A Farkas Gyula Egyesületet a Babes–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának magyar oktatói alapították 2001-ben a Kar háttérintézményeként. A szociális és közvetlenül az oktatáshoz kapcsolódó tevékenységek mellett az Egyesület működteti a Farkas Gyula Szakkollégiumot (itt kutatók, informatikus szakemberek tartanak előadásokat vagy előadássorozatokat a tevékenységi területükről, de ezenkívül a partnercégek bemutatkozására is van lehetőség), valamint a Farkas Gyula Feladatmegoldó Szakkört (itt a feladatmegoldó tevékenység kiegészül egy sor előadással).
Az Egyesület rendszeresen szervezett tavaszi tehetséggondozó táborokat, őszi hallgatói táborokat, több kutatási ösztöndíjat biztosított félévenként a hallgatók számára, és támogatja a tanár-diák közös kutatásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a tehetséges diákok még egyetemi éveik alatt bekapcsolódjanak a kutatásba. Ezzel párhuzamosan rendszeresen szervez (akkreditált) továbbképzőket matematika- és informatikatanárok számára, és támogatja az egyetemi hallgatók részvételét a középiskolások számára szervezett tehetséggondozó táborokban, versenyeken (Erdélyi Magyar Matematikaverseny 2007-2015, illetve Nemzetközi Magyar Matematikaverseny 2010, 2011, 2012, 2013, 2014).
Az Egyesület tagjai ugyanakkor az arra érdemes diákoknak segítenek doktori ösztöndíjat szerezni neves külföldi egyetemeken, az érdeklődési területüknek megfelelően.
- Dr. András Szilárd - matematika szakmódszertan
- Dr. Ionescu Klára - informatika szakmódszertan
- Dr. Kovács Zoltán - pszichológus
- Dr. Mãrchis Julianna - informatika szakmódszertan
A Farkas Gyula Egyesület a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karán működik, és a 2011-ben megalakult Magyar Matematika és Informatika Intézet háttérintézményeként, de az egyetemi hallgatókon kívül célcsoportnak tekinti a végzősöket (mint matematikatanárok, informatikusok vagy kutatók), és a középiskolákban a matematika és informatika iránt érdeklődő diákokat is.
Mindkét irányban együttműködik más szervezetekkel is (tanárokkal, iskolákkal, tanári egyesületekkel stb.). Az Egyesület tagjai közül többen együtt dolgoznak középiskolai tanárokkal az iskolai szakkörök szervezésében és kivitelezésében, részt vesznek versenyek szervezésében és lebonyolításában (regionális, országos és nemzetközi szinten).
Megemlítjük továbbá, hogy az évente megszervezett A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat keretében a Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért három középiskolai tanárt díjaz munkásságáért, akik Farkas Gyula-emlékérmet kapnak a matematikatanításban, valamint az informatikatanításban felmutatott eredményeikért.
A Farkas Gyula Egyesület további együttműködései civil szervezetekkel:
Kolozsvári Akadémiai Bizottság – Kolozsvár
Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet – Kolozsvár
Bolyai Társaság – Kolozsvár
Radó Ferenc Matematikaművelő Társaság – Kolozsvár
SimpleX Egyesület – Kolozsvár
Vályi Gyula Matematika Társaság – Marosvásárhely
A közös szakmai tevékenységek keretében szoros együttműködést szeretnének fenntartani a továbbiakban is.
Két célkategóriát támogatunk elsődlegesen: a matematika és informatika szakterületen kutatóknak készülő hallgatókat, és azokat, akik az oktatásban szeretnének tevékenykedni. Ennek megfelelően az első célkategóriának különböző előadásokat, előadássorozatokat szervezünk (a tananyagon kívül), rendszeres feladatmegoldó kört, versenyfelkészítőket tartunk, és megpróbáljuk bevonni őket a kutatásba. A második célkategória esetén elsősorban a rendszer hiányait igyekszünk pótolni (konzisztensebb pedagógia gyakorlat, középiskolás diákoknak szervezett táborokban való részvétel, szakköri tevékenységbe való bekapcsolódás, alternatív pedagógiai irányzatok tanulmányozása, IBL-alapú tananyagfejlesztés (kíváncsiságvezérelt matematikaoktatás stb.) és ezen kívül tartunk egy elemi matematika szakkört.
A tehetséggondozó programok, diáktáborok keretében egyrészt a Magyar Matematika és Informatika Intézet néhány fiatal oktatójának kutatási területére engedtünk bepillantást, másrészt a matematika és informatika szakos hallgatók között az egymás tudományterületétől való, észlelhető idegenkedést szeretnénk enyhíteni.
A Farkas Gyula Egyesület a Matematikáért és Informatikáért pályázatokból és kisebb adományokból tartja fenn magát, de az Egyesület tagjai a saját munkájukkal minden más anyagi forrástól függetlenül is támogatják a tevékenységeket.
A Tehetségpont tevékenységének fenntarthatósága érdekében a közeljövőben további szakmai és civil szervezettekkel szeretnénk együttműködési megállapodást kötni, és reméljük, hogy a MATEHETSZ pályázati programjaiba is sikerül bekapcsolódni, és ez stabilizálná az Egyesület financiális kereteit.