A nagybánhegyesi Savio Szen tDomonkos Katolikus Általános Iskola vezetése és nevelőtestülete elkötelezett a minőségi munka iránt. A teljesítményértékelés jól működik intézményünkben, melynek bizonyítéka több nyertes pályázat és megújulásra kész pedagógusok. Az intézményben kompetencia alapú oktatás folyik, mely kiemelt figyelmet szentel a tanórákon a képességek fejlesztésének, a differenciált munkának. Szakmai módszertani napokon, továbbképzéseken aktívan részt veszünk, az új módszerek befogadására nyitottak vagyunk. Az iskola jövőképének megfogalmazásakor egyik fontos szempont volt az iskolai tehetséggondozás fejlesztése.
Iskolánkban évek óta folyik a tehetséggondozás szakköri keretben és 1-3 fő részére szervezett foglalkozásokon. Tanulóink körzeti, megyei és országos versenyeken sikeresen szerepelnek. A tehetség megítélése a pedagógus véleménye és a szaktárgyi tudás alapján történik.
Tehetséggondozó programunk célja:
a tanulók személyiségének jobb megismerése
intellektuális képességek fejlesztése
egyéni képességek felismerése, fejlesztése
A Tehetségpont munkájának középpontjában Nagybánhegyes általános iskolás tanulói állnak majd. Felkutatjuk a kistérségben levő szakembereket, és felkérjük őket tehetséggondozó munkánk segítésére. Bevonjuk programjainkba iskolánkban végzett, ma már felsőfokú intézményben tanuló volt diákjainkat is.
Tevékenységünket az általános iskolás korosztály számára reál és humán tantárgyakra vonatkozóan, elsősorban magyar, matematika, idegen nyelv területére szeretnénk folyamatosan kiterjeszteni.
Tekintettel arra, hogy térségünkben ilyen kistelepülésen még nincs tehetségpont, szeretnénk felvállalni, hogy ne csak az intézményen belül, hanem az intézményen kívül is felkínáljuk azokat a lehetőségeket, amelyek segítik a tehetséggondozás ügyét, főleg a szomszédos kistelepüléseken. A hátrányos helyzetű kistelepülések egyik Tehetségpontja kívánunk lenni a térségben, hiszen mi is azok lévén, sok közös pontunk van /kis létszámú osztályok, HH gyerekek, alacsony szociokulturális háttér/. Tapasztalatunk szerint is hatékony a szakmai kommunikációnk és az együttműködésünk ezekkel az iskolákkal. Tehetségsegítő kezdeményezéseinket is szívesen osztjuk meg egymással. Reményeink szerint - e munkában aktív, illetve az ez iránt érdeklődő embereket hatékonyan lehet ezúton is összefogni. Különböző elméleti és gyakorlati jellegű programokat is szerveznénk, melyekre elvárnánk más intézmények munkatársait (előadóként), pedagógusait (hospitálásra, eszmecserére), illetve mi is részt vennénk a más intézmények által szervezett programokon. Ehhez kapcsolódóan bemutató tanítások szervezését tervezzük.
Szakmai napokon kiemelten foglalkozunk a tanulás tanításával, a tehetségek felismerésével, ápolásával, a matematikai logika és a szövegértés fejlesztésével, a problémamegoldó képességgel, kreativitással.
A tehetséggondozó pontunk célja:
a tehetséges tanulók felismerése, kiválasztása
a tanulók problémamegoldó gondolkodásának fejlesztése
a kreativitás fejlesztése
a szaktárgyak megszerettetése
az önképzés igényének kialakítása
IKT eszközök célorientált, biztonságos használatának elsajátítása
a tanulási technikák megismertetése
önismeret fejlesztése
a kortársi kapcsolatok ápolása
a kommunikációs képesség javítása
szakmai együttműködés a hálózaton belül és kívül
A program megvalósulásának színterei:
tanórai differenciálás; IKT alkalmazás
irányultsági órák keretében a matematikai logika, a szövegértés, a tanulási technikák elsajátítása
könyvtárhasználat; projekthetek
versenyeztetés (humán, reál, természettudományos, idegen nyelvi, sport, művészeti)
szakkörök matematika, német, szlovák magyar nyelv és irdalom tantárgyakból
szakmai programok, eszmecserék, műhelymunka
Iskolán belül:
tehetséges diákok szűrése,
gondozásuk megszervezése,
szakkörök indítása,
témát érintő nevelőtestületi – szakmai értekezlet,
konzultáció a szülőkkel, partnerekkel;
Iskolán kívül:
kapcsolatfelvétel a hálózattal, a szomszédos településekkel,
fórum létrehozása a weblapunkon,
versenyeztetés;
A humán erőforrással és a tárgyi feltételekkel való ésszerű és tudatos gazdálkodás, a jól képzett szakemberek jelenléte biztosítja a tehetséggondozás alapfeltételeit. Az intézmény költségvetéséből finanszírozzuk a szükséges költségeket. A Nagybánhegyesért Közalapítvány, a Szlovák Kisebbségi Önkormányzat, a SZMK, a Nagycsaládosok Egyesülete támogatja a kiemelkedő tevékenységeket, eredményeket. Igyekszünk cégeket, vállalkozásokat megnyerni a tehetségek támogatására. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy civil szponzorokat is nyerjünk meg e nemes célnak, biztosítva ezek által a Tehetségpont önfenntarthatóságának megteremtését.
A pedagógusaink folyamatos továbbképzésével, új szakemberek, segítők bevonásával biztosítjuk a szellemi tőkét munkánkhoz.