A Kiskőrösi Óvodák nevelési programjában sarkalatos feladatként szerepel a tehetségazonosítás, tehetséggondozás és a tehetségsegítés. Gyermeklétszám 375 fő 3-7 éves korú gyermek. Célunk az óvodáskorú gyermekben kiemelkedő képességek észrevétele, azonosítása, gondozása. A gyermekek az intézményben lehetőséget kapnak képességeik kibontakoztatására. A gyermekekben rejlő tehetséget megfigyeléseinkkel és a tehetségtérkép mérő eljárás alkalmazásával azonosítjuk. A gyermekek számára heti rendszerességgel biztosított tehetséggondozó programok működnek:- sakk, tánc( modern és néptánc) korcsolya és jégkorong, úszás és versenyeztetés, futball és csapatjáték, vers és mesemondó versenyek valamint a rajzpályázatok szervezésével biztosítjuk a lehetőséget az intézményben és a kistérségben. Minden évben 1 -2 alkalommal tehetséghetet rendezünk, melynek alkalmával a fent említett tehetség területek kiemelten gondozva vannak, és lehetőség nyílik arra, hogy a gyerekek és szülők megtapasztalhassák, hogy megfelelő személyi és tárgyi feltételek biztosításával megvalósulhat a tehetséggondozás.
Három éve vezettük be a sakk oktatását óvodás korúaknak, sakk szakkörök és csoportos tevékenységek keretében,ennek eredményeképpen intézményünk már második alkalommal rendezte meg a Bács-Kiskun megyei sakk versenyt, ahol óvodásaink kiemelkedő eredményeket értek el. A terület továbbgondozása érdekében a helyi általános iskolák együttműködését kértük, mely eredményesen működik
Szintén harmadik éve járnak az óvodás csoportok jég korcsolyázni. Az igazán tehetséges gyerekeket az helyi egyesület gondozza tovább, több gyermekünk a szuper mini és mini csapat leigazolt, eredményes játékosa.
A futball megszerettetése érdekében a kiskőrösi egyesület segítségét kértük, akik heti egy alkalommal labda edzést tartanak.
Az úszás is rendszeres tevékenysége gyermekeinknek, mely a vízhez szoktatással kezdődik, és nem ritkán helyi , térségi és megyei versenyeken való részvétellel folytatódik.
A tánc és a zene iránt érdeklődők minden évben részt vehetnek a tánc világnapja alkalmából minden évben megrendezett eseményen. A tehetségeknek itt is lehetőség nyílik a továbbfejlődére , mert több szakemberünk szakkör és a mindennapok keretében néptáncot és modern táncot oktat.
A dráma , mese, vers kedvelőinek van lehetőségük a továbbfejlődésre és a versenyeken való részvételre. A rajztehetségeknek helyi, és városi szintű versenyeket, és kiállításokat szervezünk. Úgy gondoljuk, hogy a jelen tevékenységeink alkalmassá tesznek minket arra , hogy tehetségponttá váljunk .
A tehetségpont hatókörét kistérségi szintűre és sakk tehetséggondozást megyei szintűre tervezzük. A horizontális kapcsolataink, nagy fejlődést mutatnak mind a helyi és a térségi köznevelési intézményékkel. Az ovi- sakk programot sikerült megyei szintűre felterjeszteni a "LOGIKUSAK" egyesület támogatásával. A táncnak és néptáncnak a hagyományőrző ünnepekkel egybe kötve térségi kapcsolatrendszere van.
A helyi és a térségi sport egyesületekkel kiemelten jó kapcsolatot építettünk ki., továbbá városunk önkormányzatától is támogatást kapunk. A legtöbb városi sport egyesülettel együttműködési szerződést kötöttünk / úszás, futball, jégkorong/ mert, szükséges biztosítani az utánpótlást minden területen. Fontosnak tartottuk az együttműködés mielőbbi meglétét, a korai tehetségfelismerés az alapja a tehetséggondozásnak.
A hatókör bővülését pozitívan támogatja a szülői fórumok rendszeres megtartása tehetséggondozó szakemberek bevonásával . A folyamathoz szükséges a szülő-gyermek-pedagógus interaktív kapcsolatának megléte, .
Rendszeresen megtartott tehetséggondozó tevékenységeink fő célja a vers- mese, a vizuális kultúra fejlesztése, minél több technika megismertetése, gyakorlása. Ehhez támogatóink a Városi Könyvtár dolgozói, akik hetente mese –délelőtt, kézműves foglakozásokat szerveznek nekünk.
Holnapkészítés
Az általunk szervezett programokról bemutatókról folyamatos tájékoztatás a helyi és a kistérségi médián keresztül (KTV, újságok, régió napló)
Intézményünk pedagógusa / Vlcskóné Csatlós Erzsébet/ tagja a Sajátos Nevelési Igényű Tehetséges Gyerekeket Segítő Tanácsnak, ez által kapcsolataink országos területre is kiterjednek
4.Az érdeklődő intézmények részére lehetőséget biztosítunk műhelymunkánkon való részvételre
1. Logikusaakk Oktatási Kulturális és Sport Közhasznú Egyesület által rendezett XIV. Bán Jenő emlékversenyen való részvétel
2. Megyei sakk verseny lebonyolítása a LOGIKUSA egyesület együttműködésével Külön öröm számunkra, hogy a Bem József Általános Iskola is lehetőséget kínált a diákoknak a sakkozásra, így volt óvodásainkkal,- akik már a tavalyi versenyeken is szép eredményeket értek el – is találkozhattunk.
3. Tánc világnapja alkalmával évente egy táncgála megszervezése
4. Tehetséggondozó hagyományőrző programjaink:
- Márton nap- néptánc
- Kézműves projektek/ rajzversenyek, bőrözés/
- Báb- műhely- mesélés, verselés
4. Városi , térségi mesemondó versenyeken való résvétel
5. Szavalóverseny szervezése, térségi szavalóversenyen való részvétel
6. Jégkorong mérkőzés szuper mini és mini korosztályoknak- szülő-gyermek- pedagógus- sportegyesület
7. Mezei futóversenyen való részvétel
8. Foci - ovi- heti egy alkalommal labdanap- utánpótlás
9. Úszás- tehetségek azonosítása, gondozása heti egy alkalom
A fent említett programok keretein belül gyermekeink lehetőséget kapnak kiemelkedő képességeik kibontakoztatására. A hagyományőrző ünnepek keretében megmutatkozhatnak a gyerekek a vizuális –kultúra, a vers, mesemondás és a bábozás, a sport, a néptánc, a kézműves tevékenységek területein. A kiemelt eredményeket elért gyermekeink számára biztosítjuk a továbbfejlődés lehetőségeit szakemberek által vezetett szakkörökkel, pályázatokban és versenyeken való részvétellel.
Az eredmények tükrében meg kell teremteni a lehetőséget a tehetséggondozó programok rendszeres megvalósulásának.
Intézményünk nevelési programjában kiemelt szerepet kap a tehetséggondozás. A helyi lehetőségekhez mérten mindez meg is valósul kezdő szinten. A tehetségazonosítási folyamatok után többnyire a szülők maximális támogatása ad lehetőséget a tehetséggondozás optimális megvalósítására. Az óvoda számos tehetségterület fejlesztésére kínál lehetőséget szakkörök, csoportok formájában (néptánc, sport, sakk,modern tánc, báb, kézműves, mese), de ezeket a tevékenységet részben a szülőknek kell finanszírozni.
Fenntarthatósági tervek:
- Pályázatok,- eszközbeszerzés, tehetséggondozó lehetőségek stb.
- Szülői, külső partneri támogatások
- Önkormányzat által kínált lehetőségek, anyagi támogatás
- Sport- egyesületekkel való együttműködés
- NTP pályázatírás
- Önkéntes segítők