Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Két nemzetközi díjat nyertek magyar fiatalok az USA-ban

2013. május 22.

2013. május 12-én, a texasi Houstonban rendezett 6. Fenntarthatósági Olimpián (I-SWEEEP) Szalóki Csaba; május 17-én, az arizonai Phoenixben rendezett 64. Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyen (Intel ISEF) pedig Papp Gergely ért el harmadik helyezést. Mindketten a tavalyi Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért eredményük alapján indulhattak az USA-ban.

I SWEEEP - 6. Fenntarthatósági Olimpia

Az I-SWEEEP-en a 68 országból kiválasztott több mint 593 diák között Magyarországot Szalóki Csaba képviselte "Lapgát" című munkájával. Csaba a mérnöki kategóriában bronzéremben részesült, mely 150 dollár pénzjutalommal is jár. A díjátadó ceremóniát május 12-én tartották Houstonban.

Az I-SWEEEP nemzetközi verseny többlépcsős. Az egyes országok által kiválasztott legjobb pályamunkákból a 263 fős nemzetközi bírálóbizottság dönti el, hogy mely pályázatok vehetnek részt a döntőn. Ezt követően pedig a kiválasztott fiatalok egy többnapos, kiállítással egybekötött versenyen vesznek részt, ahol a nemzetközi zsűri személyes interjúk során alakítja ki a végleges sorrendet.

 Szalóki Csaba és a bronzérem

A magyar fiú egy új árvízvédekezési megoldással nevezett a versenyre, melynek lényege, hogy a régi módszert, a homokzsákokkal történő védekezést felváltsa, mivel az a víz elvonulása után veszélyes hulladékot jelent, valamint az elszállítása nehézkes, a gát felállítása sok emberi és anyagi ráfordítást igényel. Szalóki Csaba megoldása horgonyzott acélból készített, könnyen mozgatható, könnyen felállítható mobil vasbak. Ezekre EURO raklapokat helyezve stabil védelem hozható létre úgy, hogy az egész szerkezetre egy speciális szálerősített fóliát kell helyezni, melyet többféleképpen lehet rögzíteni. A hidrosztatikai nyomással szemben szilárd védelmet nyújt, és mindez szilárdságtani számításokkal van alátámasztva.

http://www.isweeep.org/

Intel ISEF - 64. Nemzetközi Innovációs Verseny

Az Intel ISEF-re közel 1600 középiskolást hívtak meg az USA-ból és további 70 országból. A kiállítással egybekötött döntőn közel ezer tudós, mérnök és matematikus személyes interjúk során győződött meg a versenyzők felkészültségéről és alakította ki a végleges sorrendet.
 


Papp Gergely és építménye

Papp Gergely egyedi kialakítású hangszóró mágneskör építményével ért el harmadik helyezést. Gergely a mágneskörrel nagyobb érzékenységet, jobb hangminőséget, valamint jóval nagyobb hangnyomást tudott elérni, a hangszóró minden egyes alkatrésze (pille, membrán, perem, tekercs, kosár stb.) pedig saját tervezésű, egyedi kialakítású. Gergelyt Ivánka Gábor szabadalmi ügyvivő, a hazai verseny egyik zsűritagja készítette fel és kísérte el a versenyre.

Intel ISEF

A Magyar Innovációs Szövetség 2013. június 10-11-én, az Akvárium Klubban a két fiatalon kívül bemutatja az idei Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny legtehetségesebb versenyzőit, akik közül a következő évi nemzetközi versenyek indulói kerülnek ki.