Ernyőszervezetként fogjuk össze a vajdasági magyarság potenciális tudományos utánpótlását, azokat a fiatal kutatókat, akik kortársaik közül kiemelkedve fontosnak tartják a lehető legmagasabb tudásfokozatok megszerzését, az életfogytig tartó tanulást, valamint e tudás és tapasztalat megosztását lételemüknek érzik. Tagjaink között tudjuk a vajdasági magyar értelmiség következő generációját, amely munkáját a belső indíttatás, a közösség iránt érzett hivatástudat hatására végzi. Szerbiai, magyarországi és más külföldi tudományos műhelyekben tanuló, a világ különböző pontjain megfordult, széles látókörű, nyitott gondolkodású fiatalok, akik a máshol látott, tapasztalt jó gyakorlatokat készek alkalmazni térségünkben.
Egyrészt támogatjuk a tehetséges doktoranduszok, kutatók tehetségének kibontakozását, másrészt éppen erre a bázisra építve igyekszünk a tehetségazonosítás, a tehetségtanácsadás és a tehetségfejlesztés egyéb tevékenységeit ellátni a középiskolások és egyetemisták körében.
A pedagógiai és pszichológiai szakmai hátteret a neveléstudomány és a pszichológia területén munkálkodó doktoranduszaink, fiatal kutatóink adják.
A társaság tudásbázisa emellett igen széles spektrumra épül, minden tudományágat felölel, így mindenki a saját tudományterületén belül a legszakszerűbben tudja elvégezni a tehetséges fiatalok azonosítását, felkarolását, fejlesztését.
A Tehetségpont tevékenységét egy egész Európát lefedő hálózatra szeretnénk kiterjeszteni, ugyanis tagjaink Európa különböző egyetemein, tudományos műhelyeiben működnek. Ezt a széles spektrumú tudást, tapasztalatot szeretnénk kamatoztatni a vajdasági magyarság körében, a vajdasági magyar tudományos utánpótlás nevelése érdekében.
E tekintetben az egyik legfontosabb partnerünk a vajdasági magyar felsőoktatási tehetséggondozás legfontosabb intézménye, a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium, amely szakmai színvonalát a szerveiben helyet foglaló egyetemi tanárok, akadémikusok biztosítják. A Kollégium nagy sikerrel végez tehetségazonosítást, tehetségfejlesztést, gazdagítást.
Továbbá szorosan együttműködünk a Kárpát-medence magyar doktorandusz szervezeteivel, a magyarországi Doktoranduszok Országos Szövetségével, a felvidéki TéKa Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulásával, a kárpátaljai Momentum Doctorandusszal és a Romániai Magyar Doktorandusok és Fiatal Kutatók Szövetségével. E szervezetekkel folyamatos kapcsolatban vagyunk, közös programokat és projekteket valósítunk meg velük.
Részt veszünk a Collegium Talentum felhívásainak népszerűsítésében.
Egyben doktoranduszaink, fiatal kutatóink révén kapcsolódunk mindazokhoz az intézményekhez, ahol ők tanulnak, dolgoznak.
Hosszú távon szeretnénk, ha sikerülne egy mentorprogramot kialakítani vajdasági középiskolásoknak és egyetemistáknak, ezért is kiemelt feladatunk doktorandusz-adatbázisunk folyamatos frissítése. A vajDasági geneRáció elnevezésű adatbázisunk az alábbi címen érhető el: https://vmdok.org.rs/vajgen/.
Mindegyik tehetségforma segítésével, fejlesztésével foglalkozunk, hiszen tagságunk körében minden tudományterület képviseltetve van.
Az egyik legfontosabb hosszú távú programunk a kutatói, tudományos életpálya népszerűsítése a középiskolás korosztálytól kezdve. Ezt a célt szolgálják tudománynépszerűsítő rendezvényeink is, amelyeken aktuális kérdésekről tájékozódhatnak a résztvevők hiteles szakértőktől közérthetően.
Fontosnak tartjuk a lehetőség megteremtését a tapasztalatcserékre. Konferenciáink, műhelymunkáink, tréningjeink a tudásátadás mellett a kapcsolatépítés lényeges színhelyei is. Igyekszünk ezek révén publikációs lehetőséget biztosítani a fiatal kutatóknak.
Minden évben megszervezzük a Nyom-követés Irodalomtudományi Műhely-konferenciát, amelyre a Kárpát-medence minden részéről várjuk az irodalommal foglalkozó fiatal kutatókat.
Folyamatosan segíteni próbáljuk a doktoranduszok bekapcsolódását a nemzetközi tudományosság vérkeringésébe. Ennek érdekében szervezünk számukra akadémiai angol képzést, retorikai műhelymunkát, valamint biztosítjuk tanulmányaik nyelvi lektorálását.
Vajdaság-kötetsorozatunkkal saját térségünket kívánjuk bemutatni különböző aspektusokból fiatal kutatók bevonásával.
Kiemelt jelentőségűnek tartjuk a részvételt a Kárpát-medencei szintű közös kutatásokban, amelyek érintik a doktoranduszok helyzetét, elhelyezkedési esélyeit, a tudományos utánpótlás kérdéseit, a természet- és társadalomtudományok iránti érdeklődés felkeltésének lehetőségeit. A többi doktoranduszszervezettel közösen valósítottuk meg ennek jegyében az Aranymetszés – Kárpát-medencei doktorandusz életpálya-vizsgálatot 2013-ban és 2019-ben.
Mi vagyunk az a generáció is, amelyik már a pályázatokon nőtt fel, így a Tehetségpont fenntartását, programjaink finanszírozását is természetesen pályázatokból valósítjuk meg. Szerbiai, magyarországi és nemzetközi forrásokat is igénybe veszünk tevékenységeink megvalósításához, működési költségeink biztosításához. Együttműködünk a Kárpát-medencei doktoranduszszervezetekkel, közös projekteket dolgozunk ki és valósítunk meg. Mindemellett pályázati lehetőségek beszűkülésére felkészülve igyekszünk támogatást szerezni szimpatizánsoktól, cégektől, valamint a már jól elhelyezkedett tagjainktól.