például a modern- és a néptáncra, melynek alapjaival a csoportban ismerkednek meg a gyermekek, és a tehetségígéretek bővíthetik a tudásukat a külön csoportokban. Valamint ugyanez igaz a labdajátékokra is (kézilabda, foci), melyhez az OviFoci is segítségünkre van. Kiemelendő továbbá a vízhez szoktató programunk is, mely a helyi fürdő közreműködésével jöhetett létre. Mindegyik esetben az évek már pozitívan alátámasztották ezt a fajta rendszert, az évente megrendezett Kistérségi Sportnapon való eredményeink is ezt mutatják, illetve sok versenyző, több „nagyobb” csapatban is már képviseltetik magukat régi óvodás gyermekeink. Az évek során több kapcsolatot is sikerült kialakítaniuk az óvodapedagógusoknak, az egyik legszorosabb közreműködés a Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskolával alakult ki Zeneóvoda címen, mely lehetőséget ad a hangszerekkel való ismerkedésre, ezáltal az óvodában megalapozott zenei készségek még színesebb módon történő fejlesztésére. Nem elhanyagolható a helyi és környéki termelőkkel való kapcsolat sem, rengeteg olyan tanulmányi kirándulásra jutottunk el, mely nem számít szokványosnak. Igyekszünk haladni a korral is, ezért indítottuk el a logikai-matematikai, téri-vizuális és természeti tehetségterület területén kiemelkedő képességű gyermekek fejlesztését a ZümInformatikai tehetségműhely keretén belül. A gyermekeket e műhely keretén belül, a padlórobotok segítségével vezetjük be a digitális világba.
A Mórahalmi Napköziotthonos Óvoda Tehetségpontként való működését helyi hatókörben, az intézmény keretein belül tervezzük működtetni. Az intézmény jellegénél fogva ez az óvodás korosztályt érinti. Azonban a többi intézménnyel való jó kommunikációs viszony miatt, a gyermekek további fejlődéséről is van lehetőségünk érdeklődni, így megtudva a hosszabbtávú eredményeit az óvodán belüli tehetséggondozásunknak. Az intézményen belül eddig is, és ezután is nagy hangsúlyt fektetünk a kollégák továbbképzésére, hogy minél szélesebb látókör és tapasztalat jellemezze a gyermekekkel foglalkozó pedagógusokat és segítőiket. Ezáltal a tehetséggondozásban is naprakész kollégákkal tudunk együtt dolgozni. Az eddigi kapcsolatrendszert tervezzük továbbra is ápolni a már említett intézményekkel és szervezetekkel (pl.: Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola, uszoda, sportegyesületek, stb.), valamint szélesíteni is szeretnénk ezeknek a számát. Elsőkörben a Tóth Menyhért Városi Könyvtárral szeretnénk szorosabb együttműködést kialakítani, amiben a tapasztalatok alapján számíthatunk is rájuk. Az évek folyamán ugyanis néhány alkalommal már megvalósult közös program, melyek minden oldalról sikeresnek bizonyultak, s ezért szeretnénk ezeknek az alkalmaknak a számát növelni. Ez az együttműködés lehetőséget ad a nyelvi nevelésben való nagyobb tehetségfejlesztésre, a szépirodalmi művek iránti még nagyobb érdeklődés felkeltésére. Ez az első lépcsőfok, utána tovább építenénk és mélyítenénk más intézményekkel is a kapcsolatunkat, melyben úgy gondoljuk, hogy együttműködő partnerekre találunk majd, mert városunkra jellemző az ilyen jellegű összefogás, és a fejlődésre való törekedés. Nyitottak vagyunk a helyi intézményeken és szervezeteken túl távolabbi hatókörbe tartozó kapcsolatokat is kiépíteni, melynél úgy gondoljuk, hogy a többirányú tehetséggondozás, mely megvalósul intézményünkben, biztosíték arra, hogy találunk közös pontot, ami megalapozhatja az együttműködést.
A fentebb említett területek közül a közeljövőben a legnagyobb hangsúlyt a digitális kompetencia fejlesztésére fektetjük, az informatikai tehetségekre igyekszünk még nagyobb figyelmet fordítani a ZümInformatikai tehetségműhely alapján, melyet az óvoda egyik óvodapedagógusa vezet, aki digitális szakértő végzettséggel rendelkezik. Az aktualitása miatt érezzük ezt a területet fontosnak, mert a gyermekek bár tudják használni az IKT eszközöket, irányítás és útmutatás szükséges ahhoz, hogy ez a fajta tudás a hasznukat szolgálja, és ne negatív hatása legyen. Ehhez hozzátartozik az is, hogy bár a programozásban és a digitális kommunikációban ismereteket szereznek, de szükségesnek érezzük az egyensúly fenntartása miatt a személyes, verbális és nonverbális kommunikációt is fejleszteni. Ezzel a célkitűzéssel a másik kiemelt terület is körvonalazódott, melyet átfogóan a nyelvi tehetséggondozás címszóval tudjuk illetni. Az eddigi tevékenységeinken felül ezt a területet a könyvtárral tervezett együttműködéssel (amit az előbbiekben részleteztünk) szeretnénk megvalósítani, illetve a lentebbi felsorolásban látható foglalkozás kibővíteni.
Az alábbi programokat, tevékenységeket mindenképp szeretnénk az eddigi, jól bevált formájukban folytatni a megalakulásunk első és a további éveiben is:
• Kistérségi Vers-és Mesemondó verseny (rajzversennyel együtt)
• Kistérségi Sportnap
• Zeneóvoda (középső és nagycsoportosok számára)
• Boldog Óvoda Program (középső és nagycsoportosok számára)
• Művészetterápiás csoport
Jövővel kapcsolatban több területen is vannak elképzeléseink:
• A nyelvi fejlesztéseket szeretnénk kibővíteni a jelnyelven felül angol nyelvi foglalkozásokkal
• ZümInformatikai tehetségműhely továbbfejlesztése
• Más óvodákkal és intézményekkel való kapcsolatfelvétel, tapasztalatcserére alapozott szakmai délután
• Szeretnénk a Mozgáskotta programot intézményünk több pedagógusával is megismertetni (jelenleg 5 csoportban van erre képzett kolléga)
Óvodánk önkormányzati fenntartású, így a továbbképzésekkel kapcsolatban, illetve anyagi formában is a legtöbb segítséget onnan kapja intézményünk. Ezen felül folyamatos az intézmény részéről a különböző pályázatok figyelése, s az azokon való részvétel. Ezen kívül a szülői támogatás is jelentős. A jövőben szeretnénk a pályázati megfigyeléseket kiterjeszteni, rendszerezni, ezt külön feladatként adni néhány kollégának. Továbbá a Tehetségpontok közé kerülve szeretnénk felvenni más intézményekkel is a kapcsolatot, akikkel együtt közös programokat tudnánk megvalósítani.