A Kaláka Polgári Szervezet 2004 februárjában alakult Feleden az önkormányzat segítségével, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a helyi fiataloknak közösséget alkotni és a szabadidejüket tartalmasan eltölteni.
A szervezet célja a kulturális - oktatási és társadalmi tevékenységek fejlődésének az elősegítése.
Rendezvényeinknek a helyi kultúrház és a tornaterem ad helyet, működésünket az önkormányzat támogatja.
Sikeres rendezvényeink közé soroljuk a hagyományőrzés jegyében megvalósuló karácsonyváró és húsvétváró kézműves foglalkozásokat melyek táncházzal zárultak, a helyi önkormányzat támogatásával a Cseres Gyermek Folklórfesztivált, Boglárkás napközis néptánc és kézműves tábort kisiskolásoknak a heyi Csemadok támogatásával, a Szederinda Néptáncegyüttessel közösen szervezett tánctábort, szakmai előadókkal szervezett összpontosítást a néptáncosoknak.
Támogatásunkat élvezi a Boglárka Néptáncegyüttes, mely 15 éve alakult. A csoport jelenlegi tagjai a feledi és a Feledre járó alapiskolás gyerekek 7-12 éves korig, létszámuk 26.
Fontosnak tartjuk, hogy az együttes tagjai lehessenek a szlovák tannyelvű alapiskolát látogató tanulók is, akik vagy magyar, vagy pedig magyar-szlovák nemzetiségű szülők gyermekei, illetve szlovák nemzetiségű gyermekeket is várunk.
Az együttes volt tagjai közül többen, miután kinőtték a csoportot, elkerültek a községből a hagyományok iránti vonzalmuk nem szűnt meg. Volt együttes tag, aki az ELTE néprajz szakán végzett, többen középiskolákra, főiskolákra, egyetemekre elkerülve folytatták a néptánc művelését különböző együttesekben.
Terveink között szerepel újra életre kelteni a Kis Boglárka Tánccsoportot, melynek tagjai a helyi óvodások voltak, akik most a Boglárka Néptáncegyüttes tagjai. Így biztosítani szeretnénk a táncegyüttes utánpótlás csoportját, a néptánc, ének területén megvalósulhat a tehetségazonosítás és tehetséggondozás. Az óvodában a gyermekek népi hagyományokkal, néptánccal, népi mondókákkal, népdalokkal, népi mesterségekkel történő megismertetését tartjuk a legfőbb feladatnak.
A Boglárka Néptáncegyüttesben a tudatos tehetségazonosítás és tehetséggondozás folyik azzal a céllal, hogy a kiemelkedő tehetségű gyerekeknek fejlődési lehetőséget biztosíthassunk.
A szervezet térségi hatókörben kíván működni. Tevékenységünk célcsoportja óvodások és alapiskolások.
Az eddigi tapasztalatainkat szeretnénk felhasználni, építeni ezekre, de legfőképp több tehetségnek lehetőséget nyújtani - fejleszteni tehetségüket, kreativitásukat, segíteni őket érvényesülni a tánc, kézművesség, zene, ének területén.
Szoros kapcsolatot ápolunk a Szederinda Néptáncegyüttessel Egerből. A Boglárka Néptáncegyüttes rendszeres résztvevője a Szederinda Nemzetközi Fesztiválnak, Csűrdöngölő Ovis Találkozónak, közös nyári táborokat szervezünk, melynek köszönhető, hogy az együttesek tagjai között életre szóló barátságok szövődtek. Ezt az együttműködést szeretnénk a továbbiakban is ápolni, közös szakmai táborok szervezésével, kölcsönös vendégszereplésekkel.
Együttműködünk a Tornaljai Városi Művelődési Központtal, a Boglárka Néptáncegyüttes több ízben fellépője volt a művelődési központ által szervezett Hagyományok Napjának és résztvevői a táncházaknak, melyeken a Parapács zenekar játszott, Nagy Luca és Nyíri Gábor táncoktatók tanították a táncokat. Terveink között szerepel, hogy a táncegyüttes tagjait rendszeresen elvigyük ezekbe a táncházakba, ahol a kiemelkedő tehetségű gyerekeknek fejlődési lehetőséget biztosíthatunk.
A Boglárka Néptáncegyüttes tehetséges tagjainak lehetőséget szeretnénk biztosítani a szakmai fejlődésre Tornalján szervezett Gömöri Néptánc- és Népzenetáborban.
Baráti kapcsolatot ápolunk a régiónkban működő néptáncegyüttesek és a népi hagyományokat, mesterségeket ápoló egyesületek vezetőivel, tagjaival.
Ezt kihasználva szeretnénk megfelelő feltételeket biztosítani a fiatal tehetségek számára.
A Tehetségpont megalakulása után szeretnénk az eddig elért eredményeinket szélesebb körben megismertetni.
Célunk elsősorban a tehetségsegítés - tehetségek felkutatása, azonosítása, fejlesztése, valamint a megnyilvánulási lehetőség biztosítása a tehetségek számára helyben és külföldön egyaránt.
A gyermekek számára szeretnénk megfelelő feltételeket biztosítani: környezetet, eszközöket, megfelelő szakmai segítséget tapasztalt pedagógusaink által, és ezzel hozzájárulni a fiatalok képessége, kreativitása, szociális-együttműködési képességeinek fejlesztéséhez, valamint a tehetséges és a hátrányos helyzetű tanulók támogatásához.
A fő célunk annak elősegítése, hogy a diákok megismerjék adottságaikat, felismerjék és fejlesszék képességeiket, hogy segítsük kreativitásuk kibontakozását, a szabad idő hasznos és igényes eltöltését, hogy a diákok igényes környezeti és művészeti nevelésbe részesüljenek.
Alapvető célunk, hogy különböző kultúrájú, szociális hátterű és nemzetiségű családokból érkező gyerekekkel megismertessük a népi kultúra értékeit, hagyományait és ezen keresztül segítsük a tehetségek azonosítását és gondozását.
Konkrét programok:
• karácsonyváró, húsvétváró foglalkozások
• Boglárkás napközis néptánc és kézműves tábor
• Cseres Gyermek Folklórfesztivál
• szakmai táborok, hétvégék szervezése vendég előadókkal
A Tehetségpont életképes működésének fontos és alapfeltétele az anyagi források biztosítása.
Az anyagi fenntarthatóság nagyobb részét a Feled község Önkormányzata biztosítja, de igyekszünk kihasználni minél több helyi önkormányzati, megyei, országos, illetve határon pályázati forrásokat.
Ezen kívül támogatóink közé tartoznak helyi magánvállalkozók is, illetve szülők, amelyek segítsége és támogatása további terhet vesz le a vállunkról.
További anyagi forrást biztosít a rendezvényekből befolyt összegek, rendelkezésünkre állnak a tagdíj befizetések, a helyi „Csemadok” alapszervezetének a támogatása és igyekszünk cégek támogatását is elnyerni.
A megalakítandó Tehetségpontunk működtetése a fenntarthatósága céljából további szponzorokat próbálunk keresni.