Gimnáziumunk évtizedek óta nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra. Elkötelezett és a tehetséggondozás terén több évtizedes tapasztalattal rendelkező pedagógusgárda biztosítja a diákok ismereteinek bővítését, a kifejezetten tehetséges tanulók csoportos és egyéni felkészítését megyei és országos versenyekre, iskolai és városi rendezvényeken való szereplésre. Tanáraink, az eddigi díjak (4 fő Németh László-díj, 4 fő Bonis Bona-A Nemzet Tehetségeiért-díj, 1 fő Ericsson-díj) mellett az elmúlt három évben a következő elismerésben részesültek: 1 fő Köznevelési Díj, 1 fő Koch Valéria-díj, 1 fő Baranya Megye Prima Díj, 1 fő Az Emberség Erejével Alapítvány Emberség-díja, 1fő A Nemzeti Tehetség Központ „kíváló versenyfelkészítő”- díj.
Tehetséggondozó munkánk eredményeit a következő tényezők mutatják:
Tanulóink több mint 80%-a felsőoktatásban tanul tovább, közülük a legtöbben frekventált egyetemekre és szakokra kerülnek be pl. Corvinus Egyetem; Műszaki egyetem, Orvostudományi egyetemek, jogi kar, illetve külföldi egyetemeken. Iskolánk több diákja jut be évente a kiváló teljesítményt elváró tehetségek kollégiumaiba, pl. Eötvös Kollégium. Intézményünkből a tanulóink igen magas számban tesznek emelt szintű érettségit. A tanulók 90%-a rendelkezik nyelvvizsgával az érettségikor. A 2022/23-as tanévben angol tagozatos osztályunk minden diákja sikeres jeles érettségit tett angol nyelvből emelt szinten, és megszerezték a C1 felsőfokú nyelvvizsgát is. Művészetek területén versmondásból és színjátszásból az ország legjobbjai között vagyunk (bár nem vagyunk művészeti iskola). Diákjaink a Helikonon arany- és ezüstminősítéseket szereztek az elmúlt években. A 2023/24-es tanévben ismét több kategóriában készülünk a megmérettetésre. A felsorolt eredmények egyértelmű bizonyítékai annak, hogy a tehetséggondozást kiemelten kezeljük. Tanulóink számára a tehetséggondozásnak tanórai és tanórán kívüli formái vannak. A tanórán kívüli ismeretszerzést szolgálják délutáni tehetséggondozó műhelyeink és egyéni foglalkozásaink.
Diákjaink fontosabb versenyerdményei a 2012/22, 2022/23, 2023/24-es tanévekben:
1.Nemzetközi versenyeredmények:
-Mardi Gras: 1., 4. hely, különdíj
-Országos és Kárpát-medencei Művészeti Verseny (Junior kategória): fődíj
-Gloria Victis középiskolai történelemi vetélkedő: 1. hely
-Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi Verseny: 1.hely
-Édes anyanyelvünk” verseny Kárpát-medencei döntő: 1.hely, különdíj, széphalom-plakett
-Esszéíró-pályázat az Édes anyanyelvünk verseny 50. évfordulójára: 2. hely
-Aradi Ezüsthóvirág dalverseny: 2.hely
-4 for Europe: 4.hely
2. OKTV legjobb versenyerdmények:
-Francia II. : 1.hely
-Dráma: 2. hely
-Német nemzetiségi: 17.hely
-Olasz I. : 23. hely
-Történelem I.: 30. hely
-Országos Műfordító Verseny: 6.hely
A többi eredmény a tehetséggondozó programoknál részletesen bemutatásra kerül.
Tehetségpontunk már meglévő együttműködései érvényesek az idei és a következő tanévekre is:
-2012 óta együttműködési szerződésünk van a környékbeli általános iskolákkal, mely szerint iskolánk biztosítja általános iskolai partnereink (Belvárosi Általános Iskola, Jókai Mór Általános Iskola, Köztársaság téri Általános Iskola, Jurisics Miklós Általános Iskola, Koch Valéria Iskolaközpont, PTE Deák Ferenc Gyakorló Iskola, Mindszentgodisai Általános Iskola, Pécsi Református Kollégium) számára az iskolai labor használatát, illetve partneriskoláink diákjai részt vehetnek gimnáziunk tanárai által tartott órákon.
-A 2012/13-as tanév óta iskolánk diákjai számára lehetőség nyílt harmadik idegen nyelvként kínai nyelvet tanulni az ELTE Konfucius Intézetével kötött együttműködési szerződés lehetőségeként. Az intézet kínai anyanyelvű tanárai a 2022/23-as tanévben már második alkalommal tették színesebbé az angol munkaközösség projektnapját különköző, a kínai kultúrát bemutató és népszerüsítő foglalkozásaikkal, szereplésükkel.
-A 2023/24-es és 2024/25-ös tanév során részt veszünk a Janus Egyetemi Színház által megvalósítani kívánt programban („Iskolai színházi beavató társasjáték Ibsen Babaház című műve alapján).
Iskolánk kifejezett hansúlyt fektet diákjaink továbbtanulására, ezért ennek sikeressége érdekében egy egész napos program keretében külsős előadókat (főleg volt Leőweysta diákokat) hív meg pályaorientációs napunk keretében saját, sikeres életútjuk bemutatására, ezzel is ösztönözve tanulóinkat a továbbtanulásra. A rendezvényen több, mint 50 előadó közel 80 előadásán vehetnek részt a fiatalok. A hangsúlyt az inspiráló életutak bemutatására helyezzük, olyan kiváló, pályájukon sikeres szakembereket hívtunk meg, akik a Leőweyből indultak, így példát jelenthetnek jelenlegi diákjaink számára. A programkínálatot egy online programfüzet segítségével ismertettük meg a diákokkal, majd a programokra minden tanulónak regisztrálni kellett a honlapról elérhető google űrlap kitöltésével. Az alsóbb éveseknek elsősorban az önismereti- és pályaismereti tesztek kitöltését és kiértékelését, workshopok, és pályaorientációs tréningek elvégzését ajánljuk, amelyek kiinduló pontként szolgálhatnak a pályaválasztás útján. A programok témakörei: A jövő szakmái, "Énkép", Tréningek, Workshopok, Teszteljünk!, Egyetemi tájékoztató előadások, Inspiráló életutak, tanulmányok mellett végezhető programok. Ez a programunk a tavalyi év óta létezik, és diákjaink körében mindig nagy sikernek örvend, ezért tervezzük a következő tanévekben is megtartani, és mindig más előadók meghívásával szinesíteni.
A 2023/24-es tanévben is elindította a fizika és a természettudományos munkaközösségünk több éves hagyományokkal bíró tehetséggondozó műhelyfoglalkozásait, több évfolyamon a fizika és kémia tantárgyak iránt érdeklődő tehetséges diákjaink számára. A fizika tehetséggondozó foglalkozásokon a 9., 10., 11., és 12 .évfolyamos diákjaink külön évfolyamonként vesznek részt, és van egy modern fizika tehetséggondozó foglalkozásunk is, ahol a mind a 4 évfolyam legtehetségesebb diákjai közösen, egymás munkáját segítve készülnek a természettudományos megmérettetésekre. Kémia szakköreink szintén több évfolyamon látogathatók. Mindegyik foglalkozáson komoly felkészítés folyik különböző szintű versenyekre (a várositól a nemzetköziig). A fizika műhely foglalkozásain, az elmélet mellett szerepet kapnak a mérések és a kísérletek is.
A természettudományos műhelyeink mellett, a következő foglalkozásokon vesznek részt tehetséges diákjaink:
- A Leőwey Klára Gimnázium a német kultuszminiszteri konferencia DSD II. nemzetközi, felsőfokú nyelvvizsgájának vizsgaközpontja, németországi vendégtanár közreműködésével folyik a tanulók felkészítése.
- A német-magyar cserekapcsolatok keretében utaznak diákjaink Grazba, Fellbachba, Ickingbe és közös projektekben dolgoznak együtt német és osztrák fiatalokkal.
- A Leőwey német nemzetiségi táncegyüttes és a német nemzetiségi kórus tevékenysége a magyarországi németség hagyományait ápolja.
- A német műfordító verseny kiváló lehetőség a németül jól beszélő, az anyanyelvet magas szinten birtokló legtehetségesebb tanulók számára.
- A német Nemzetiségi projektnap megrendezésével önállóságra, kutatómunkára és a múlt értékeinek megismerésére és megőrzésére ösztönözzük a tehetségeket.
- Az angol tagozat első 3 évfolyama minden évben részt vesz a tagozat angol projektnapján, mely célja diákjaink nyelvtudásának fejlesztése, elmélyítése és egymás jobb megismerése, különféle kreatív feladatok megoldása közben.
- A francia cserekapcsolatok főként a francia két tannyelvű osztályokban tanulóknak ad lehetőséget nyelvgyakorlásra.
-Tehetséges francia tagozatos diákjaink színjátszó szakkörön vehetnek részt mely mindig sikerrel készíti fel őket az FTLF francia színjátszó fesztiválra. melynek kétévente iskolánk a házigazdája.
- Egyéni foglalkozások keretében készítjük a diákokat a Kazinczy-verseny fordulóira, és az Édes Anyanyelvünk versenyre.
- Minden évben megszervezzük a Kis Tudósok Napját, ahol a fizika-kémia ill. matematika-biológia tagozat diákjai mutatkoznak be előadásoka tartva az érdeklődőknek.
- A "leőweysta ászok" azok a fiatalok, akik a tanulásban elért sikereik mellett a művészeti ágak valamelyikében is kimagasló teljesítményt nyújtanak. Ők tavasszal kapnak bemutatkozási lehetőséget a Leőwey Napok programsorozatán belül.
Ezen programjaink minden évben megrendezésre kerülnek és az elkövetkező tanévekben is tervezzük megtartani őket.
Iskolánk alapvető profiljához tartozik a tehetséggondozás, hiszen fő célunk az átlag feletti képességek fejlesztése, a diákjaink nagy részének felsőoktatási intézménybe kerülésének támogatása, a jó értelemben vett „elitképzés”. Ebben az értelemben iskolánk Pedagógia Programja, az elmúlt időszakban született két igazgatói pályázat (2011, 2021) s az ezekre épülő éves munkatervek központi témája annak a szisztémának a pontos meghatározása és folyamatos finomítása, amely egybeesik a tehetségpontként meghatározott tevékenységgel. Ennek fenntarthatósága érdekében fontosnak tartjuk a tehetség mint érték tudatosítását. Ezzel függ össze a módszertani kultúrafejlesztés, a nevelés mint tehetséggondozás felfogása. Ez komoly kihívás elé állítja az iskolavezetést, hiszen ennek a rendkívül differenciált és magas színvonalú munkának meg kellett teremteni a feltételrendszerét, biztosítani a méltó környezetét és stabil költségvetési alapját.
Tehetségpontunk anyagi fenntarthatóságát segítik a pályázati lehetőségek kihasználása:
Tempus Közalapítvány pályázatai
Pécs Megyei Jogú Város pályázatai
TAMOP pályázatok
Tehetséggondozó tevékenységünket folyamatosan támogatják intézményünk alapítványai, (Leőweyért Alapítvány, Német Nemzetiségi Tagozatért Alapítvány, A Francia Nyelvű Diákszínjátszásért Alapítvány, Magyarországi Német Néptánchagyományok Ápolása Alapítvány, Pro Musica Leőwey Kórusalapítvány, Lángnyelv Alapítvány (a francia tagozat alapítványa), valamint tanulóink szülei.