Gimnáziumunk arculatát tagozataink határozzák meg. Az iskolavezetés nagy hangsúlyt fektet a kiemelt figyelmet igénylő tanulókkal kapcsolatos pedagógiai tevékenységre, erről részletesen a Pedagógiai programunkban is olvashatnak.
Ének-zene tagozatunk a város és a régió általános iskoláival együttműködve lehetőséget ad a tehetséges gyerekek zenei területen való továbbképzésre.
Iskolánk Bartók Béla Leánykara számos hazai és nemzetközi díjjal (KÓTA-díj) büszkélkedhet, rendszeres fellépője kórustalálkozóknak, versenyeknek és fesztiváloknak (Europa Cantat, Helikon).
A színvonalas nyári kórustábor a zenei ismeretek elmélyítése mellett kitűnő közösségformáló program.
Humán tagozatunk fő profilját a színjátszó csoportok munkája és eredményei adják (Helikon, ODE, RDT részvétel).
Nem csak résztvevői, de rendezői is vagyunk a Kazinczy szépkiejtési és a Megyei Versmondó versenyeknek. Diákjaink minden évben szépen szerepelnek az Implom József Középiskolai Helyesírási Versenyen is (országos I. hely), sőt határon túli versenyen is volt már döntősünk.
Két tanítási nyelvű tagozataink: Magyar-Olasz és Magyar-Spanyol
Olasz tagozatos tanulóink évről-évre sikeresen szerepelnek a Regionális Olasz Napok, a Festival d’italiano és az OKTV versenyein. Részt vesznek e-Twinning projektben, olasz iskolákkal cserekapcsolatokban.
Spanyol tagozatos diákjaink is helyezettek városi, regionális, országos és nemzetközi versenyeken, mint például a Regionális Spanyol Napok, az ENIBE vagy az OKTV. Az ELTE, a SZTE nyelvi pályázatain szép eredményeket érünk el (országos I-III. hely), diákjaink közül többen elnyerték a Spanyol és a Mexikói Nagykövetség Díját.
Erasmus+ KA2 stratégiai partnerségben 5 európai ország gimnáziumával dolgoztunk együtt a kétéves projekt során, melyek partnertalálkozóira 15 diákunk és 5 tanárunk utazhatott, de szinte a teljes spanyol tagozat közreműködött a projektben.
Az olasz, spanyol, angol, német és francia nyelvek mellett a PTE ETK Konficiusz Intézete szponzorálásával a kínai, a Budapesti Camões Intézet támogatásával a portugál nyelvet is tanulhatják diákjaink szakkör keretében.
A PTE Partnerintézménye iskolánk 2015 óta. Mentortanáraink segítik az egyetemi hallgatók gimnáziumunkban végzett szakmai gyakorlatát.
Az Ökoiskola címet 2016-ban nyertük el. Évente megvalósítjuk a nagy népszerűségnek örvendő Fenntarthatósági Témahét projektet.
A Boldog Iskola programhoz a 2018/2019-es tanévben csatlakoztunk, szeretnénk a Pozitív Pszichológia módszereit minél hatékonyabban alkalmazni a tanítás-tanulási folyamatokban.
Sportszakkörök révén tanulóink számára különféle sportolási lehetőséget biztosítunk (foci, röplabda, kézilabda, zumba, mazsorett).
Szép eredményeket értünk el városi, megyei, regionális és országos kupákon, versenyeken és diákolimpiákon. Különös támogatásban részesítjük igazolt egyéni sportolóinkat, akik között bronzérmes paralimpikonra (Rio 2016, úszás), valamint több európa- és világbajnoki helyezettre lehetünk büszkék.
Munkánkat alapvetően intézményi keretek között végezzük, azonban bizonyos területeken hatókörünk városi, városkörnyéki, regionális, országos, sőt olykor nemzetközi szintre is kiterjed.
Az Eck Imre Alapfokú Művészeti Iskolával működő partnerkapcsolatunk tanulóink számára lehetővé teszi, hogy gimnáziumunkban vehessenek részt hangszeres és más zeneiskolai órákon. Szoros kapcsolatot tartunk a KÓTA és a Kodály Társasággal.
Drámatanáraink jó kapcsolatot ápolnak az Escargo Hajója színjáték tagozatának vezetőivel, akik kihelyezett iskolai darabokat hoznak el gimnáziumunkba, melyeket izgalmas beszélgetések zárnak.
Városi, városkörnyéki és regionális hatókörben végzett tevékenységeink:
- nyílt napok megrendezése
- tagozatos klubdélutánok szervezése
- internetes levelezős verseny meghirdetése
- júniusi napközis tábor lebonyolítása
- általános iskolákban továbbtanulási és tehetségorientációs tájékoztatók tartása tagozatainkról és képzéseinkről
- tehetségek felkutatása: rendkívüli tanórák megtartása általános iskolások aktív részvételével
- általános iskolásoknak szervezett kórus-szakkör működtetése
- tanulmányi és művészeti versenyek szervezése
- nemzeti ünnepeinkre megemlékező műsor készítése és bemutatása (pl.: NAV, Zsolnay Negyed)
- PTE partnerkapcsolat ápolása
- BGE partnerkapcsolat fenntartása
Országos hatókörben végzett tevékenységeink
- két tanítási nyelvi tagozatok beiskolázása
- musicaléneklési verseny
Nemzetközi hatókörben végzett tevékenységeink:
- cserekapcsolatok külföldi iskolákkal
- cserediákok fogadása és integrálása (AFS, YFU, Rotary, stb. - Latin-Amerikai országokból)
- Erasmus+ KA1 projekt - módszertani továbbképzés spanyoltanároknak
- Erasmus+ KA2 projekt - 6 országos stratégiai projekt spanyol tagozatos diákoknak
- Erasmus ösztöndíjas (a PTE-n tanuló) külföldi diákok részvétele tanórákon, versenyfelkészítésben és iskolai rendezvényeinken
- az olaszországi Melfiben évente megrendezésre kerülő Informatika Olimpia és Médiashow állandó résztvevői vagyunk
A tehetségszűrést, -azonosítást (teszt, interjú, szülőkkel, osztálytársakkal, tanárokkal) intézményünkben a pedagógusok végzik, és szóbeli megállapodásunk van a Baranya Megyei Pedagógiai Szakszolgálattal, hogy a pszichológiai mérések megvalósításában segítenek, mivel a fenntartó nem tud megfelelő szakembert biztosítani számunkra.
A komplex tehetséggondozó programok megvalósítása tanórai differenciálással, egyéni mentorálással, szakkörök működtetésével, tanulmányi versenyre való felkészítéssel, tanórán kívüli, hétvégi és nyári programok szervezésével történik. Megvalósításukkor nagy figyelmet fordítunk mind az erős, mind a gyenge oldal fejlesztésére, a megfelelő légkör biztosítására, a lazító programok beiktatására.
Jó gyakorlatok fejlesztése (Életjáték)
Kontroll- és nyomonkövetés (a tehetséges gyerekek figyelemmel kísérése, a fejlesztésükhöz szükséges módszerek és stratégiák dokumentálása, fejlesztési tervek készítése)
Gyorsítás (pl.: előrehozott érettségi vizsgákra való felkészítéssel)
Versenyfelkészítés (ld. korábbi versenyeredményeket)
Tehetség tanácsadás és szakmai konzultáció szülőkkel, pedagógusokkal és külső szakemberekkel
Konkrét programként folytatni kívánjuk eddig sikeres tevékenységeinket, rendezvényeinket:
- Musicaléneklési verseny
- Helikon Középiskolás Tehetségkutató Fesztivál
- Éneklő Ifjúság
- Megyei népdaléneklési verseny
- fellépések városi, filharmóniai és zeneiskolai koncerteken
A tehetségműhelyek programjainak támogatását kiemelt szakmai feladatnak tekinti az intézmény, ezért programjainak megvalósítása a havi finanszírozási tervekben prioritást élveznek.
Szülők és egykori tanítványok támogatják iskolai alapítványainkat, mely segíti tehetséggondozó tevékenységeink zavartalan működését:
"Kodály Alapítvány"
"Kétnyelvű Oktatásért a Kodály Zoltán Gimnáziumban Alapítvány"
Nyelvtagozatainkat rendszeresen támogatják a célnyelvi országok oktatási minisztériumai, nagykövetségei, külképviseleti intézetei és cégei:
- Spanyol és Olasz Nagykövetség
- Spanyol és Olasz Oktatási Minisztérium
- Mexikói Nagykövetség
- Instituto d’Italiano
- Instituto Cervantes
Továbbá figyelemmel kísérjük a különböző pályázati lehetőségeket:
- EFOP 3.2.3
- EFOP 3.3.2
- EFOP 3.3.5.
- EFOP 3.4.4-16