Az eddigi elért eredményeink melyek alkalmassá tesznek bennünket hosszútávra, meghatározzák tehetséggondozó további céljainkat:
Óvodánkat kétszeres Kiváló Tehetségponttá nyilvánította a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács. Óvodánk „Jó Tehetségsegítő Programját ” elfogadta a Magyar Géniusz Programiroda mely megtalálható a Magyar Géniusz Portál tehetségkönyvtárban. A program a Tíz példaértékű tehetségsegítő gyakorlat minősítésével olvasható melyre nagyon büszkék vagyunk.
Kiemelt cél: Az óvoda a tehetséggondozó jó gyakorlatát a már meglévő értékek megőrzése mellett, továbbfejleszteni szeretnék, mellyel olyan innovációs program kiterjesztésével valósítunk meg ami továbbfejlődésre ad lehetőséget az óvodai nevelés számára. Az innovációs program szemlélete: "Minden gyermek tehetséggondozásban részesül" . A program kidolgozása a tehetséggondozásban újszerűséget visz be a mindennapi óvodai nevelésben. Minden gyermek mindennap tehetséggondozásban részesül. A program által felkínált módszerek és technikák alkalmazása folyamatosan pozitív eredményeket mutat a gyermekek kreativitásának fejlődésében. A program publikációban is megjelent, Kisgyermekek nagy problémák c. kézikönyvben, Kreativitásfejlesztéssel a tehetséggondozás útján címmel. Szeretnénk hozzásegíteni továbbra is a tehetséggel foglalkozó óvodapedagógusokat, újabb eredményes tehetségsegítő módszerekhez, gyakorlati megvalósításához.
1. A tehetségpont akkreditációja követően a következő tehetségterületek szerint kerülnek besorolásra a gyermekek:
interperszonális - természeti
zenei
testi-kinesztetikus
1. „Táltos „ tehetségműhely = interperszonális- természeti
A program tevékenységi köre: Komplex gazdagító program
A gondozás módszere: Kiscsoportos kreativitást fejlesztő "tehetséggondozó" foglalkozások kiemelten projekt módszer segítségével.
További módszereink:
gazdagító projektek párhuzamos technikákkal:
-Gondolattérkép alkalmazása
-Ötletbörze
-Beszélgetőkör
Két tehetségműhelyünk a gardner-i terület szerint:
1. Aranyhíd zenei műhely = zenei tehetségterület
Tevékenységi köre: zenei gazdagító program
2. „Ovi-foci”műhely =”Okos labdarúgás” testi – kinesztetikus mozgásfejlesztő
tehetségterület
Tevékenységi köre: mozgásfejlesztő gazdagító program
A gyermekek felismerésére és további segítése érdekében tulajdonságlistát alkalmazunk.
A tulajdonságlista a kiemelkedő képességek felismerésére, a kiválóan kreatív gyermekek beazonosítására szolgál.
A helyi/települési/intézményi hatókört kistérségi hatókörre kívánjuk továbbra is kiterjeszteni. 2 fő tehetségfejlesztő szakértő 1 fő tehetség tanácsadó óvodapedagógus segítik munkánkat.Tehetségtémában legalább 30 órás akkreditált továbbképzésben vett részt 11 fő óvodapedagógus.
Együttműködés:
Óvodapedagógusok Országos tehetségtanácsa
GY-M-S Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Győri Tagintézménye TP 160 000 010 Talentum Műhely - Győr Győr,Török István u. 36.
Gyárváros Óvoda Címe: 9027 Győr Vágóhíd út. 4.
Tárogató Óvoda Móra Ferenc Tagóvodája Címe: 9028 Győr, Tárogató u. 2,
Tárogató óvoda Lepke Tagóvodája Címe: 9028 Győr, Lepke u. 35, 37.
Bartók Művészeti Bázisóvoda Kiválóan akkreditált tehetségpont Címe: 9024 Győr Bartók Béla u. 35.
Gyárvárosi Általános Iskola Kiválóan akkreditált tehetségpont Címe: 9027.Győr, Vágóhíd u. 21
A tehetségpont kiemelt célja, hogy tehetséggondozó munkánk bemutatása alkalmából:
- Az óvoda Jó gyakorlatának átadása a társóvodák számára a különgondozás terén.
- Szakmai segítségnyújtás tehetségsegítés terén az óvodapedagógusoknak, a mindennapi óvodai nevelésben. Az óvoda által kidolgozott és alkalmazott tehetséggondozó formák, pedagógiai módszerek, eszközök átadása, melyek az óvodánkban bizonyítást nyertek a tehetséggondozás folyamatában.
- Segítsük a jó tehetségsegítő kezdeményezéseket, „Jó gyakorlatokat” „Gazdagító programokat”, melyek mintául szolgálhatnak, a korai tehetséggondozásban. -Sokszínűséget tartalmazó tehetségműhelyünk bemutatkozása konferenciákon, szakai napokon, a mindennapi óvodai nevelésben gyermek csoportokban.
- A tagóvodáink akkreditációját szeretnénk elindítani a kiválóan akkreditált minősítés megszerzésére.
A társóvodáknak folyamatosan segítünk szervezett keretekben tehetséggondozó szakmai napokon tehetséggondozás témakörében előadásokkal, tehetséggondozó műhelyeink bemutatkozásával, és a „Jó gyakorlatunk” átadásával.
Feladataink voltak a témák bemutatása során:
Az óvodai nevelés mindennapi gyakorlatában a tehetséggondozás megvalósításának folyamata hogyan jelenik meg a nevelésben?
Gazdagítás – dúsítás folyamata a tehetségfejlesztő külön gondozáson a „Táltos csoportban”hogyan jelenik meg?
Hálózatépítés
-Elsősorban Nyugat-Dunántúli Régióban, országos tehetségpontok hálózatában, melyek sikeresen valósultak meg. Elsősorban a Nyugat Magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karával, melynek bázisóvodája lettünk. Az óvodánkban hospitáló hallgatóknak mélységében tudjuk átadni tehetséggondozó jó gyakorlatunkat. Széleskörűen tájékoztatjuk a műhelymunkákban zajló gyakorlatról őket és az értékek átadására fektet az óvoda nagy hangsúlyt.
I
A sokszínűség elvét valljuk a specifikus tehetségformáknál. Táltos” tehetségműhely: Komplex tehetséggondozó program zajlik gazdagítással dúsítással. Komplex tehetséggondozó programunk mellett, speciális tehetségműhelyeket is kialakítottunk melyekben a sokoldalú tehetségek fejlesztését kezdtük el:
• Aranyhíd zenei műhely
• „Okos labdarúgás” mozgásfejlesztő műhely
A műhelymunkák értékeinek propagálása kiemelt feladatunk.
A tehetséggondozó műhely munkálatairól a gyermekek, szülők és a társintézmények, tehetségpontok, stb. a következő dokumentumokban, és a programot közvetítő helyzetekben értesülhetnek tájékozódhatnak:
-Konferenciák, tehetségnapok, szakmai programokon való közös részvétel tervezése, szervezése
-A tehetségműhelyek működésének dokumentum gyűjteményének bemutatása modell értékű szerepének átadása, és folyamatos bővítése.
-Tehetség-tanácsadás: óvodapedagógusok-szülők-tanítók-partnerek-érdeklődők számára.
-Tehetséggondozás és kreativitás fejlesztés a mindennapi óvodai nevelésben
-A kreatív tehetségígéretes gyermekek felismerése, fejlesztése további innovatív módszerek, eszközök segítségével.
-A tehetségtérkép újszerű alkalmazása, a mindennapi óvodai nevelésben a széleskörű merítés érdekében.
A tehetségműhelyek működtetéséhez szükséges eszközökkel rendelkezünk.
Pályázati pénzből tudjuk a szükséges fejlesztéseket, beszerzéseket megvalósítani. A TÁMOP -3.4. 5-12-2012-0001 azonosítószámú "Tehetséghidak Program" című kiemelt projekt keretében a "Csoportos tehetségsegítő tevékenységek megvalósítására " című pályázati eljárásban vettünk részt 2015- ben. A pályázati forrásból a Gazdagító Programpárok keretében finanszíroztuk a gyermekek kirándulását, és tudományos programban való részvételét.
A Tárogató úti Fehér Óvoda Alapítvány támogatja a tehetséggondozást, a hozzákapcsolódó gazdag programok anyagi fedezetét biztosítja.