Önkormányzati óvodánk Kőbányán helyezkedik el, több kerülettel határos. Intézményünk 4 csoportos, 100 gyermek befogadására képes. Tevékenységeink, szervezett programjaink során az esélyegyenlőség elvét mindig szem előtt tartjuk. A családokat segítjük, támogatjuk. Nevelő, fejlesztő munkánk során célunk, hogy a gyermekek sokoldalú tapasztalatokat szerezhessenek, kibontakoztathassák képességeiket. Lehetőséget teremtünk a gyermekek személyiségének optimális fejlődésére, segítjük a tehetségígéret gyermekek kibontakozását. Megelőzzük a tehetségígéretek elkallódását, felismerjük az alul teljesítő gyermekekben bujkáló kiváló képességeket. A tehetségazonosítás a mindennapi nevelési tevékenységek közben valósul meg, megfigyeljük és beazonosítjuk a gyermekek kiemelkedő adottságait, erősségeit. Az erősségekre építő képesség- és személyiségfejlődésnek megfelelő módszerek használatával, segítjük, hogy mindenki sokkal biztosabban érje el a képességszintjének megfelelő teljesítményt.
Óvodai csoportjainkban a tehetséggondozás a napi tevékenységbe ágyazva, mikro csoportos kreativitást fejlesztő tevékenységek keretében valósul meg, továbbá a 2010-2011. nevelési évtől kezdve a gyermekek érdeklődésüknek megfelelő tehetségműhelyekben tevékenykedhetnek.
• Sokféle lehetőséget és eszközt biztosítunk az általános és speciális képességek komplex fejlesztésére, ill. a kreativitás kibontakoztatásához és fejlesztéséhez.
• Megteremtjük a szabad játék feltételeit.
• Segítjük a gyermek szociális érzékenységének, önismeretének fejlődését, teret engedünk önkifejező és önérvényesítő törekvéseinek.
• Az óvoda dolgozóinak közössége /hangsúlyosan a csoportban együtt dolgozók/ azonos pedagógiai elveket, nézeteket, egységes szemléletet vall.
• Tehetséggondozó munkánkat a 2011/2012-es nevelési évben elkészített Tehetségsegítő Programunk, majd 2013-ban módosított Tehetségtámogató Programunk szerint végezzük, mely a Pedagógiai Programunk szerves része.
• Csoportnaplókban a megfigyelések, tapasztalatok, valamint a tulajdonságlista segítségével azonosítjuk, dokumentáljuk azokat a gyermekeket, akik több tehetségjellemzővel rendelkeznek.
• Az egyéni fejlettségmérő lapokon minden gyermekről félévente, illetve szükség szerint feljegyzéseket írunk a megfigyelések és tapasztalatok alapján.
• A tehetségígéretek azonosítása, tehetséggondozó műhelyekbe való beválogatása összetett és felelősségteljes feladat. A ki nem bontakozott szunnyadó tehetség rejtőzködik, gyakran ezért is nehéz felismerni. Ennek érdekében szakmai megbeszélés keretében összevetjük megfigyeléseinket az alul teljesítő gyermekekről, melynek alapja a tehetséggondozó műhelyekben és a csoportokban nyújtott teljesítmény, valamint az óvodai nevelést segítő szakemberek (logopédus, pszichológus, fejlesztőpedagógus) megfigyelései, tapasztalatai.
• Az átlagosnál magasabb képességű gyermekről „tehetség útlevelet” készítünk, melyben óvodai életútjának nyomon követését rögzítjük.
A Tehetségpont tervezett hatóköre:
Fenntartó: Budapest Főváros. X. kerület Kőbányai Önkormányzat
Együttműködések:
Óvodánk Tehetségműhelyeinek működtetése, Óvodák, Óvodás gyermekeink családjai, Általános Iskolák, BÁRKA Szociális és Gyermekjóléti Központ, Tehetségfejlesztési szakértők, Közművelődési Intézmények, "Kőbányai Gézengúz Óvoda gyermekeiért"- helyi alapítvány működtetése, Tehetségpont, Helyi civil szervezetek.
Elektronikus csatornák: /ATV/, weboldalak, Saját honlap, Kőbányai Hírek,Tehetségpont óvodákkal kapcsolattartás.
Az együttműködést személyes találkozások, cserelátogatások, tapasztalatcserék, bemutatók, kiállítások, egyéb rendezvények, fórumok, konferenciák, pályázatokon való részvétel során kívánjuk megvalósítani.
Az óvodai tehetségpont munkáját segítik:
- Mártonné Glück Gyöngyi – Alapítvány kuratóriumának elnöke
- Óvodánk vezetője
- Kerületi Tehetségpont Óvodák
- Általános Iskolák
- Góth Erzsébet - Óvodánk pszichológusa
- Angyal Nóra - Óvodánk fejlesztő pedagógusa
- Rátkai Krisztina – Óvodánk logopédusa
Logopédus, pszichológus, fejlesztőpedagógus segíti az óvodánkba járó gyermekeket, családokat, és pedagógusaink munkáját.
Az óvodapedagógusok a tehetségfejlesztéssel kapcsolatos kerületi, fővárosi továbbképzéseken, bemutatókon vesznek részt annak érdekében, hogy megfelelő pedagógiai és pszichológiai felkészültséggel rendelkezzenek. Folyamatosan bővítik ismereteiket az eredményes tehetséggondozás érdekében.
Az óvodapedagógusok rendszeresen tájékozódnak az új módszerekről, technikákról, eszközökről.
Tehetségnapokon aktívan részt veszünk.
A tehetségfejlesztés témakörben helyi szintű előadást szervezünk elismert szakemberek közreműködésével, óvodapedagógusok és szülők számára.
Az óvodapedagógusok közös megbeszéléseken egymás segítségére vannak a kiemelkedő képességű gyermekek kiválasztásban /képességek pontos feltérképezésében, a tehetségígéret gyermekek felismerésében/. Ennek lehetséges fórumai a csoportlátogatások szervezése, gyermekmunkák elemzése.
Műhelyekben:
2011/2012. és a 2012/2013. nevelési évben sakk, zenei, kísérleti, és vizuális tehetséggondozó műhelyeket működtettünk az óvodánkba járó gyermekek kiemelkedő képességeinek, érdeklődésének megfelelően.
2013/2014. nevelési évben is nagy sikerrel működtettük a kísérleti, zenei, vizuális, és az új fitnesz műhelyeinket.
A gyermekek érdeklődését, és a szülők igényeit figyelembe véve 2014/2015. nevelési évtől is folytatódott a kísérleti, zenei műhelyekben a munka, és újként jelenik meg a mozgás műhely.
2015/2016. nevelési évtől folytatódik a zenei és a kísérleti műhelyekben a munka, és újként megjelent újra a vizuális műhely.
A műhelyek munkájában középső csoporttól kezdve októberben, novemberben a gyermekek számára átjárhatóságot biztosítva, érdeklődésük szerint vehetnek részt. Januártól a műhely vezetők tapasztalatai, gyermekek képességei, és érdeklődése alapján történik a beválogatás. A műhelyekben olyan tevékenységeket ajánlunk fel, amelyek a gyermekek igényeinek, érdeklődésének, fantáziájának, kreativitásának, életkori sajátosságainak megfelelőek. A műhelyek témáját, számát, műhelyeken résztvevő gyermekek létszámát, a foglalkozások gyakoriságát az adott nevelési év elején tervezzük meg a gyermekek érdeklődésének, létszámának, életkorának függvényében.
A tehetségműhelyek tematikus terveit területenként dokumentáljuk, melyben megjelennek a témák, feladatok, és a foglalkozások értékelése, tapasztalatai. Lehetőség van a témákhoz kapcsolódó tevékenységek rugalmas kezelésére, ötletekkel való kibővítésére. A műhelyvezetők a munka folyamán szerzett tapasztalataikat rendszeresen megosztják a többi pedagógussal. Programjainkról a szülőket is folyamatosan tájékoztatjuk a Tehetség Faliújságunkon, és weblapunkon.
Egyéb óvodai és óvodán kívüli program szervezése:
• Tapasztalatszerzéshez sokféle lehetőség (pl. élményszerző program) biztosítása.
• Óvodai sportrendezvényeken, kerületi sportvetélkedőkön veszünk részt. /2014-ben első helyezést értek el nagycsoportos gyermekeink a X. kerületi sportvetélkedő sorozaton/
• Rajzversenyekre nevezzük a gyermekeink munkáit. /Sok dicsérő oklevelet kaptak az előző években is/
• Különböző rendezvényeinken fellépnek az önként, örömmel szereplő gyermekek.
• Kiállításokon való részvétel.
• Kiállítások szervezése az óvodánkban.
• Az év jeles ünnepein kézműves délutánok szervezése szülők bevonásával.
• A Gézengúz napokon, mely a tehetségnap is egyben, a gyermekek számára sokféle, komplex tevékenykedési lehetőséget biztosítása.
• Délutánonként heti rendszerességgel kiegészítő foglalkozások szervezése óvodapedagógusaink vezetésével ( aprók tornája, zenés torna), valamint külsős tanárok (Pl. néptánc, sakk, foci, úszás) segítségével.
EU-s és egyéb pályázatokon való folyamatos részvétel. /Intézményünkben az Oktatásért Közalapítvány által kiírt NTP-OKA-XX. sz. „Óvodákban működő tehetséggondozó műhelyek támogatása” című sikeres pályázat nagymértékben segítette a Sakk-Matt táblajáték, és a Zene-Bona zenei műhely működését, eszközök bővítését./ Együttműködő partnerként sikeresen vettünk részt, a Kőrösi Cs. S. Műv. Központ Társadalmi Megújulás Operatív Program/ Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatása c. TÁMOP-3.2.11/10/1/KMR pályázatában. 2013 novemberében a TÁMOP-3.4.5-12-2012-0001 „Tehetséghidak Program” kiemelt projekt keretében megvalósuló „Gazdagító program párok II.” „A” (alap) változatának pályázatán a Zenei műhely foglalkozások tartalmasabbá tételéhez sikerült anyagi támogatást nyernünk. A programban 15 gyermek kapott intenzív zenei fejlesztést és élményeket. - A lehetőségeinket kihasználva a gyermeki kibontakozást, kreativitást fejlesztő eszközökkel folyamatosan bővítjük a játékeszközök tárházát.
- Alapítványok bevonása a fenntartásba.
- Civil Szervezetekkel kapcsolat felvétel.
- Nagy segítséget jelenthet az óvodai alapítványunk támogatása, melynek pénzügyi tartalékát a szülők segítségével teremthetjük meg. Évente több ezer forintot juttatna az alapítvány a tehetséggondozó műhelyeknek, melyből a szükséges eszközök beszerzése valósulhat majd meg. - Egyéb lehetőségek /pl. Művészetek Palotája ingyenes programjai/