Zeneiskolánk közel 150 éves sikeres múltja ösztönöz bennünket egyrészt zeneoktatásunk jól bevált gyakorlatának folytatására, másrészt az új kihívásokra való folyamatos, egészséges reagálásra.
Művészetoktatási intézményünkben magas színvonalú zenei nevelés és személyiségfejlesztés, tehetséggondozás és tanácsadás folyik, Pedagógiai Programunk szellemében.
Tevékenységünk analóg a Tehetségpont feladatrendszerével.
Iskolánkba tehetségazonosítás alapján kerülnek be a tehetséges gyermekek. Minden növendékünknek személyre szabott egyéni és csoportos tehetséggondozó programokat biztosítunk. Tanulmányaik folyamán, további tehetségazonosításokat követően választjuk ki a kiemelten tehetséges növendékeket, akiknek magasabb óraszámot biztosítunk ahhoz, hogy fejleszthessék, mélységben és tartalmilag gazdagíthassák speciális zenei képességeiket. A zenei területen nem kiemelten tehetséges tanulóinkat a zenetanulás révén hozzásegítjük a más tehetségterületeken való kibontakozáshoz.
Szervezeti adottságaink folytán, a hangszeres tanárok „osztályát” alkotó növendékek különböző életkorúak, kisiskolástól a fiatal felnőttig. Tapasztalataink szerint ez előnyösen hat növendékeinkre motivációs és önértékelési szempontból.
A tehetség tanácsadás, a pályakövetés intézményünk alapvető feladata; növendékeink nem csak alapfokú tanulmányaik során, hanem a későbbiekben is számíthatnak segítségünkre. A tehetség tanácsadás lehetőségével természetesen nem csak saját tanulóink élhetnek.
Magasan kvalifikált zenetanárok és előadóművészek, intézményünkben dolgozó és meghívott szakértők mentorálják növendékeinket. Napi kapcsolatot ápolunk alap-, közép- és felsőfokú zenei intézményekkel. Tapasztalt gyakorlatvezető kollégáink részt vesznek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanárképzésében.
Külföldi intézmények tanárai, tanulói látogatnak iskolánkba a magyar zeneoktatás megismerése és gyakorlati tapasztalatszerzés céljából.
Iskolánkban minden évben tehetségnapok keretében, továbbá bérletes- és stúdió-koncerteken biztosítunk szereplési lehetőséget növendékeink számára.
Növendékeink rendszeres résztvevői az intézményi, területi, országos és nemzetközi versenyeknek, fellépnek rangos hangversenyeken és fesztiválokon.
Kiemelten tehetséges tanulóink rendszeresen szerepelnek nagynevű kulturális intézményekben és együttesekkel, mint például a Magyar Állami Operaház, a Művészetek Palotája, a Budapesti Fesztiválzenekar, a budapesti FUGA Építészeti Központ, Budapest Music Center.
Nevelőtestületünk erőssége a jó tanári közösség ugyanúgy, mint a tradíciókra építő, folyamatos megújulásra való igény és képesség. Nyitottak vagyunk az új tanítási módszerek kipróbálására, és eredményesen alkalmazzuk azokat. Stratégiai céljaink között szerepel, hogy folyamatosan képezzük magunkat iskolán belül és intézményen kívül is. Az általunk szervezett továbbképzések, tréningek az előadó művészet és a zenepedagógia jó gyakorlatainak megismerését, tapasztalatok átadását, a személyiség- és közösségfejlesztést segítik.
Tehetségpontként intézményi szinten működünk.
A zeneiskola szervezeti sajátosságai folytán a Marczibányi téri központi épületen kívül a kerület tizenhárom általános iskolájában (tizennégy telephelyén) tanítunk, jelen vagyunk – melyek közül 4 tehetségpont. E kapcsolat révén a zeneiskola és a közismereti oktatási intézmények kölcsönösen hatnak egymásra a tehetségazonosítás és tehetséggondozás során. Természetesen növendékeink középfokú tanulmányaik alatt is folytathatják nálunk zenei tanulmányaikat, s általában élnek is ezzel a lehetőséggel. Így közvetve a középfokú oktatási intézményekkel is kapcsolatba kerülünk.
Telephelyeink:
- Orsolya Rendi „Szent Angéla” Általános Iskola és Gimnázium
- Áldás Utcai Általános Iskola
- Baár-Madas Református Általános Iskola, Gimnázium és Diákotthon
- Budenz József Általános Iskola és Gimnázium
- Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium
- Fillér Utcai Általános Iskola
- Klebelsberg Kunó Általános Iskola és Gimnázium
- Máriaremete-Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola
- Pitypang Utcai Általános Iskola
- Remetekertvárosi Általános Iskola
- Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnázium (és Fenyves utcai tagozata)
- Törökvész Úti Általános Iskola
- Újlaki Általános Iskola
Tehetséggondozó munkánk során együttműködünk a 2. kerület intézményeivel: a Klebelsberg Kultúrkúriával, Marczibányi Téri Művelődési Központtal, Bartók Béla Emlékházzal, Öntödei Múzeummal, Kapás Utcai Rendelőintézettel, Millenáris Parkkal, továbbá 2. kerületi Pedagógiai Szakszolgálattal.
Folyamatos szakmai kapcsolatot ápolunk fővárosi és vidéki tehetségpontokkal – mint például: Kodály Zoltán Ének- zenei Általános Iskola, Móricz Zsigmond Gimnázium, Fischer Annie Zeneiskola, Hubay Jenő Zeneiskola, Tóth Aladár Zeneiskola, Csermák Antal Zeneiskola/Veszprém, Vikár Sándor Zeneiskola/Nyíregyháza, illetve további intézményekkel - mint például: Erkel Ferenc Zeneiskola/Gyula, Király-König Péter Zeneiskola/ Szeged, Gyermekfilharmónia/Szentegyháza, Scuola media a indirizzo musicale Ugo Foscolo/Como
Világhírű koncertező zeneművészek, elismert szaktekintélyek kapcsolódnak be programjainkba.
Intézményi szervezésű – saját vagy meghívott kollégák által tartott – hangversenyeinket, továbbképzéseinket meghirdetjük a többi zeneiskolának és Tehetségpontnak is.
Céljaink, programjaink megvalósításában mindig számíthatunk a lelkes szülők segítségére is.
Zeneiskola lévén alapvetően a zenei és az interperszonális tehetségterületre fókuszálunk, de tevékenységünk természetesen más tehetségterületekre is kihat, s ennek előnyeit ki is használjuk.
A tehetséggondozás esetünkben ugyanúgy jelent kimagasló tehetségekkel való foglalkozást, mint potenciális tehetségekkel való törődést, sőt a nem kifejezetten zenei tehetségek támogatását abból a célból, hogy – transzferhatások révén - más tehetségterületeken bontakozhassanak ki.
Törekszünk a kiemelkedő zenei képességek és a személyiségtulajdonságok harmonizációjára.
Fontosnak tartjuk továbbá a tanárok szakmai- és személyiségfejlesztő önképzését, továbbképzését.
Fentiek szellemében tervezzük, valósítjuk meg programjainkat.
Specifikus programok tanulóknak:
- Pedagógiai Programunknak megfelelően plusz foglalkozási idő a kiemelten tehetséges gyerekeknek
- az audio-vizuális eszközeinkben rejlő lehetőségek kihasználása: saját felvételek készítése, elemzése, média projektek
- kamarazenélés diákokkal, tanárokkal
- közös muzsikálás, közösségfejlesztés lehetősége zenei együtteseinkben
- iskolai és egyéb hangverseny-lehetőségek biztosítása
- versenyek szervezése iskolai kereteken belül és intézményen kívül
- interaktív foglalkozások
- zenés színdarabok megvalósítása projektek keretében, az élményen túl tehetség-részterületek fejlesztése céljából
- rendezvény jellegű tehetségdiagnosztikai vizsgálatok
Konkrét programok tanulóknak:
- zenei együtteseink: Gyermek és ifjúsági vonószenekar, fuvolazenekar, blockflöte együttes, klarinétegyüttes, gitárzenekar, ütőegyüttes, kórus
- kreatív zene és improvizáció
- barokk stílusismeret
- Járdányi Tehetségnapok
- bérletes Tehetségkoncertek: Tanári koncert, Régi növendékeink hangversenye, Együtteseink koncertje, Járdányi Tehetségnapok – Gálahangverseny, Kicsinyek Koncertje, Orgona tanszaki évzáró hangverseny
- kamarazenei, hangszerbemutató, tanár és tanítvány hangverseny
- nyári zenei tábor
- Járdányi Pál Budapesti Szolfézsverseny iskolánk szervezésében – hagyományteremtés, tehetségazonosítás és névadónk emlékének ápolása céljából
- fővárosi és országos versenyeken való részvétel a tanév során
- tanácsadással egybekötött játékos hangszer-alkalmassági vizsgálat
Specifikus programok tanároknak:
- szakmai- és személyiségfejlesztő továbbképzések
- módszertani eszköztár gazdagítása
- önismereti- és kommunikációs tréningek
- fiatal kollégák mentorálása
- tapasztalatok átadása
Konkrét programok tanároknak:
- hangszeres- és/vagy stílusismereti továbbképzés
- hangszer- és/vagy hangképzés-módszertan kurzus
- csoportos foglalkozást tartó pedagógusok módszertani eszköztárát frissítő, gazdagító tréning
- jó gyakorlat „átadása” intézményen belül
- színész-technikák a zenetanítás szolgálatában – tréning
- zenei munkaképesség-gondozás
- tájékoztatás a tehetséggondozást érintő diagnosztikai feladatokról
- előadás és/vagy beszélgetés a tehetséges gyerekek esetén hangsúlyosabban jelentkező problémákról és azok kezeléséről
Fenntartónk - Pedagógiai Programunknak megfelelően - biztosítja a tanórai kereteken belül tehetséggondozásra fordított plusz idő anyagi feltételeit.
Zeneiskolánk fontosnak tartja, hogy - az eddigi gyakorlatnak megfelelően - a következő években is hozzájáruljon a tehetséggondozást segítő, szolgáló tanórán kívüli programokhoz.
Több mint húsz éve működő alapítványunk hagyományosan részt vesz a tehetséggondozásban. Ennek keretén belül támogatja a rászoruló gyermekek zeneiskolai tanulmányait, a nyári zenei tábor, szakmai versenyek, külföldi utak szervezését, megvalósítását. A mindennapi munka feltételeinek megteremtéséhez – például hangszerek, kották beszerzéséhez – is jelentős mértékben hozzájárul.
Továbbra is segítség lehet tehetséggondozó programjaink szervezéséhez, kiemelten tehetséges tanulóink hazai és nemzetközi versenyeken, kurzusokon való részvételéhez a pályázatok útján szerezhető pénz.
Amennyiben elegendő anyagi forrás nem áll rendelkezésünkre, foglalkozásainkat, továbbképzéseinket önköltséges alapon hirdetjük meg.