Az Erkel Gyula Újpesti Zenei AMI fennállásának 127 éve alatt eddig is kiemelkedő szerepet töltött be a kerület, a főváros és mondhatjuk, hogy az ország zenei életében. Az intézmény jogelődje, az Újpesti Zeneművelő Egyesület, 1891-ben jött létre és hamarosan Újpest zenei életének központjává vált, ahol megfordultak a legkiválóbb muzsikusok - köztük Bartók Béla és Dohnányi Ernő is.- Az iskola megalapításának 100-ik évfordulója alkalmából vette fel első igazgatója nevét. Napjainkban az oktatás 12 telephelyen és a központban folyik, 71 tanár irányítása alatt, jelenleg 867 diákkal, 20 klasszikus-, 6 jazz- és 2 népzenei tanszak működésével.
A Tehetségpont munkájában aktívan részt vevők a tanári kar legkiválóbb pedagógusaiból álltak össze e célkitűzés megvalósítása érdekében.
A zenei tehetség felismerése, gondozása és ápolása mindig is az intézmény fő profiljai közé tartozott, igazság szerint ezt a már elődeink által megkezdett irányvonalat szeretnénk a Tehetségpontban való szerepvállalással megerősíteni.
Az elkötelezett pedagógusi munkát bizonyítja, hogy az elmúlt évben 7-en vettek részt sikeres minősítő eljárásban és újabb 6 fő jelentkezett az idei évben is az előmeneteli ranglétra magasabb fokát megcélozva. A kiváló pedagógiai képzettség alapkövetelmény intézményünkben, így a szakmai háttér egyértelműen kézzel foghatóan bizonyítható a zeneiskola tevékenysége kapcsán. A tanárok nagy része tanulmányai során pszichológiai ismeretekre is szert tett, de hivatalos formában pszichológus segítségét kifejezetten indokolt esetben, esetleges mentális vagy nehezen leküzdhető, tartós probléma fennállása esetén szeretnénk igénybe venni. Ezeket az eseti alkalmakat önerőből kívánjuk megoldani, a nálunk tanuló gyermekek szakirányú végzettséggel rendelkezdő szüleinek bevonásával, illetve a Pedagógiai Szakszolgálat közreműködésével.
Fontos megemlíteni, hogy jelenleg intézményünkben 9 sajátos igényű gyermek (köztük 3 autista, 1 látássérült, 3 egyéb nevelési igényű és 2 egyéb sérült) tanul.
9 fő halmozottan hátrányos helyzetű, 17 fő tartósan beteg, akiknek zenei művészeti nevelésük folyik. Intézményvezetőnk szakirányú fejlesztőpedagógusi képzettséggel is rendelkezik, aki támogatja a kollégák ilyen jellegű pedagógiai munkáját.
A tehetség azonosítás- és gondozás már aktív része munkánknak, mert iskolánk jelenleg is 48 "B" tagozatos növendéket oktat. Ez a tagozat az átlagnál tehetségesebb gyermekeket foglal magában, akik egyfajta igényes szakmai kritériumoknak megfelelő kiválasztás során lehetőséget kapnak arra, hogy a képzésüket a pedagógusok még nagyobb odafigyeléssel és magasabb óraszámban egyéni tanterv alapján lássák el.
A Tehetségpont alapításának 3-ik, nagyon fontos szegmensét, a tehetség tanácsadást két szaktanácsadó mesterpedagógus fogja ellátni az intézményünkben.
Küldetésnyilatkozatunk: a tehetség egy különleges ajándék, amely gazdagabbá tesz. Méltónak kell lenni arra, hogy a kapott tehetséget minél igényesebben fejlesszük, kiaknázzuk és megmutassuk a világnak.
Az általunk megalakítandó Tehetségpontot területi hatáskörben kívánjuk érvényesíteni elsősorban, bár néhány programtervünk ezen túlmutató hatókört is érint. A tehetségsegítő tevékenységet helyi, területi és regionális szervezetekkel történő együttműködéssel fogjuk biztosítani.
Kiemelendő az Erkel Gyula Újpesti Zenei AMI mellett működő alapítvány, amely régóta segíti a hátrányos- és halmozottan hátrányos helyzetű, valamint a szocio-kulturális nehézségekkel küzdő családok művészeti nevelését. Számíthatunk az önkormányzat, valamint a Tankerület együttműködő szándékára is. Különleges kapcsolatot ápolunk a Károlyi családdal, akik éppen idén váltották valóra a zeneiskola egyik álmát: a fóti kastélyban adtak helyet az intézményben tanuló legtehetségesebb gyermekek különleges koncertfellépésére. Ugyanitt a tanév végén a V4-ek tanévzáró gálakoncertjét is a kastélyban kívánjuk megrendezni.
A tehetségsegítő tevékenységet szeretnénk a Tehestégpontban részt vevő szervezetekkel karöltve, elsősorban a művészeti tevékenységet végzőkkel együtt végrehajtani.
Fő célunk a zenei profilú szervezetekkel való összhangra, tapasztalatcserére és közös programok szervezésére való törekvés, valamint az egészséges és fejlesztő-segítő hatású versenyszituációk megtartása.
Kiterjedt kapcsolatrendszerünk segítségével mozgósítani tudjuk nem csak az intézményi erőforrásokat, hanem az intézmény hatókörén túlmutató segítő kezeket és forrásokat is.
Hiteles szakmai munkánkkal, rendezvényeinkkel el fogjuk érni, hogy a művészetek iránt érdeklődő emberek, intézmények, szervezetek aktív részesei legyenek a tevékenységnek. Terveink között szerepel a kerületi nevelési-oktatási intézményeken túl a kisebbségi önkormányzatok, alapítványok, zenei társintézmények és a budapesti és a vidéki kulturális intézmények bevonása.
Az általunk alapított Tehetségpont speciálisan zenei irányultságú, ennek mentén szeretnénk a Tehetségpont által jelzett három nagy területet: - a tehetségfelismerést, a tehetség gondozást és a tehetség tanácsadást végezni. Néhány kiemelt program az elmúlt időszakban:
2016. 10. 07. Az iskola megalakulásának 125. éves jubileumi évfordulója
2017. 01. 22. Visegrádi 4-ek művészeti projekt félévzáró koncertje
2017. 04. 08. XI. Zenede-nap (hangszerbemutató, hangszer-kóstolgató, jazz-koncert, Operastúdió előadás, táncház, kézműveskedés)
2017. 05. 12. X. alkalommal megrendezett Orgona koncert meghívott vendégekkel és az intézmény művésztanáraival a Kertvárosi Templomban
2017. 10. 20-21. A Kodály-módszer bemutatása Pozsonyban, szakmai napok keretében
2017. 11. 22. I. Újpesti Kodály Kórustalálkozó (600 diák és 20 kórus részvételével)
A közeljövőben megvalósuló programjaink:
2018. 04. 14. XII. Zenede-nap (alapítványi nap a kerület családjainak, lakosainak)
2018. 05. 11. XI. Orgona koncert a Kertvárosi Templomban, nemzetközi művész részvételével
2018. 06. 02. III. Regionális Fúvószenekari Találkozó
2018. 06. 15. Visegrádi 4-ek művészeti projekt tanévzáró gálakoncertje és pedagógiai-szakmai találkozója
Kifejezetten a Tehetségpont céljából tervezett programok a megalakulást követő első évben:
- a Kodály-módszer megismertetése határon túl (V4-ek együttműködés keretében)
- a nyári zenei-művészeti tábor szervezése
- hagyományőrző népi hangszerbemutató megrendezése
- Újpesti Zenei Fesztivál megrendezése összefogva a kerület intézményeivel
- zenekari karácsonyi koncert
- "A hangszerek királynője" programsorozat - az orgona bemutatása hangverseny keretében
- házi hangszeres verseny meghirdetése (szóló- és kamara kategóriában)
- Mentálhigiénés módszerek alkalmazása a zeneoktatásban - kerekasztal beszélgetés a Tehetségpontban részt vevő pedagógusokkal, érdeklődőkkel -
A helyi specialitások és hagyományok, a szervezeti kultúra, a környezet, mind-mind természetes formában befolyásolják az iskola életét. A felgyorsult gazdasági változások tükrében egy szervezet lépést kell tartson az anyagi források előteremtésében és az igények minél sokrétűbb kiszolgálása tekintetében.
Az operatív pénzügyi-gazdálkodási tevékenység kikerült az iskolák falaki közül. Az intézmény vezetésével megbízott igazgatónak figyelmet kell fordítania a bevételi lehetőségek feltárására. Ugyanez érvényesül a Tehetségpont anyagi fenntarthatóságának érdekében is. Ennek megfelelően az alapítvány folyamatos programokkal erősíti és támogatja az intézményt. A XII. alkalommal megrendezésre került Zenede-nap bevétele ilyen célokra fordítandó, a Zenede-napot támogató cégek, vállalatok és a különböző felajánlások segítik az alapítvány működését. A helyi önkormányzat és a Tankerület folyamatos anyagi támogatója az intézmény rendezvényeinek, szakmai céljainak. Egyre több pályázaton veszünk részt, a jövőben pedig még aktívabban kívánjuk menedzselni az intézményt, ennek érdekében különböző szponzorokat keresünk meg és tájékoztatjuk őket az intézmény feladatairól, céljairól, eredményeiről.