Ötödik évfolyamtól "sávos-rendszerben" képességeik szerinti csoportban tanulják a matematikát, magyar nyelv- és irodalmat, idegen nyelvet tanulóink. A bemeneti mérés után a gyorsabban haladók a tananyagot dúsítva, gazdagítva sajátítják el. A délutáni fakultatív foglalkozásokon már nem az ismereteket tanulják, hanem ismeretekre épülő kompetencia fejlesztése történik, amely a sikeres középiskolai továbbtanulást segíti. Alsó tagozatban szakkörök és tehetségfejlesztő órák segítik diákjainkat a versenyekre való felkészülésre, kompetencia- és kreativitás fejlesztésre. Heti egy alkalommal pszichológus és két szakképesítéssel rendelkező pedagógusunk irányítja a tehetségfejlesztő munkát. Szakembereink megfelelő végzettséggel rendelkeznek, s kiemelt feladatuknak tekintik a tehetséggondozást. Rendszeresen szervezünk kiállításokat, házi és regionális versenyeket, vetélkedőket. Részt veszünk országos, megyei és területi rendezvényeken, versenyeken. Minden évben az elsők között végeznek tanulóink a "Rigó énekeljen" országos természetismereti versenyen. Aktívan versenyzünk a Tudásbajnokságon különböző tantárgyakban. Hon-és népismereti országos verseny, Tudásolimpián idegen nyelvekből. Testvérkapcsolatot tartunk fenn a németországi „Friedrich de la Motte Fouqué“ - Nennhausen Általános Iskolával. Ennek keretében évenként találkozunk Magyarországon és Németországban, ahol a két iskola tanulói közösen vesznek részt tanórákon, szervezett programokon. Megismerik egymás kultúráját, hazájuk nevezetességeit. Már ötödik éve szervezzük, az országosan meghirdetett Fotó pályázatunkat,amelyre Szegedről, Szerencsről is érkeztek már pályamunkák. Ebben az évben jubileumi kiállításra készülünk, amelyet a helyi művelődési házban szervezünk meg. Szintén nagy sikerrel rendezzük az Idegen nyelvi énekversenyünket. Az elmúlt évben vándorserleget hoztunk létre, amelyet a legjobban szereplő intézmény vitt haza.
A tehetséggondozást elsősorban intézményen belül tervezzük. Mivel iskolánkba a környező településekről is járnak gyermekek, ez a többi környező településen élő gyermeket is érinti. Intézményünknek együttműködési megállapodása van a helyi művészeti iskolával, ahol a hangszeres oktatást (hegedű, gitár, zongora, furulya, ), ének-szolfézst is magas szinten művelik. Tanórai keretben az ének-zene oktatás mellett furulyázást is tanulnak diákjaink. Hetente két alkalommal énekkari foglalkozást is tart a pedagógus. Tanulóink részt vesznek kórustalálkozókon. Képviselik a várost hagyományőrző rendezvényeken. Több alkalommal adtak hangversenyt a város lakói részére.. A legutóbbit jótékonysági céllal szerveztük. Minden évben hangversenybérlettel rendelkezik tanulóink egy harmada, amely keretében három hangversenyen vesznek részt. Együttműködési megállapodásunk van a Magyar Kézilabda Szövetséggel - utánpótlás nevelés. A Magyar Labdarúgó Szövetséggel. Aktív résztvevői vagyunk a Bozsik programnak. A Magyar Vívószövetséggel, hiszen iskolánkban vívóoktatás is folyik. Ezekben a programokban edző és versenyző fiataljaink nagyon jó kapcsolati tőkét építenek más intézményekkel, edzőkkel, iskolákkal. Ennek köszönhetően már két tanulók nyert felvételt A helyi művelődési házban rendhagyó irodalom órákon vesznek részt tanulóink, versenyeket, múzeumpedagógiai órákat szervezünk a Debreceni Irodalmi Múzeumba, illetve a most megnyíló Szabó Magda Emlékházba. Hangversenyekre, színházi előadásokra visszük tanulóinkat. A nagyobb rendezvényekre, irodalmi sétákra bevonjuk a családokat is.
Terveink között szerepel a Junior nyelvvizsga követelményeinek teljesítése tehetséges tanulóink körében. Ennek feltételeként szaktanácsadót hívtunk az intézménybe, aki órát látogatott illetve szakmai beszélgetést folytatott az idegennyelvi munkaközösség tagjaival. Módszertani és tanulásszervezési javaslatokat fogalmazott meg, szakirodalmat ajánlott, amelyet a pedagógusok beépítettek fakultációs óráik programjába. Programjaink a megalakulás utáni első évben: német testvériskola tanulóinak fogadása intézményünkben, idegennyelvi hangos olvasási verseny, továbbra is meghirdetjük a "DE jó énekelni!" idegennyelvi országos daléneklő versenyünket, látogatás a Goethe Intézetben a nyelvvizsgával való ismerkedés céljából. Matematika-logika területén meghirdetjük, a "Minden napra egy feladat" házi matematika-logikai versenyünket, amelyet szeretnénk kiterjeszteni a környező iskolák részére is. Minden évben megrendezzük az iskolai alapműveleti versenyt. Ennek eredménye alapján nevezzük tanulóinkat a területi, illetve kiterjesztve a felkészülést megyei és országos versenyekre. sávos oktatás keretében a tehetséggondozás beépítése a tanórák és fakultációs órák keretébe. A kompetenciamérés eredményeinek javítása érdekében feladatmegoldó verseny hirdetése tanulóink körében. A zenei nevelés területén tovább szeretnénk erősíteni együttműködésünket a Valcer Alapfokú Művészeti Iskolával.
A fenntartó eddig megfelelő szakköri órát, fakultatív foglalkozást, tehetségfejlesztő órát tudott finanszírozni. Sikeresen pályáztunk versenyek szervezésére, lebonyolítására. A különböző versenyek nevezési díját, a tanév során országos és megyei versenyekre való eljutást, az intézmény alapítványa finanszírozta. Gyakran számíthatunk a helyi vállalkozók támogatására is. Továbbra is figyelemmel kísérjük a pályázati lehetőségeket, amelynek segítségével működtetni szeretnénk meglévő és tervezett programjainkat is. Intézményünk alapítványa továbbra is támogató jelleggel működik. Olyan rendezvényeket szervezünk a vállalkozók, civil szervezetek részére, ahol megmutatják magukat tehetséges tanulóink, akiket támogatnak, vagy támogathatnak.