1995 óta egy dinamikusan fejlődő intézménnyé váltunk, mely a dél-dunántúli régió egyetlen olyan komplex közoktatási intézménye, amely a református nevelést, oktatást biztosítja. Óvodánk olyan tehetséggondozó programokat működtet, amelynek célja, hogy elősegítse és esélyt adjon a gyermekekben rejlő tehetség kibontakoztatására. A tehetség gondozása a teljes pedagógiai folyamatunk része. Iskoláinkban (általános és középiskola) tanórán kívüli és tanórai tehetséggondozás zajlik, melynek eredményeként országos, regionális, megyei versenyeken szerepelnek diákjaink, és kiváló eredményeket érnek el. A kollégiumi, internátusi elhelyezés felkínálásával lehetőséget adunk a Baranyai Református Egyházmegye területén élő hátrányos helyzetű, tehetséges diákoknak középiskolai tanulmányaik elvégzéséhez. Intézményünkben működik a Kontrasztok Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (zeneoktatás) és a Berze Nagy János Alapfokú Művészeti Iskola (néptánc). A tanulási nehézségekkel küzdőkkel fejlesztőpedagógus foglalkozik, valamint logopédus és pszichológus is segíti a tehetséggondozás és felzárkózás munkáját.
A tehetségpont hatóköre helyi, ezen belül intézményi, az óvodástól, 1. osztályostól a 12. osztályos tanulókig terjed. A nevelés egyes területein együttműködünk más oktatási intézményekkel, főleg a Kollégium többi általános iskolájával. Munkaterveinkben szerepel közös versenyek, bemutatóórák, szakmai napok szervezése. Ezt a hatókört a későbbiekben tervezünk kiterjeszteni.
A tehetségpontok hálózatában részt kívánunk venni. Ebbe a hálózatba kívánjuk bevonni az alábbi intézményeket:
Siklósi Sztárai Mihály Református Általános Iskola és Óvoda
Pécsi Hajnóczy József Kollégium
Pécsi Tudományegyetem Központi Regionális és Európai Tehetségpont
Református Tehetséggondozó Alapítvány
Jó kapcsolatot ápolunk az aradi Csiky Gergely Iskolaközponttal. Évek óta részt veszünk diákjainkkal az általuk szervezett vers és prózamondó versenyen, és lehetőség szerint ők is részt vesznek a mi versenyeinken. Idén kórustalálkozót hoztunk létre a két intézmény között, és az adventi ünnepségünkön a két kórus közösen szolgáltatta a műsort.
A Nagyenyedi Református Líceum testvériskolánk, cserediák program keretében biztosítjuk, hogy iskoláinkban folyó munkát kölcsönösen megismerhessük.
A középiskolában minden évben nyelvi, humán, és reál versenyt szervezünk a város és a környék általános iskolásainak, ezzel is biztosítva azt , hogy megismerjék intézményünket és az ott folyó munkát.
Fontosnak tartjuk az együttműködést a különböző szakmai szervezetekkel, szakszolgálatokkal, melyek a tehetséggondozási programjaink megvalósítását segítik elő.
Természettudományos tantárgyakból folytatjuk a versenyekre való felkészítéseket az általános iskolánkban, melynek eredményeként országos helyezéseket érnek el diákjaink.
Humán területen:
történelmi versenyekre való felkészítés, diák kutatómunka, évfordulókhoz kötődő események szervezése (Reformáció 500. évfordulója) a középiskolában.
irodalom: szavalóversenyekre való felkészítés, versenyeken való részvétel. versenyek szervezése az általános iskoláinkban, a középiskolában és az internátusban.
Kórus szereplések
Idegen nyelvi tehetséggondozást a nyelvi képzés keretein belül, kisebb létszámú, nívó csoportokban végzünk, hogy képességeiknek megfelelő haladási tempóban és tananyagmennyiségben foglalkozzanak a választott nyelvvel.
Gyakorlatunkban a frontális munka mellett differenciált, kiscsoportos és egyéni foglalkozások alkalmával lehetőség nyílik az egyéni képességek megismerésére és kibontakoztatására.
A tanóra keretei között történő tehetséggondozás fokozott figyelmet és erőfeszítést kíván a pedagógustól, valamint magas szintű differenciálást tesz szükségessé, így ezt a folyamatot célszerű tanórán kívüli tevékenységekkel kiegészíteni.
A középiskolában nyelvvizsgára felkészítő alkalmakat tartunk.
A sport területén:
Strandröplabda versenyeket szervezünk és kiváló eredményeket érünk el az internátusban és a középiskolában.
Minden intézményegységben az atlétika fontos szerepet kap. (edzések, versenyeken való részvétel)
A konkrét programokat tanévenként a munkaközösségi munkatervek és az éves rend programjai rögzítik.
A mindenkori intézményi költségvetésből folyamatosan biztosítjuk a tehetség-felismerés és segítés infrastrukturális feltételeit. Emellett pályázati lehetőségeket keresünk a programok pénzügyi hátterének biztosítására.
Alapítványunk, a Pro Schola Reformata célja is az, hogy segítse és támogassa a tehetséges, kimagasló teljesítményt nyújtó diákjainkat. Az "Istenadta Tehetség" Kistelepülések Hátrányos Helyzetű Tehetséges Gyermekeiért Alapítványhoz minden évben nyújt be internátusunk pályázatot, ezzel támogatva a hátrányos helyzetű, kistelepülésről származó diákokat. Évente 3-3 diákot tudunk erre a programba benevezni. Nyert pályázat esetén fejenként 250.000 Ft. támogatásban részesülnek a tanulók.